Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Panele fotowoltaiczne – tani prąd alternatywą dla energii węglowej?

Polacy dbają o finansowe bezpieczeństwo. Coraz częściej odkładają wyższe kwoty na przyszłość, acz jeszcze do niedawna byliśmy krajem rozrzutnych ludzi. Najnowsze badania nie pozostawiają jednak złudzeń, że z roku na rok odkładamy coraz więcej. Szukamy oszczędności niemal w każdej dziedzinie życia. Ostatnio coraz głośniej zaczęło mówić się o zakładaniu paneli fotowoltaicznych, które mają nam dostarczać tani prąd. Czy faktycznie jest to działanie opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia?

Co to jest Fotowoltaika?

Fotowoltaika to nic innego jak dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Jest to złożony proces, który odbywa się etapami. Aby przebiegał prawidłowo musimy zakupić panele fotowoltaiczne, które następnie łączy się w moduły, w celu wytwarzania większej ilości energii. Grupa takich modułów tworzy panel fotowoltaiczny zasilający jeden falownik.

Prąd, który powstał w modułach przekazany zostaje do falownika, który następnie zamienia go na prąd zmienny – ten sam, który zasila nasze gniazdka elektryczne.

Energia elektryczna ze słońca to nic innego jak tani prąd, który pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Jest to również rozwiązanie pro-ekologiczne, na które możemy uzyskać także dofinansowanie z rządowego programu. Pamiętajmy również, że instalację fotowoltaiczną możemy odliczyć od podatku dochodowego.

Czy panele fotowoltaiczne są odporne na grad?

Dostępnie na rynku panele fotowoltaiczne są bardzo wysokiej jakości, co oznacza, że są one odporne na działanie czynników atmosferycznych. Panele z międzynarodowym certyfikatem IEC 61215 wytrzymują 25 – milimetrowe kule gradu. Odpowiada to 2 klasie odporności na grad – 5 stopniowa skala stosowana jest wyłącznie w krajach zachodnich. Należy pamiętać, że wszystkie panele fotowoltaiczne sprzedawane w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej posiadają ten certyfikat – tak więc możemy być o nie spokojni.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Na forach internetowych, a także na facebookowych grupach poświęconych m.in.: tematyce smogu można przeczytać, że warto instalować panele fotowoltaiczne, ponieważ znacząco przysłużymy się środowisku, a co za tym idzie zmniejszy się smog. Pojawiają się informacje, jak to lokalni radni inwestują w pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, dodatkowo chętnie się przy tym promując. Brzmi kusząco? Z pewnością, tym bardziej, że ceny energii non stop rosną. Nie każdego jednak stać na takie rozwiązanie. Średnia instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kW to wydatek rzędu 27 tys. zł, z czego 5 tys. zł. wynosi dotacja, o jaką możemy się ubiegać od rządu i ok. 4 tys. zwrotu podatku PIT.

Tak więc, na instalację fotowoltaiczną o mocy 6 kW musimy wydać 18 tys. zł.

Osobiście uważamy, że warto inwestować w panele fotowoltaiczne, ponieważ zwrot z takiej inwestycji odczujemy po ok. siedmiu latach.

Zwrot z inwestycji, czyli czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

Inwestując w panele fotowoltaiczne powinniśmy przede wszystkim dokładnie oszacować zużycie energii. Jeżeli nie wykorzystamy nadwyżki energii wytworzonej przez panele przez kolejne 12 miesięcy niestety po prostu się zmarnuje. Jeżeli z kolei ilość wyprodukowanej przez panele energii będzie zbyt niska wówczas kupujemy ją po zwykłych cenach od naszego obecnego dostawcy.

Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne mają różną moc, dlatego jeżeli planujemy ich zakup dobrze oszacujmy zapotrzebowanie na tani prąd.

Czy panele fotowoltaiczne zlikwidują smog?

Niestety odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Pamiętajmy, że przyczyną smogu nie są tylko i wyłącznie gospodarstwa domowe. Nie generalizujmy.