Sezon grzewczy i jego wpływ na powietrze
Letnie wakacje to już wspomnienie. Dzieci wracają do szkoły i więcej czasu spędzamy w swoich domach. Mimo, że dni są jeszcze ciepłe to poranki i wieczory coraz chłodniejsze, dlatego wkrótce przydadzą się ciepłe swetry i zaczniemy ogrzewać nasze mieszkania i domy.
Przebywając w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie wentylacja jest ograniczona, korzystając z różnych źródeł ciepła takich jak kominki drzewne, czy piece węglowe oraz kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest poniżej zera, jakość powietrza może się znacznie pogorszyć.
Ale nie musisz się martwić! Nawet, gdy sezon grzewczy jest w pełni, możesz mieć czyste i zdrowe powietrze w swoim domu. Jak to zrobić?
Oto cztery typowe problemy z jakością powietrza w pomieszczeniach w czasie zimy i sposoby, aby sobie z nimi radzić:
1. Suche, zimowe powietrze.
Większość z nas zna uczucie wyjątkowo suchej, popękanej skóry i ust oraz wyschniętej śluzówki nosa w czasie zimy. Nie prawdą jest, że jest to efekt ogrzewania pomieszczeń systemem grzewczym. W rzeczywistości przyczyną takich objawów jest suche, zimowe powietrze, które pochodzi z zewnątrz. Nawet najnowocześniejszy, dobrze izolowany dom nie jest całkowicie szczelny, dlatego w jego wnętrzu może wystąpić zbyt suche powietrze.
Suche powietrze wywołując suchość nosa i gardła, może dodatkowo zwiększać ryzyko zachorowania, gdyż niski poziom wilgotności sprawia, że wirusy grypy nie mają naturalnej blokady poprzez śluz nosowy i szybciej dostaną się do wnętrza organizmu.
Na szczęście rozwiązanie suchego, zimowego powietrza jest stosunkowo proste, gdyż możesz użyć profesjonalnego nawilżacza powietrza marki Philips z odpowiednim do niego filtrem, który automatycznie będzie dbał o prawidłową wilgotność w Twoim domu.
Więcej o suchym powietrzu i nawilżaczach dowiesz się tutaj.
2. Zanieczyszczenia z pieców drzewnych i innych źródeł ciepła.
Aby utrzymać ciepło w domu w czasie zimy, wiele osób korzysta z kominków na drewno lub pieców na węgiel. Mimo, że generują dużo ciepła, przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, które może powodować problemy zdrowotne, a nawet potencjalnie prowadzić do śmierci.
W wyniku spalania wytwarza się tlenek węgla (CO), który jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, zakłócającym zdolność organizmu do korzystania z tlenu. Wysoki poziom CO może powodować bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia myślenia, a nawet śmierć.
Dobrze zainstalowane, konserwowane i odpowietrzane kominki, piece, a nawet podgrzewacze wody nie powinny wydzielać trujących gazów, dlatego tak ważne są regularne przeglądy całego systemu grzewczego, szczególnie przed każdym sezonem zimowym. Warto również wyposażyć się w detektor gazów, który zaalarmuje o zbyt wysokim stężeniu CO w pomieszczeniu.
Piece i kominki mogą z kolei powodować emisje zanieczyszczeń pyłowych, które według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska EPA (Environmental Protection Agency) również mogą być szkodliwe dla zdrowia.
3. Nagromadzenie sierści zwierząt domowych.
Zwykle w okresie zimy zwierzęta częściej przebywają w domu. Ich futro może stanowić problem w związku z nadmierną ilością sierści, która jest przez nich zrzucana.
Nadmierna ilość futra, może być problemem nawet dla osób które nie są uczulone na psy i koty. Natomiast u osób z alergią na zwierzęta, może wystąpić swędzenie skóry, zatkanie nosa lub łzawienie oczu.
Jednym ze sposobów ograniczenia tego problemu jest regularne szczotkowanie i pielęgnacja pupila oraz odkurzanie i wycieranie nawierzchni na mokro.
4. Słaba cyrkulacja i wentylacja powietrza w zimie.
Aby w czasie sezonu grzewczego utrzymać ciepło w pomieszczeniach, zwykle zamykamy w nich okna i drzwi. Powoduje to znacznie mniejszą cyrkulację i gorszą jakość powietrza, które są o wiele lepsze podczas ciepłych dni, kiedy możemy przewietrzyć mieszkanie otwierając okna.
Zanieczyszczenia, które się gromadzą w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach to głównie dym tytoniowy, lotne związki organiczne, nieprzyjemne zapachy, roztocza i pyły.
Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem jest wycieranie powierzchni, odkurzanie i usuwanie zanieczyszczeń z miejsc w których się osadzają. Należy również regularnie czyścić otwory i kanały wentylacyjne, w których gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia z powietrza.
W celu zadbania o właściwą jakość powietrza w domu, głównie wtedy, kiedy rozpoczynamy sezon grzewczy, doskonałą opcją jest zainwestowanie w oczyszczacz powietrza wiodących marek na rynku, takich jak Sharp, czy Philips, który pozwala usunąć kurz, roztocza, sierść zwierząt oraz inne alergeny i lotne związki organiczne z dymu drzewnego czy tytoniowego.
Przy czym trzeba wiedzieć, że oczyszczacze powietrza nie usuną z powietrza niebezpiecznego tlenku węgla, więc warto zaopatrzyć się także w detektor gazów.
Należy jednocześnie pamiętać o regularnej wymianie filtrów w oczyszczaczach powietrza, które z czasem tracą swoją zdolność filtracyjną i adsorpcyjną.
Nie wiesz gdzie ich szukać?
Spokojnie, znajdziesz je na stronie filtry.plus.pl/shop/.