Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Smog w mieście i jak z nim walczyć? Jak Kraków walczy ze smogiem?

Ostatnio wiele się mówi o zmniejszonym smogu w wielu dużych miastach w Polsce. Ogólnopolskie gazety piszą, że „Kraków stał się zieloną wyspą” wśród smogu. Co jest tego przyczyną? Jak urzędnicy walczą ze smogiem w dużych miastach?

Całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Na początku września br. w Krakowie wszedł w życie całkowity zakaz palenia węglem oraz drewnem. W zamian za co rośnie liczba inwestycji zachęcających do poszukiwania alternatywnych źródeł ciepła. Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie do wymiany pieców, ale czy problem zostanie rozwiązany?

Za złamanie zakazu palenia węglem i drewnem grozi mandat do 500 zł lub też grzywna do 5 tys. zł. W przypadku nieprzyjęcia mandatu. Mieszkańcom pozostaje korzystać m.in. z gazu ziemnego, propan – butanu bądź biogazu.

Stężenie smogu w Krakowie

W związku ze spadkiem temperatury, rozpoczęciem sezonu grzewczego a także wprowadzeniem zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie z 6 na 7 października przeprowadzono badanie stężenia pyłów PM10 i PM2,5. Tych pierwszych:

  • 22:00 – 46,5 µg/m3,
  • 2.00 – 53,7 µg/m3,
  • 6:00 – 51,7 µg/m3.

Poziom dopuszczalny to 50 µg/m3.

Źródło: Airly.eu

Przeprowadzone badania i analizy są zachęcające, aczkolwiek jak podkreślają pracownicy Magistratu radość jest przedwczesna.

– To powietrze niestety napływa do Krakowa, szczególnie widać to w godzinach nocnych. Rozwiązaniem byłaby likwidacja w okolicy wszystkich kotłów na paliwa stałe, bo jak widzimy w przypadku Krakowa, to przynosi efekt. W Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa, która obliguje wszystkich mieszkańców do wymiany “kopciuchów”. Mają na to czas jednak do końca 2022 r. – mówi Ewa Lutomska.

Czy wymiana pieca pomoże w walce ze smogiem?

Jak już pisaliśmy, jedną z przyczyn smogu jest palenie drewnem i węglem w domowych piecach. W samym tylko Krakowie do wymiany pozostaje nadal ok. 4 tys. pieców. Pracownicy magistratu wpierają mieszkańców i rokrocznie przeznaczają na ten cel znaczne środki pieniędzy z budżetu miasta.

Krakowiacy w walce ze smogiem

Akcja smog wspierana jest także przez mieszkańców. Rośnie świadomość społeczna dotycząca tego, jak smog wpływa na zdrowie i samopoczucie nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Z Inicjatywy Obywatelskiej powstał projekt „Zielony Ruczaj”, w ramach którego zorganizowano wspólne sadzenie krzewów i drzew mających wspomóc walkę ze smogiem.

Świadomość społeczna jest jednak znacznie większa. Obecnie w większości krakowskich szkół, w każdej klasie znajdują się oczyszczacze powietrza, w których filtry do oczyszczaczy wymieniane są regularnie. Wszystko to, aby żyło się lepiej, w zdrowym i przyjaznym środowisku.

Większe kary dla palaczy śmieci

Filtry oczyszczaczy powietrza nie są w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń, aczkolwiek znacząco poprawiają jakość życia. Z pomocą mieszkańcom, którym zależy na tym by oddychać dobrej jakości powietrzem przychodzi straż miejska, która będzie wypisywać mandaty w kwocie 500 zł i kary grzywny do 5 tys. zł. za nieprzestrzeganie zakazu palenia węglem i drewnem. Z pomocą mundurowym przyszły drony.