Czy wietrzyć mieszkanie zimą, gdy za oknem SMOG?
Zima to czas trudny niemal dla wszystkich, i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o niskie temperatury panujące na zewnątrz. Suche powietrze w mieszkaniu nie sprzyja zdrowiu, podobnie jak smog na zewnątrz. Dopływ świeżego powietrza jest bardzo ważny. Poprawia nie tylko nasze zdrowie, ale także i samopoczucie. Pojawia się jednak pytanie, czy wietrzyć mieszkanie, gdy na zewnątrz stężenie pyłów zawieszonych jest wysokie? Czy należy zrezygnować z wietrzenia mieszkania i pozostawić okna zamknięte, a może wręcz przeciwnie?
Czy wietrzyć mieszkanie zimą?
Zimą zazwyczaj w pomieszczeniach mamy do czynienia z bardzo suchym powietrzem. Grzanie kaloryferów dodatkowo je wysusza i sprawia, że wietrzenie mieszkania staje się koniecznością. Nie zapominajmy także, o kurzu i roztoczach unoszących się w powietrzu. Dodatkowo brak wietrzenia, również w okresie zimowym, może być przyczyną rozwoju pleśni i grzybów, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, a w niektórych przypadkach również i życia. W związku z powyższym nie powinniśmy więc zapominać o regularnym otwieraniu okien przez cały rok. Niestety smog od dłuższego czasu jest bardzo poważnym problemem i nie dotyczy on tylko i wyłącznie dużych miast. Dodatkowo, kiedy stężenie pyłów zawieszonych jest największe, władze lokalne apelują, by unikać długich spacerów i nie wychodzić z domu. I tutaj pojawia się poważny problem, czy wietrzyć mieszkanie, kiedy wiemy, że na zewnątrz jest smog? Jak zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy w domu?
Czy wietrzyć mieszkanie w czasie smogu?
Przy wysokim stężeniu pyłów zawieszonych lepiej powstrzymać się od wietrzenia pomieszczeń. Jeżeli to zrobimy, istnieje ryzyko, że zanieczyszczenia wpuścimy do swojego mieszkania. Oczywiście, poziom zanieczyszczeń możemy kontrolować poprzez specjalne aplikacje mobilne, lub też kupując oczyszczacz powietrza. Dane na temat smogu przekazują także lokalne media. Są one opracowywane przez specjalistów, stąd też ich wiarygodność nie powinna budzić naszych zastrzeżeń. Zdarza się jednak, że powietrze w mieszkaniu jest gorsze niż na zewnątrz. W tym drugim przypadku z pomocą przyjdzie nam oczyszczacz powietrza, z filtrem węglowym i HEPA, który wyeliminuje zanieczyszczenia. Take urządzenia na bieżąco monitorują jakość powietrza w pomieszczeniach i włączają się automatycznie, gdy będzie ona zbyt niska.
Jak wietrzyć mieszkanie zimą?
Jeżeli poziom zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz nie jest wysoki, powinniśmy zdecydować się wywietrzenie pomieszczeń. I tutaj, nie liczy się ilość, a jakość. Tak więc, najlepiej otworzyć wszystkie okna i drzwi jak najszerzej na kilka minut, niż pozostawić uchylone jedno lub dwa na dłużej.
Jak często wietrzyć mieszkanie zimą?
Zaleca się wietrzenie minimum raz – dwa razy dziennie, rano i wieczorem, tuż przed snem. Oczywiście smog może trochę przeszkadzać i uniemożliwić wietrzenie, aczkolwiek, jak tylko jest taka możliwość nie powinniśmy z niego rezygnować.
Czy sprawna wentylacja pomoże wywietrzyć mieszkanie zimą?
Wentylacja mechaniczna może być skutecznym rozwiązaniem na poprawę mikroklimatu we wnętrzach. Powietrze pobrane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik, w którym się ogrzewa i oczyszcza i dopiero potem jest nawiewane do pomieszczeń. Dodatkowo wentylacja mechaniczna obniża stężenie dwutlenku węgla i pozwala pozbyć się kurzu i alergenów.
Wietrzenie pomieszczeń, również zimą, jest wskazane. Pamiętajmy jednak, aby na bieżąco monitorować poziom zanieczyszczeń.