Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Czyste powietrze

Dlaczego warto stosować nawilżacz powietrza?

Podczas mroźnych, zimowych miesięcy lub w upalne lato, kiedy klimatyzator jest włączony, możesz zauważyć, że powietrze w Twoim domu jest zbyt suche. Zarówno przesuszone powietrze jak i nadmierna wilgotność może się przyczynić do problemów zdrowotnych jak i powodować potencjalne szkody dla domów. Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zaleca utrzymywanie wilgotności powietrza w zakresie od 30 do 50%.

Suche powietrze jakie niesie konsekwencje dla zdrowia

Suche powietrze może wpływać na podrażnienie nosa, wysuszenie oczu, ból gardła, spierzchnięcie skóry i ust, zaostrzenie objawów astmy i alergii, z kolei zbyt wilgotne powietrze może być przyczyną rozwoju pleśni i grzybów, które mają negatywny wpływ zarówno na zdrowie jak i estetykę pomieszczeń.

Jeśli chcesz, aby w Twoim domu  była odpowiednia jakość powietrza to jednym z rozwiązań jest użycie profesjonalnego nawilżacza lub oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania, który jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza.

Nawilżacz powietrza i jego zalety

Poniżej dowiesz się, jakie są korzyści z ich używania oraz jak je prawidłowo używać.

Nawilżacze mogą korzystnie wpływać na dorosłych i dzieci szczególnie podczas snu. Sen pełni ważną rolę w naszym życiu, wpływa zarówno na regenerację, odmłodzenie i wzmacnianie naszego układu odpornościowego, więc jeśli chcesz zintensyfikować efekty, które zapewnia sen zastosuj w sypialni nawilżacz powietrza wraz z odpowiednimi filtrami nawilżacza.

Sprawdź korzyści stosowania nawilżacza podczas snu:

  1. Uniknięcie przeziębienia i grypy.
    Nawilżone powietrze, które inaczej mówiąc nie jest zbyt suche może zmniejszyć infekcyjność wirusów unoszących się w powietrzu. Wyższa wilgotność chroni nas od mikroorganizmów, które zamiast przylegać bezpośrednio do naszych ciał, powodując infekcje i przeziębienia, przyczepiają się do kropelek pary wodnej, oczyszczając w ten sposób powietrze.
  2. Rozluźnienie zatorów w drogach oddechowych.
    Suche powietrze może powodować wysychanie i zagęszczanie śluzu, co z kolei może prowadzić do zatkania nosa, bólu gardła i zapalenia zatok. Nawilżacze zwiększając wilgotność w pomieszczeniach rozluźniają flegmę w nosie i klatce piersiowej.
  3. Złagodzenie przeziębienia i grypy.
    Stosując nawilżacz powietrza podczas snu, może on pomóc w szybszym powrocie do zdrowia, poprzez złagodzenie bólu gardła, zatok i gorączki. Objawy przeziębienia i grypy zwykle się nasilają w nocy, kiedy leżąca pozycja sprzyja gromadzeniu się śluzu, dlatego to właśnie w trakcie snu nawilżacz jest zalecany.
  4. Złagodzenie objaw alergii i astmy.
    Kiedy powietrze jest suche objawy alergii i astmy mogą się nasilić. W tym przypadku w dużej mierze może pomóc nawilżacz powietrza w połączeniu z wysokiej jakości oczyszczaczem powietrza. Udrożnienie kanałów nosowych odpowiedzialnych za filtrowanie alergenów i jednoczenie zatrzymanie zanieczyszczeń na filtrze oczyszczacza z pewnością przyniesie ulgę astmatykom i alergikom.
  5. Zapobieganie wysuszenia się skóry.
    Suche powietrze może powodować suchość skóry, która staje się podatniejsza na pękanie, marszczenie i swędzenie. Stosowanie balsamów nawilżających może być niewystarczające, dlatego w celu odpowiedniego nawodnienia skóry warto zainwestować w nawilżacz powietrza.
  6. Utrzymanie zdrowych włosów i skóry głowy.
    Odpowiednia wilgotność powietrza niewątpliwie ma wpływ także na włosy i skórę głowy. Brak dopuszczalnej wilgotności powietrza może doprowadzić do podrażnień, swędzenia głowy, a nawet łupieżu. A w przypadku zbyt długiego wystawiania włosów na działanie suchego powietrza, włosy mogą stać się suche i łamliwe. W takim wypadku zaradzić może odpowiedni poziom wilgotności, który zapewni nawilżacz powietrza.
  7. Złagodzenie chrapania i bezdechu sennego.
    Chrapanie i bezdech senny wynika ze zwężenia dróg oddechowych, które jest spowodowane suchością w ustach. Uśmierzenie przyczyn chrapania i bezdechu sennego można osiągnąć poprzez zastosowania nawilżacza powietrza, który zapewni właściwą wilgotność w Twoim domu.

Aby zadbać o odpowiednią jakość snu poprzez właściwe nawilżenie powietrza, jednocześnie nie dopuszczając do powstawania pleśni i rozwoju roztoczy, warto wyposażyć się w inteligentne urządzenie, które prawidłowy stopień nawilżenia i właściwą jakość powietrza utrzymuje w sposób automatyczny.

Badania NASA wskazują, że idealny poziom wilgotności dla optymalnego snu wynosi od 50 do 60%.

Poznaj inne korzyści nawilżacza w Twoim domu:

Nawilżacz powietrza może przynieść korzyści także w domu na przykład:

  • dla roślin domowych, które potrzebują wody z gleby i powietrza,
  • dla ogrzania domu, im wyższa wilgotność tym cieplejsze powietrze,
  • zmniejsza pole elektrostatyczne, które powoduje nieprzyjemne „kopnięcie” podczas dotyku tkanin, ludzi, czy zwierząt,
  • chroni meble i drzwi z drewna przed pękaniem i kurczeniem.

Reasumując, suche powietrze może mieć wpływ na nasze zdrowie i dom. Zwiększenie wilgotności powietrza za pomocą nawilżacza może skutecznie ten problem rozwiązać. Niezwykle ważne jest by pamiętać o sprawdzaniu i wymianie filtrów w urządzeniu. Żywotność takich filtrów może wynieść nawet 10 lat, w zależności od intensywności eksploatacji, jakości wody stosowanej w urządzeniu oraz jakości powietrza. W celu zoptymalizowania pracy filtra powinno się go odkamieniać raz na miesiąc (poprzez zanurzenie go w preparacie odkamieniającym lub powszechnie dostępnym kwasku cytrynowym)., ewentualnie można zastosować wodę destylowaną albo zdemineralizowaną, dzięki czemu kamień się nie wytrąci.

Warto też sprawdzać, czy w zbiorniku na wodę nie zalega nam płyn, zwłaszcza, gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas, np. na urlop. Zalegająca woda w niepracującym urządzeniu może doprowadzić do uszkodzenia filtrów. Więcej o eksploatacji filtrów nawilżaczy przeczytacie tutaj: Mój oczyszczacz powietrza wydziela „nieprzyjemny” zapach, czyli o konserwacji oczyszczaczy z funkcją nawilżania.