Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
ogrzewanie w domu

Zanieczyszczenie powietrza w czasie pandemii

W związku z ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia pandemii, wywołanej wirusem SARS-Cov-2 i zaleceń rządowych, związanych z niewychodzeniem z domu, stwierdzono znaczny spadek zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego.

Zjawisko to, zostało zaobserwowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), która wykorzystuje satelitę Sentiel-5P do ciągłego monitorowania zanieczyszczenia atmosfery.

W ciągu ostatnich tygodni zdjęcia satelitarne wykazały drastyczny spadek emisji w regionie Doliny Padu w północnych Włoszech.

Zanieczyszczenie powietrza w czasie pandemii.

Do tej pory, Włochy zostały najbardziej dotknięte wybuchem koronawirusa w Europie. W związku z tym rząd nałożył surowe kontrole ograniczające przepływ ludzi. Doprowadziło to do radykalnego ograniczenia emisji z transportu i przemysłu.

ESA zapowiedziała, że będzie nadal ściśle monitorować zanieczyszczenie powietrza w ciągu najbliższych kilku miesięcy, aby odnotowywać wszelkie dalsze zmiany.

Podobną sytuację zaobserwowano w zeszłym miesiącu w Chinach, kiedy dane satelitarne wykazały gwałtowny spadek emisji NO2 w Wuhan.

Według fińskiego Centrum Badań Energii i Czystego Powietrza emisje CO2 w lutym, w Chinach, również spadły o jedną czwartą.

Claus Zehner, kierownik misji ESA Copernicus Sentinel-5P, powiedział:

„Szczególnie widoczny jest spadek emisji dwutlenku azotu w dolinie Padu w północnych Włoszech. Chociaż mogą występować niewielkie różnice w danych z powodu zachmurzenia i zmieniającej się pogody, jesteśmy przekonani, że redukcja emisji, którą widzimy zbiega się z blokadą przepływu ludzi we Włoszech, powodując mniejszy ruch i działalność przemysłową”.

Natomiast Josef Aschbacher, dyrektor Programów Obserwacji Ziemi, powiedział:

„Sentinel-5P Tropomi to obecnie najdokładniejszy przyrząd do pomiaru zanieczyszczenia powietrza z kosmosu. Pomiary te są dostępne na całym świecie dzięki polityce darmowych i otwartych danych, dostarczają kluczowych informacji obywatelom i decydentom”.

W związku z wprowadzonym stanem epidemicznym praktycznie we wszystkich krajach Europy, w tym także w Polsce sami możemy zaobserwować mniejszy ruch uliczny w naszych miastach, a co za tym idzie, poprawę jakości powietrza zewnętrznego.

Jest to niewątpliwie potwierdzenie dotychczasowej skali problemu, związanego z globalnym zanieczyszczeniem powietrza, które z pewnością ma wpływ na zmiany klimatyczne i jednocześnie zagraża naszemu zdrowiu.

Mimo, iż aktualnie zewnętrzne powietrze ulega poprawie, warto zwrócić uwagę jak wygląda jakość powietrza w naszych domach. Szczególnie teraz, kiedy większość z nas, aby uchronić się przed groźnym wirusem wywołującym chorobę COVID-19, przebywa teraz w domu.

Długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, w których gotujemy, śpimy, chodzimy, oddychamy, czyli generalnie egzystujemy, jest także przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Często można zaobserwować nieprzyjemny zapach, tak zwany „zaduch”, czy unoszący się pył w wyniku przemieszczania się.

W takich sytuacjach zaleca się często wietrzyć mieszkania, ale nie zawsze jest to możliwe, ze względu na przeciągi, czy choroby mieszkańców.

W związku z powyższym rozwiązaniem mogą być domowe oczyszczacze powietrza, które zapewnią odpowiednią jakość powietrza w Twoim domu.

Jeśli chcesz zainwestować w oczyszczacz powietrza, ale nie wiesz czym się kierować więcej na ten temat dowiesz się tutaj.