Jaki filtr na alergeny? Wybieramy filtr dla alergika.

By in
Jaki filtr na alergeny? Wybieramy filtr dla alergika.

Dolegliwości wywoływane przez alergie takie jak katar, łzawienie, kaszel, duszności, wysypki potrafią być bardzo uciążliwe. W najbardziej inwazyjnych formach mogą w następstwie wywoływać astmę, niewydolność oddechową , przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, a nawet paraliż układu krwionośnego.

Niezwykle kłopotliwe, ze względu na swoją wszechobecność i trudność w unikaniu, są alergeny wziewne.  Określane też jako aeroalergeny, czy alergeny inhalacyjne występują w powietrzu i dostają się do organizmu drogą wziewną. Zaliczamy do nich czynniki o właściwościach alergogennych występujące w zarówno w pomieszczeniach zamkniętych (np. kurz i jego części składowe: szczątki roślin, roztocza, szczątki zwierząt, karaluchów, pleśń) jak również na zewnątrz (np. pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych);

Do najczęściej spotykanych obecnie alergenów wziewnych zaliczamy:

dym papierosowy, smog, a zwłaszcza znajdujące się w nich węglowodory aromatyczne

pyłki roślin – zwłaszcza pyłki drzew wiatropylnych (np. topoli, dębu, olchy, brzozy, wierzby) traw i zbóż (rośliny uprawne z rodziny traw) oraz chwastów (bylicy, komosy, pokrzywy zwyczajnej, babki lancetowatej),

kurz i istniejące w nim roztocza, a dokładniej enzymy jelitowe obecne w ich odchodach, tzw. grupa 1 alergenów roztoczy, oraz białka tkanek, tzw. grupa 2 alergenów roztoczy,

sierść zwierzęca – najczęściej alergeny kota, w dalszej kolejności alergeny psa, świnki morskiej, myszy, królika. Wszystkie zawarte są zarówno w sierści i złuszczonym naskórku, jak również w wydzielinach (ślina) i wydalinach (mocz i kał) tych zwierząt.

pleśń – znamy już 250 gatunków grzybów silnie alergizujących, a ponadto uczulają różne ich produkty, nie tylko zarodniki.

Lista alergenów nie jest zamknięta i z roku na rok się wydłuża.

Decydując się na ograniczanie obecności alergenów w pomieszczeniach poprzez stosowanie oczyszczacza powietrza pamiętajmy o wyborze odpowiednich filtrów. Przede wszystkim musimy określić przeciwko czemu stosujemy filtry bowiem poszczególne alergeny różnią się wielkością i stanem skupienia i należy dobrać odpowiednie filtry.

Największa jest sierść zwierzęca, jak wiadomo widać ją gołym okiem. Do wyłapywania z powietrza sierści wystarczy zwykły filtr, tzw. filtr wstępny. Jednak pamiętajmy, że sierść z zasady nie unosi się w powietrzu, a opada na podłogę, dywan i inne powierzchnie lub przyczepia się do ubrań. Stąd poza oczyszczaczem powietrza dobrze być uzbrojonym w dobry odkurzacz.

Również roztocze jest zbyt duże, by unosiło się swobodnie w powietrzu. Jednak alergenem są jego odchody, a dokładnie białka enzymatyczne występujące w przewodzie pokarmowym tych pajęczaków. O ile typowe roztocze ma wielkość około 1/3 mm (ok. 300 μm mikrometrów), to alergen unoszący się w powietrzu ma rozmiar około 20 μm mikrometrów. Do wyłapania tak dużej cząstki wystarczy każdy filtr HEPA.

Podobnej wielkości są pyłki. Wielkość żywego pyłku waha się w zależności od ilości zawartej w nim wody. Wymiary martwych ziaren pyłku są stałe. Mieszczą się w granicach od 5 do 200 µm mikrometrów. Pyłki roślin wiatropylnych mają średnicę od 17 do 58 µm. Każdy filtr HEPA bez problemów powinien je skutecznie wyłapać z powietrza.

Istotnie mniejsza jest pleśń. Pleśnie w jedzeniu i grzyb w domu wydzielają mikotoksyny, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Zarodników pleśni nie zobaczymy gołym okiem: mają od 2 µm do 5 µm mikronów. Ponieważ są tak małe i lekkie, bardzo łatwo się przenoszą. Gdy znajdą sprzyjające warunki do rozwoju, błyskawicznie “zagnieżdżają się” i rozrastają na wszystkie strony. Do wyłapania pleśni niezbędny będzie dobry jakościowo filtr HEPA, najlepiej H13. Jednak pamiętajmy, że sam filtr nie zabija pleśni, a wyłapuje ja z powietrza. Natomiast pleśń żyje w filtrze i może, wykorzystując inne złapane w filtrze cząstki jako pożywienie, rozwijać się tworząc zarodniki. Dlatego ważne jest byśmy pamiętali o cyklicznej wymianie filtrów.

Najmniejsze rozmiary mają dym papierosowy i smog. Wchodzące w skład smogu cząsteczki PM 10 i PM 2,5 skutecznie powstrzyma filtr HEPA H13. Dym papierosowy zostanie natomiast wchłonięty przez odpowiedni filtr węglowy inaczej nazywany filtrem węgla aktywnego.