Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
dzień-ziemi

20 kwietnia – Dzień Ziemi

20 kwietnia zbliża się Dzień Ziemi, coroczne święto poświęcone promowaniu ochrony środowiska, zwiększaniu świadomości ekologicznej i inspiracji do życia w zgodzie z naturą. Pomimo że oficjalne obchody tego globalnego wydarzenia mają miejsce 22 kwietnia, warto już teraz przyjrzeć się temu, dlaczego troska o naszą planetę jest tak istotna.

Skąd się wzięła idea obchodzenia Dnia Ziemi?

Początki Dnia Ziemi sięgają 1970 roku, kiedy to amerykański senator Gaylord Nelson postanowił podjąć działania w reakcji na katastrofalne wydarzenia ekologiczne. W styczniu 1969 roku doszło do wycieku setek tysięcy galonów ropy u wybrzeży Stanów Zjednoczonych, co spowodowało masową śmierć ptaków, delfinów i innych morskich zwierząt, oraz długotrwałe zniszczenia środowiska naturalnego.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy Dzień Ziemi, który wyznaczył początek nowej ery ochrony środowiska. Wkrótce potem powstała Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, co zaowocowało podpisaniem wielu aktów prawnych mających na celu ochronę zagrożonych gatunków i promowanie zrównoważonego rozwoju.

Ile państw obchodzi Dzień Ziemi?

Obecnie Dzień Ziemi jest obchodzony w ponad 190 krajach na świecie.

Obchody Dnia Ziemi

Obchody Dnia Ziemi skupiają się każdego roku na różnych aspektach ochrony środowiska. Od promowania odnawialnych źródeł energii po walkę z zanieczyszczeniem plastikiem, każda edycja stawia inne wyzwania przed społeczeństwem. Tegoroczne hasło “Planeta kontra tworzywa sztuczne” skłania nas do refleksji nad naszym wpływem na globalne ocieplenie i koniecznością podejmowania działań na rzecz jego zmniejszenia.

Chociaż pandemia koronawirusa wpłynęła na organizację wydarzeń towarzyszących Dniu Ziemi, to cel pozostaje niezmienny. Wirtualne konferencje i akcje sprzątania świata są nadal istotne, gdyż promują proekologiczne postawy w społeczeństwie i budują wspólną odpowiedzialność za przyszłość naszej planety.

Jak możemy wspierać postawy proekologiczne?

Warto również zastanowić się nad tym, jak MY możemy osobiście przyczynić się do ochrony środowiska. Oto kilka prostych, ale skutecznych sposobów:

  • Zrezygnujmy z samochodu, Gdy to tylko możliwe, poruszajmy się pieszo, rowerem lub korzystajmy z komunikacji publicznej.
  • Naprawiajmy zamiast wyrzucać. Zamiast kupować nowe rzeczy, spróbujmy je naprawić.
  • Segregujmy śmieci. Dbanie o segregację odpadów pozwala na efektywne wykorzystanie surowców wtórnych i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska.
  • Zakupy z własną torbą. Zamiast korzystać z jednorazowych torebek, zawsze zabierajmy ze sobą wielokrotnego użytku torebki bawełniane czy materiałowe.

Jak w szkołach obchodzony jest Dzień Ziemi?

Wiele szkół wykorzystuje Dzień Ziemi jako pretekst do pogłębiania wiedzy uczniów na temat problemów ekologicznych i sposobów ich rozwiązania. Poprzez lekcje, prezentacje, filmy i dyskusje na temat zmian klimatycznych, zanieczyszczenia środowiska czy utraty różnorodności biologicznej, uczniowie zdobywają wiedzę na temat aktualnych wyzwań, przed którymi stoi nasza planeta.

Jedną z najpopularniejszych form aktywności podczas Dnia Ziemi w szkołach są akcje sprzątania terenów szkolnych, pobliskich parków czy plaż. Uczniowie, wraz z nauczycielami i lokalną społecznością, angażują się w zbieranie śmieci i odpadków, które zanieczyszczają środowisko. Dodatkowo, wiele szkół organizuje akcje sadzenia drzew, które nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale także zwiększają świadomość ekologiczną uczniów.

Coraz częściej szkoły integrują tematykę ochrony środowiska z programem nauczania na co dzień, nie tylko podczas Dnia Ziemi. Poprzez wprowadzanie ekologicznych tematów do lekcji biologii, geografii, chemii czy techniki, uczniowie mają okazję nauczyć się, jak ich codzienne działania mogą wpływać na stan naszej planety.

Dzień Ziemi to więc nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim do działania i edukacji. Dbajmy więc o Naszą planetę działając razem!