Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
ogrzewanie w domu

Co zyskasz zmieniając filtry powietrza na czas?

W branży oczyszczania powietrza stwierdzono, że mniej niż 20% społeczeństwa wymienia odpowiednio często filtry. Zignorowanie tej czynności może znacznie obniżyć skuteczność działania oczyszczacza powietrza, a także może przyczynić się do rozwoju pleśni na powierzchni filtrów i w konsekwencji do wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu.

Co zyskasz zmieniając filtry powietrza na czas?

Oczyszczacze powietrza takich marek Sharp i Philips mogą być wyposażone w filtry HEPA, filtry węglowe lub filtry zintegrowane 2 w 1.

Proces oczyszczania powietrza rozpoczyna się od wlotu zanieczyszczonego powietrza poprzez wentylator na poszczególne procesy filtracji. Jeżeli oczyszczacz wyposażony jest zarówno w filtr HEPA jak i węglowy tak jak na przykład oczyszczacz Philips AC4012, AC4002, AC4004, to najpierw powietrze przefiltruje się przez pierwszy stopień filtracji na filtrze HEPA, a następnie przez drugi stopień filtracji na filtrze węglowym i dalej oczyszczone już powietrze wraca do pomieszczenia.

Kolejność filtracji i zastosowanie odpowiednich filtrów na każdym etapie oczyszczania ma istotne znaczenie z punktu widzenia skuteczności zatrzymywania zanieczyszczeń i pojemności filtracyjnej.

W pierwszej kolejności czyli na filtrze z włókna szklanego zatrzymają się cząstki stałe takie jak kurz, pył w postaci PM10 i PM2,5, alergeny, pleśń oraz mikroorganizmy.

Natomiast w drugiej kolejności zanieczyszczone powietrze przepływa przez filtr węglowy, który odpowiedzialny jest za pochłanianie wszelkich zanieczyszczeń, które nie zostały zatrzymane na pierwszym stopniu filtracji, czyli nieprzyjemne zapachy, aktywne lotne związki organiczne i bakterie.

Sukcesywne gromadzenie się zanieczyszczeń na filtrach wpływa na przepływ powietrza do urządzenia i po kilku miesiącach użytkowania zmniejsza się wydajność i skuteczność oczyszczenia powietrza.

W związku z tym, że filtr HEPA usuwa większe cząsteczki z powietrza, szybciej się zabrudzi i może zmniejszyć przepływ powietrza do filtra węglowego. Zużycie takiego filtra można zaobserwować „gołym okiem”, sprawdzając jego stan zabrudzenia wyciągając go z urządzenia.

Z kolei filtr węglowy zatrzymuje zanieczyszczenia z powietrza, których nie widać, więc taki filtr trudniej ocenić wzrokowo, czy jest zużyty, czy nie. Wynika to z funkcjonalności filtra, gdyż węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia do wnętrza przestrzeni adsorpcyjnej, która jest niewidoczna dla ludzkiego oka.

Warto wiedzieć, że węgiel aktywny z czasem traci swoje zdolności adsorpcyjne i nie będzie w stanie przyjąć więcej substancji z powietrza.

Kiedy należy wymienić filtry?

Zawartość zanieczyszczeń w powietrzu może się różnić w zależności od lokalizacji i warunków w domu, więc częstotliwość wymiany filtrów może być różna.

Jeżeli mieszkamy w pobliżu autostrad, parkingów, fabryk, posiadamy zwierzęta domowe i często korzystamy z kuchni, dla utrzymania maksymalnej wydajności urządzenia najpewniej jest wymieniać filtry co 6 miesięcy.

Jeżeli żyjemy w miejscu mniej narażonym na zanieczyszczenia powietrza, możemy sprawdzać filtr pod kątem jego stopnia zabrudzenia i spadku wydajności urządzenia. Przy czym oczyszczacz powietrza na przykład Philips AC4012 wyposażony jest w czujnik, który poinformuje użytkownika o konieczności wymiany filtra.

Korzyści z czystego powietrza:

Czyste i zdrowe powietrze sprawi przede wszystkim, że:

  • będziesz oddychać swobodnie,
  • wzmocnisz układ odpornościowy,
  • nie będziesz chorować,
  • poprawi się Twoje samopoczucie,
  • usprawnisz swoje myślenie i koncentrację,
  • będziesz lepiej spać.

W związku z powyższym, aby zagwarantować sobie i swoim najbliższym korzyści z doskonałej jakości powietrza w domu, oczyszczacz powietrza powinien pracować 24 godziny na dobę, z maksymalną jego wydajnością i na czystych filtrach.