Dlaczego tlenek węgla (CO) jest niebezpieczny?
Sezon grzewczy zbliża się do nas wielkimi krokami, a ponieważ każdy z nas w chłodne i zimne dni lubi przebywać w ciepłym pomieszczeniu iw wolnym od zanieczyszczeń powietrzu, warto zwrócić uwagę na czyhające „za rogiem” niebezpieczeństwo związane ze zdradliwym, bo bezbarwnym i bezzapachowym tlenkiem węgla (CO).
Wysoki poziom tlenku węgla w powietrzu może być dramatyczny i niezwykle niebezpieczny. Skutkiem tego może być nagła, ciężka choroba, a nawet śmierć. Jednak nawet przewlekła ekspozycja na niższe poziomy tlenku węgla przez miesiące lub lata może również powodować szereg poważnych problemów zdrowotnych, w tym częste bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, duszność, nudności
i zmęczenie psychiczne.
Dlaczego tlenek węgla (CO) jest niebezpieczny?
Z pewnością nie raz słyszeliśmy o tragicznym zatruciu osób lub nawet całych rodzin przez nieszczelny, czy wadliwy system grzewczy, który uwalniał silnie trujący tlenek węgla do powietrza. Mimo, że świadomość społeczeństwa jest coraz większa, to niestety każdy kolejny sezon grzewczy przynosi dramatyczne w skutkach zdarzenia, związane z tak zwanym „zaczadzeniem”.
Skąd pochodzi tlenek węgla?
Tlenek węgla (CO) powstaje przede wszystkim w wyniku niepełnego spalania paliw, takich jak drewno, ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i propan. Jest on uwalniany do atmosfery również przez silniki spalinowe w samochodach, ciężarówkach i innych pojazdach. Tlenek węgla jest także produkowany przez zakłady przemysłowe. W pomieszczeniach źródłami tlenku węgla są niewentylowane podgrzewacze nafty i gazu, nieszczelne kominy i kominki. Gdy urządzenia do spalania w domu nie są prawidłowo wyregulowane, poziom tlenku węgla może gwałtownie wzrosnąć.
Jak tlenek węgla wpływa na organizm?
Tlenek węgla jest szkodliwy, gdy jest wdychany. Zatruwa organizm, przyłączając się do cząsteczek (hemoglobiny), które normalnie przenoszą tlen we krwi. Ponieważ tlenek węgla przyłącza się do tych cząsteczek, mniej tlenu może być dostarczane do organizmu. Rezultatem jest uszkodzenie tkanki, a nawet śmierć, ponieważ dotyczy to serca, mózgu i innych ważnych narządów.
Zatrucie tlenkiem węgla można powstrzymać i odwrócić, gdy zostanie on wykryty w odpowiednim momencie. Ale nawet w takich przypadkach serce, mózg i procesy rozrodcze mogą zostać trwale uszkodzone.
Jak się uchronić przed tlenkiem węgla?
Profilaktyka jest najważniejszą strategią zmniejszania ryzyka zatrucia tlenkiem węgla. Oto kilka działań zapobiegawczych, które możesz podjąć:
- Dbaj o odpowiedni przegląd sprawności urządzeń do spalania paliw grzewczych w domu. Wszelkie urządzenia spalające paliwo powinny być sprawdzane przez przeszkolonego fachowca co roku na początku sezonu grzewczego.
- Nigdy nie zostawiaj samochodu w przydomowym garażu. Opary gromadzą się szybko — nawet przy otwartych drzwiach garażowych — i mogą szybko wpływać również na przestrzeń mieszkalną w Twoim domu.
- Nigdy nie używaj grilla na węgiel drzewny w pomieszczeniach lub w garażach.
- Nigdy nie śpij w pokoju z niewentylowanym grzejnikiem na gaz lub naftę. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla jest największe, gdy śpisz, ponieważ możesz nie być świadomy wczesnych objawów.
- Zainstaluj detektor tlenku węgla (CO). Detektor ostrzeże Cię, jeśli poziom tlenku węgla wzrośnie. Nie daj się jednak uśpić fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa. Detektor CO jest wsparciem, a nie zamiennikiem powyższych sugestii.
Podejmując działania mające na celu monitorowanie, redukcję i kontrolę poziomu tlenku węgla w swoim domu, zmniejszysz tym samym zagrożenie jakie niesie ze sobą ten „niewidzialny zabójca”.