Oczyszczacze powietrza – certyfikaty
Kupując oczyszczacz powietrza mało kto zastanawia się nad tym, czy posiada on stosowne certyfikaty, które mają potwierdzać m.in. ich skuteczność i bezpieczeństwo. Skupiamy się głównie na tym, z jakiej powierzchni jest w stanie usunąć zanieczyszczenia i jaki ma design. Prawda jest jednak taka, że każdy ceniony producent musi zamieścić informacje na temat tego, jakie certyfikaty posiada jego produkt. Urządzenie zanim trafi na rynek musi przejść liczne testy, które sprawdzą, czy może zostać dopuszczone do sprzedaży. Niektóre z nich są obowiązkowe, inne z kolei mogą być „dodatkowym atutem” i mają zapewnić zgodność z międzynarodowymi normami, bezpieczeństwa i jakości.
Po co oczyszczaczom certyfikaty?
Każdy oczyszczacz powietrza zanim trafi na rynek zostaje poddany licznym testom, na których podstawie otrzymuje on odpowiednie certyfikacje, które mają zapewnić zgodność z międzynarodowymi normami, bezpieczeństwo i jakość. I chociaż mogą budzić wątpliwości odnośnie ich rzetelności i trafności prowadzonych badań. My podpowiadamy, na które certyfikaty warto zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza.
Certyfikaty w oczyszczaczach powietrza
AAFA (Certyfikat Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii)
Certyfikat AAFA przyznawany jest urządzeniom, u których udowodniono usuwanie alergenów i zatrzymywaniu ich wewnątrz produktu. Jego otrzymanie jest bardzo trudne i trzeba spełnić pewne warunki. Urządzenia, które go dostają muszą:
- Usuwać zdecydowaną większość alergenów z wykładziny dywanowej.
- Zatrzymywać alergen wewnątrz urządzenia.
- Usuwać alergen, a nie go rozprzestrzeniać.
- Działać skutecznie nawet w sytuacji częściowego zapełnienia zbiornika.
- Zatrzymywać alergen również podczas opróżniania zbiornika.
AHAM (Certyfikat stowarzyszenia Producentów Urządzeń Domowych)
Certyfikat ten mogą uzyskać wyłącznie te urządzenia, które w przeprowadzonych testach wykażą, że skutecznie usuwają z powietrza takie zanieczyszczenia jak: dym papierosowy, kurz i pyłki.
BAF (The British Allergy Fundation)
Allergy UK jest brytyjską organizacją charytatywną, która zajmuje się pomaganiem osobom dorosłym i dzieciom, które mają alergię. Założona została w 1991 roku, a pieczęć Allergy UK’s Seal of Approval™ jest uznawanym na całym świecie znakiem rozpoznawczym marki. Obecnie jest używana aż w 135 krajach na całym świecie rzez ponad 100 firm w szerokiej gamie produktów. Urządzenia, które posiadają certyfikat BAF to te, u których potwierdzono, że zmniejszają lub usuwają alergeny ze środowiska zewnętrznego.
Certyfikat Der Grüne Punkt
Atest ten umieszczony na opakowaniach oznacza, że produkt może być poddany recyklingowi, a producent wsparł finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów.
Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii
Certyfikat, przyznawany od 2006 roku, ten mogą uzyskać wyłącznie urządzenia, które są przyjazne dla alergików i osób z różnymi nietolerancjami.
Atest PTA
Atest PTA, przyznawany jest przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, które zrzesza naukowców zajmujących się problemem alergii. Produkty, które są opatrzone tym znakiem zostały przebadane pod kątem alergologicznym i są dla nich bezpieczne.
Atest PZH
Atest ten, przyznawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, określa produkty, które z żaden sposób nie wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne. Jest wydawany na podstawie zgłoszenia producenta i wystawiony przez instytucję do oceny jakości, tj. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
TUV Rheinland
TUV (niem. Technischer Überwachungsverein) to związek inspekcji technicznej, który u naszych zachodnich sąsiadów, zajmuje się kontrolowaniem produktów pod kątem bezpieczeństwa. Produkty, które przechodzą szczegółowe testy, otrzymują certyfikat świadczący o spełnianiu minimalnych wymagań niemieckiej ustawy o bezpieczeństwie sprzętu.
Wyżej wymienione certyfikaty, które mogą znaleźć się na oczyszczaczach powietrza to tylko niektóre z najważniejszych, o międzynarodowym charakterze. Oczywiście ów produkty mogą otrzymać także inne atesty, aczkolwiek przed zakupem urządzenia, warto sprawdzić, czym są i kto je wydał.