Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Spacer a smog, czyli dlaczego warto zostać w domu, gdy na zewnątrz smog

Regularne spacery pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. To jedna z najprostszych aktywności, która może zapewnić nam zdrowie i dobre samopoczucie. Wiele osób nie docenia jednak umiejętności chodzenia, zanim nie przydarzy nam się jakaś kontuzja. Dlaczego spacer jest dobry dla zdrowia i czy warto spacerować, gdy na zewnątrz smog?

Siedzący tryb życia a zdrowie

Jak pokazują najnowsze badania GUS, większość z nas prowadzi obecnie siedzący tryb życia, a nasza aktywność ogranicza się tylko i wyłącznie do pójścia do sklepu po zakupy lub do samochodu. Wracając z kolei po pracy do domu zasiadamy na kanapie i „odpoczywamy”. Do tego dochodzi stres, zła dieta, brak snu i ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy zwiększa się kilkunastokrotnie. A wystarczy tak niewiele, by przeciwdziałać wystąpieniu chorób cywilizacyjnych. Nie potrzeba żadnych akcesoriów. Wystarczy wyjście na spacer. Wyjdźmy pół godziny wcześniej, zostawmy samochód w domu i pójdźmy na spacer.

Jak regularne spacery wpływają na dzieci?

Małe dzieci potrzebują spacerów, nie tylko dlatego, że jest on dla nich fascynującą przygodą, ale przede wszystkim dlatego, że hartuje organizm a tym samym wzmacnia odporność organizmu niemowlaka. Spacer z dzieckiem to nic innego jak trening dla jego układu immunologicznego. Jest to też dla niego porządna dawka tlenu. Tak więc, skoro spacer wpływa korzystnie nie tylko na dorosłych jak i dzieci warto się na niego udać w ciągu dnia.

Kiedy spacer, a tym bardziej spacer z dzieckiem jest niewskazany?

Smog a spacer z dzieckiem

Zanieczyszczone powietrze zagraża dzieciom znacznie bardziej aniżeli dorosłym, ponieważ ich układ oddechowy nie został jeszcze w pełni ukształtowany. Drogi oddechowe niemowlaka są bardzo krótkie i wąskie, co sprawia, że są bardziej podatne na podrażnienia. Organizm małego człowieka nie jest jeszcze w stanie obronić się przed negatywnym wpływem smogu, tym bardziej, że dzieci oddychają jeszcze głównie przez usta.

Smog zawarty w powietrzu może uszkadzać układ oddechowy nie tylko dorosłych ale przede wszystkim dzieci, co skutkuje rozwojem takich chorób jak zapalenie płuc, oskrzeli czy astmy.

Sprawdź jakość powietrza przed wyjściem z domu

Spacer z dzieckiem powinien być przyjemnością. Nie powinien też budzić obaw o zdrowie naszego maleństwa. Zanim więc wybierzemy się na przechadzkę sprawdźmy jakość powietrza. Informacje o aktualnym stanie zanieczyszczeń możemy znaleźć niemal na każdej stronie internetowej. Do pobrania mamy również wiele aplikacji, które pozwolą nam zdecydować, czy warto akurat dzisiaj iść na spacer.

Zadbaj o jakość powietrza w domu

Pojedynczo nie mamy wpływu na jakość powietrza poza domem. Jedynie współpraca wszystkich ludzi może przyczynić się do zmiany świadomości, a tym samym zmiany postępowania i poprawy powietrza, którym oddychamy. Na dzień dzisiejszy przed wyjściem z domu na spacer z dzieckiem warto sprawdzić ilość pyłów zamieszonych w popularnych aplikacjach.

Aby zadbać o jakość powietrza w domu warto kupić oczyszczacz powietrza. Wbrew powszechnej opinii nie jest to wcale drogie urządzenie. Różnorodność modeli sprawia, że nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiedniego urządzenia dla siebie. Najskuteczniejsze w zwalczaniu wszelkich zanieczyszczeń są te oczyszczacze powietrza z filtrami 2 w 1, czyli zawierające filtr hepa i filtr węglowy. To kompleksowe rozwiązanie, które pomaga również w walce z alergią. Regularna wymiana filtra nie jest trudna, a sprzyja tworzeniu bezpiecznego środowiska domowego. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach warto zakupić zamiennik filtra, które jakością nie odbiega od oryginału – wystarczy dobrać odpowiedni model.

Zadbaj o czyste powietrze w domu, dla siebie i swoich dzieci, a w wolnej chwili wyjdź na spacer.