Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
dym papierosowy

Jak pozbyć się zapachu papierosów?

Charakterystyczny zapach dymu papierosowego może trwale utrzymywać się w powietrzu lub na ubraniach i meblach, powodując dyskomfort i złe samopoczucie osób przebywających w takim otoczeniu. Dym ze spalania papierosów powoduje trudności w oddychaniu i może być bardzo szkodliwy dla zdrowia nie tylko samych palaczy, ale także biernych palaczy, którzy przebywają w towarzystwie osób palących.

Oprócz tytoniu w rdzeniu papierosa znajduje się wiele substancji chemicznych między innymi takich jak tlenek węgla (CO), cyjanowodór (HCN) i tlenki azotu (NO2, NO3), natomiast w oparach areozolu dymnego formaldehyd, benzen, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), nikotyna i fenol, dlatego tak istotne jest pozbycie się zapachu papierosów z powietrza.

Jak pozbyć się zapachu papierosów?

Najlepszym sposobem na uniknięcie narażenia na dym papierosowy jest nie palić i nie przebywać w otoczeniu palących osób.

Niestety, samo ograniczenie kontaktu z palaczami nie wystarczy. Pozostałości dymu w pomieszczeniach znajdujące się na ścianach, oknach, meblach mogą przenikać na skórę, włosy, ubrania, łącząc się z kurzem i w ten sposób przenosząc się z jednego miejsca na drugie.

Taki dym jest trudny do usunięcia tradycyjnymi metodami czyszczenia takimi jak wycieranie czy odkurzanie, nawet dobra wentylacja nie gwarantuje skutecznego oczyszczenia powietrza.

Domowe sposoby na usunięcie zapachu papierosów:

  1. Ocet jest dość dobrym środkiem na pozbycie się zapachu papierosów, wystarczy zmieszać ocet z sokiem z cytryny i rozpylić go jak mgłę tak jak używa się odświeżacza powietrza, lub rozstawić
    w nadymionym pomieszczeniu pojemniki z octem na kilka godzin. Również można wykorzystać ocet do wycierania powietrzni takich jak ściany czy meble, przy czym usunięcie w ten sposób wszystkich śladów dymu jest niemożliwe.
  2. Soda oczyszczona i węgiel aktywny mogą skutecznie obniżyć nieprzyjemne skutki palenia papierosów w pomieszczeniach, poprzez umieszczenie środków w otwartych misach, albo posypać nimi zanieczyszczone powierzchnie.
  3. Fusy z kawy również mają zdolności pochłaniania zapachu dymu papierosowego, wystarczy je rozstawić na kilka dni w obszarze dotkniętym dymem.

Technologia wspomagająca usunięcie zapachu papierosów:

Zapewne domowe sposoby są bardzo uciążliwe i nie koniecznie mogą przynieść zadowalający efekt, dlatego aby ułatwić sobie życie obecnie na rynku można zakupić profesjonalne urządzenia do oczyszczania powietrza z odpowiednimi do niego filtrami, w tym koniecznie filtr z węglem aktywnym który pomoże złagodzić niekorzystne działanie dymu papierosowego i zmniejszyć nieprzyjemny zapach.

Filtr z węglem aktywnym jest najlepszym adsorbentem pochłaniającym gazy, zapachy i lotne związki organiczne, gdyż w swojej strukturze posiada mikropory, w których te zanieczyszczenia się skutecznie zatrzymują.

Z kolei filtr HEPA wychwytuje 99,8% cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większej. Skutecznie oczyści powietrze z pyłu PM10, PM2,5, kurzu i alergenów, ale nie jest w stanie pochłaniać dymu papierosowego.

Warto przy tym pamiętać, że z czasem filtry mogą się w pełni nasycić pyłkami i gazami i będą w stanie ich więcej przyjąć. W związku z powyższym, aby filtracja powietrza przebiegała prawidłowo, należy filtry regularnie wymieniać na nowe. Zlekceważenie takiego zalecenia może przyczynić się do niekontrolowanego uwolnienia zanieczyszczeń z filtra do pomieszczenia.

Należy przy tym pamiętać, że ani najlepszy oczyszczacz powietrza ani nawet dobra wentylacja nie jest w stanie w 100% wyeliminować dymu papierosowego z pomieszczenia. Aby ochrona była gwarantowana, palenie w pomieszczeniach powinno być całkowicie zakazane.

Dodatkowo oczyszczacze powietrza nie usuną niebezpiecznego tlenku węgla, dlatego warto wyposażyć dom także w detektor groźnych gazów.