Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Czym się kierować podczas wyboru oczyszczacza powietrza?

Wiesz już, że zanieczyszczone powietrze przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, a dodatkowo może być kłopotliwe ze względu na nieprzyjemne zapachy, czy nadmiar pyłu.

Chcesz zainwestować w skuteczny i jednocześnie ekonomiczny oczyszczacz powietrza, ale nie wiesz jakimi kryteriami się sugerować?

Z pewnością wczytywanie się w skomplikowane specyfikacje wielu dostępnych na rynku modeli i marek oczyszczaczy powietrza może przyprawić o zawrót głowy, dlatego zobacz na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Czym się kierować podczas wyboru oczyszczacza powietrza?

Podczas wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza dla Twojego domu czy biura, najważniejsze jest określić powód, dla którego chce się go zastosować. Czy bardziej zależy Ci na usunięciu alergenów, czynników wywołujących astmę, czy może dymu i nieprzyjemnego zapachu, albo jednego i drugiego.

Poznaj najważniejsze funkcje oczyszczacza, aby wybrać najlepszy sprzęt dla swojego domu.

  1. Technologia oczyszczania powietrza:
  • Filtry HEPA są zaprojektowane do wychwytywania unoszących się w powietrzu cząstek stałych, takich jak kurz, pyłki i sierść zwierząt domowych. Są w stanie zatrzymać 99,8% cząstek i wielkości 0,3mikrometra (µm). Filtry te są jednak nieskuteczne w stosunku do wszystkich zanieczyszczeń gazowych.
  • Filtry węglowe wychwytują wszelkie zapachy i zanieczyszczenia gazowe, takie jak lotne związki organiczne (LZO) w procesie zwanym adsorpcją. Przy czym im bardziej filtry węglowe są nasycone gazami tym są mniej skuteczne, więc trzeba je odpowiednio często wymieniać na nowe.
  • Filtry zintegrowane 2 w 1 ich zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń stałych
    i gazowych jednocześnie. Skonstruowane są jako filtry HEPA wypełnione węglem aktywnym i stanowią jedną całość. Niekiedy części HEPA i węglowe są odrębne, ale
    w jednej ramce szczelniej domykającej obie części.
  • Jonizatory działają poprzez uwalnianie naładowanych ujemnie jonów do powietrza. Jony te przyczepiają się do unoszących się w powietrzu cząstek naładowanych dodatnio i w ten sposób, albo przyczepiają się do ścian i mebli, albo spadają na ziemię.

Są też jonizatory, które przyciągają do urządzenia poprzez wentylator cząstki dodatnie, nadając im ładunek ujemny, aby mogły się zatrzymać wewnątrz urządzenia.

Należy przy tym wiedzieć, że technologia jonizacji powietrza może wytwarzać produkt uboczny jakim jest ozon, który w nadmiarze może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia.

Więcej o jonizacji powietrza i możliwych zagrożeniach dowiesz się tutaj.

 

  1. Wygląd i użytkowanie

Wybierając oczyszczacz powietrza, zapewne zwraca się uwagę na estetykę, przenośność, wagę, łatwość konfiguracji, czy dostępność Wi-Fi. W związku z powyższym przed wyborem oczyszczacza powietrza zadaj sobie podstawowe pytania:

  • Jaka jest wielkość pomieszczenia, w którym umieścisz swój oczyszczacz?
  • Czy wydajność oczyszczacza jest wystarczająca dla mojego pomieszczenia?
  • Ile i jakie filtry są wewnątrz urządzenia?
  • Czy jest możliwość wymiany filtrów na nowe?
  • Czy oczyszczacz powiadomi cię, kiedy należy wymienić filtry na nowe?
  • Czy urządzeniem można sterować za pomocą aplikacji w telefonie lub pilota?

 

  1. Poziom hałasu.

Bardzo ważne jest, aby wybrać oczyszczacz powietrza o możliwie najniższej emisji hałasu, szczególnie, jeśli chcemy z oczyszczacza korzystać regularnie.

Przy czym należy pamiętać, że poziom hałasu może się zmieniać przy różnych ustawieniach wentylatora. Najcichsze oczyszczacze na rynku będą miały poziom dB 20-40, przy najniższej prędkości wentylatora, natomiast najgłośniejsze mogą osiągać od 50 do 70 dB i więcej.

Ciekawostki:

  • 30 dB to mniej więcej taki sam poziom hałasu jak szeptana rozmowa,
  • 50 dB to jak normalna rozmowa,
  • 70 dB to hałas porównywalny do ruchu w godzinach szczytu.

 

  1. Koszty energii.

Aby utrzymać niskie koszty energii, poszukaj urządzenia, które zużywa mniej niż 100 watów podczas użytkowania przy najwyższych obrotach wentylatora.

 

  1. Koszty utrzymania.

Podczas eksploatacji oczyszczacza powietrza należy regularnie wymieniać filtry. Żywotność filtra może wynosić od kilku miesięcy do roku, w zależności od poziomu zanieczyszczeń w domu i rodzaju technologii filtracji w urządzeniu.  

Dodatkowo przy wyborze oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę, czy na rynku są dostępne filtry wymienne dla konkretnego modelu i marki.

Jeśli zdecydujesz się na markę Philips lub Sharp to odpowiednie do nich filtry znajdziesz na stronie https://filtryplus.pl/.

Filtry Sharp Filtry Philips