Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Związek między zanieczyszczonym powietrzem, a grypą

Co piąta osoba dorosła choruje na grypę każdego roku, a wielu jest hospitalizowanych z powodu powikłań związanych z grypą. Jeśli mieszkasz w obszarze o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, występuje duże prawdopodobieństwo, że zachorujesz na grypę. Co więcej, jeśli już będziesz zainfekowany wirusem grypy, objawy choroby mogą być intensywniejsze.

Związek między zanieczyszczonym powietrzem, a grypą.

1. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zachorowania na grypę.

Liczne badania potwierdziły, że podwyższone poziomy zanieczyszczenia powietrza, szczególnie cząstki stałe PM10, spaliny oleju napędowego, tlenki azotu, dwutlenek siarki i ozon zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na grypę.

Naukowcy uważają, że do cząsteczek zanieczyszczeń w powietrzu przyczepiają się wirusy, dzięki czemu mogą się przemieszczać znacznie dalej niż podczas kaszlu lub kichania. Przy czym kichając lub kaszląc uwalniamy do powietrza wirusy, które przemieszczają się nawet z prędkością 100km/h, osiadając na wszystkich obiektach dookoła zarażonego.

PM10 i inne zanieczyszczenia: grupa naukowców z Hongkongu zbadała związek między poziomem zanieczyszczenia powietrza, a przyjęciami do szpitala z powodu astmy, zapalenia płuc i grypy. Stwierdzono, że ilość osób chorych rosła wraz ze wzrostem poziomów tlenku azotu, ozonu i cząstek stałych (PM10) w powietrzu, przy czym najwięcej było pacjentów powyżej 65 roku życia.

Spaliny z silników Diesla: z kolei grupa naukowców z USA badała wpływ wdychania spalin z silników Diesla na prawdopodobieństwo zachorowania na grypę. Po tym, jak połowa grupy była wystawiona na działanie spalin przez dwie godziny, uczestnicy zostali zaszczepieni przeciw wirusowi grypy, a następnie dokładnie zbadani. Badania wykazały, że poziomy wirusowego RNA były znacznie wyższe u osób, które oddychały spalinami z silnika wysokoprężnego, niż u osób, które ze spalinami nie miały kontaktu.

 2. Jeżeli masz grypę, zanieczyszczenie powietrza może nasilić jej objawy.

Alergolodzy twierdzą, że zanieczyszczone powietrze intensyfikuje objawy grypy u osób już chorych, ponieważ cząsteczki zanieczyszczeń ocierają się o oskrzela, wywołując stany zapalne i podrażnienia.

Najbardziej charakterystyczne objawy występowania grypy to:

 • ból mięśni i stawów, potocznie nazywając „łamaniem w kościach”,
 • gorączka od 38 do 400C,
 • suchy męczący kaszel, powiązany z drapaniem w gardle,
 • nieznaczny nieżyt nosa,
 • utrata apetytu,
 • ból głowy, światłowstręt.

Jak się uchronić w sezonie grypowym?

Należy pamiętać, że grypa jest chorobą zakaźną, która może wymagać hospitalizacji, a nie leczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Najczęściej grypę leczy się domowymi sposobami, leżąc w łóżku i stosując leki bez recepty zmniejszające ból i gorączkę. Przy czym trzeba wiedzieć, że stosowanie antybiotyków jest bezcelowe, ponieważ są nieskuteczne w zakażeniach wirusowych.

Pomieszczenie, w którym przebywa chory, powinno być ciepłe, dobrze wentylowane i nawilżane, tym bardziej, że suche powietrze działa drażniąco na drogi oddechowe i czyni je bardziej wrażliwym na patogeny.

Aby się uchronić przed grypą możesz podjąć następujące działania:

 1. Skorzystaj ze szczepionki przeciw grypie, która zalecana jest co roku.
 2. Zastosuj wysokowydajny oczyszczacz powietrza marki Sharp lub Philips z właściwym filtrem Hepa i węglowym, które skutecznie usuną z powietrza miedzy innymi cząsteczki stałe i wirusy.
 3. Zastosuj nawilżacz powietrza z odpowiednimi filtrami, który zagwarantuje odpowiednią wilgotność powietrza i złagodzi podrażnienie dróg oddechowych.
 4. Dbaj o higienę, myj ręce szczególnie po opuszczeniu miejsc publicznych.
 5. Wzmocnij układ odpornościowy: dobrze się odżywiaj, żyj aktywnie, wzbogacaj organizm
  w cynk, mikroelementy, suplementy ziołowe.

Im więcej wiesz o grypie, w jaki sposób się rozprzestrzenia i jak ją leczyć, tym większe szanse na uniknięcie zarażenia i rozprzestrzenianie się grypy na inne osoby.