Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Zanieczyszczenie powietrza i zdrowie psychiczne dzieci

Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego na całym świecie. 

Wydawałoby się, że postęp cywilizacyjny i rozwój gospodarczy przynosi ludzkości same korzyści. Świat się kręci wokół handlu, interesów i nieusprawiedliwionego zdobywania dóbr materialnych. Podnosimy swój dobrobyt i standard życiowy, co wprowadza nas w stan pozornego szczęścia. 

Niestety Ziemia i atmosfera, która de facto daje nam żyć, ledwo zipie, a wraz z nią my sami, pędząc za pieniądzem i zapominając, co tak naprawdę w życiu jest ważne. 

Czy zanieczyszczone powietrze może wpływać na zdrowie psychiczne?

Zdecydowanie tak. Każdy z nas odczuwa przyjemność oddychania świeżym powietrzem, wolnym od smogu, pyłów i nieprzyjemnych zapachów. Nie dziwi więc fakt, że czyste powietrze np. nad morzem, w górach czy w lesie wprowadza nas w lepszy nastrój.

Tymczasem naukowcy przeprowadzili badania, które potwierdzają, że nawet krótkotrwałe, tymczasowe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może powodować wyniszczające schorzenia psychiczne, takie jak depresja i schizofrenia.

Zanieczyszczenie powietrza i zdrowie psychiczne dzieci.

Mózgi i zachowania dzieci rozwijają się aż do ich wczesnej dorosłości, a zanieczyszczenie powietrza może mieć ogromny wpływ na ich rozwój umysłowy i emocjonalny.

Jednym z bardziej złowieszczych ostatnich odkryć jest związek między PM2,5 a przypadkami zaburzeń zdrowia psychicznego u małych dzieci, które są na tyle poważne, że poddawane są ocenie psychiatrycznej.

W badaniu z 2019 r. opublikowanym w Environmental Health Perspectives badano krótkotrwałą ekspozycję na PM2,5 u ponad 6800 dzieci w wieku do 18 lat, które zostały wysłane na oddział ratunkowy w Cincinnati Children’s Hospital Medical Center w Cincinnati w stanie Ohio, z powodu objawów uważanych za nagłe przypadki psychiatryczne. Objawy te obejmowały myśli samobójcze i zaburzenia przystosowawcze (intensywny stres, smutek i lęk, wywołane dużym wydarzeniem życiowym).

Naukowcy odkryli, że nawet niewielki, krótkotrwały wzrost PM2,5 o 10 mikronów na metr sześcienny może być odpowiedzialny za znaczny wzrost liczby dzieci przywiezionych do szpitala z powodu poważnych objawów psychicznych.

Odkrycia te opierają się na wcześniejszych badaniach, w których analizowano, w jaki sposób dwa niebezpieczne zanieczyszczenia, powszechne w zanieczyszczeniu miasta i ruchu drogowego, PM2,5 i dwutlenek azotu (NO2), mogą być powiązane z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak lęk, depresja, zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD) oraz grupa zaburzeń behawioralnych, zwanych zaburzeniami zachowania (niektóre z nich mogą przekształcić się w przypadki zachowań socjopatycznych w wieku dorosłym). 

Badanie z 2019 r., Opublikowane w Psychiatry Research, skupiło się na 284 dzieciach, które brały udział w długoterminowym badaniu bliźniaków urodzonych w prawie 1200 rodzinach w Wielkiej Brytanii w latach 1994-1995. 

Wykorzystując dane dotyczące jakości powietrza z adresów rodzin tych bliźniaków oraz dane dotyczące zdrowia psychicznego pochodzące z medycznych i psychiatrycznych ocen samych dzieci, naukowcy doszli do wniosku, że nawet stosunkowo niskie narażenie na PM2,5 i NO2 w dzieciństwie może zwiększyć ryzyko poważnych zaburzeń depresyjnych i prowadzić zaburzenia w wieku 18 lat – im wyższe stężenie zanieczyszczeń, tym większe możliwe ryzyko depresji. A dzieci z zaburzeniami zachowania, takie jak agresja i brak empatii wobec innych, często rozwijają objawy antyspołecznego zaburzenia osobowości w wieku dorosłym – lepiej znane jako socjopatia.

W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie często pracują w trybie tak zwanego „wyścigu szczurów”, a sukcesy osiągają „po trupach do celu” coraz więcej osób zmaga się z permanentnym stresem i brakiem wewnętrznego spokoju, a zanieczyszczone powietrze dodatkowo to potęguje.

Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać nasilaniu się objawów zanieczyszczenia powietrza i nauczyć się zarządzać zdrowiem psychicznym.

  1. Wypróbuj następujące działania relaksujące lub redukujące stres, aby zmniejszyć ogólny niepokój:
  • słuchaj ulubionej muzyki
  • spróbuj ćwiczeń głębokiego oddychania
  • słuchaj lub oglądaj coś śmiesznego, na przykład komedię
  • pij mniej kofeiny (jeśli pijesz kawę lub herbatę)
  • ćwicz przez około 15 minut dziennie
  • uprawiaj jogę
  • medytuj kilka minut dziennie
  • prowadź dziennik, aby zapisać swoje przemyślenia
  1. Monitoruj jakość powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Wiedza o tym, kiedy stężenie substancji zanieczyszczających gwałtownie wzrośnie, może pomóc Ci dowiedzieć się, kiedy pozostać w pomieszczeniu, aby uniknąć zanieczyszczenia na zewnątrz, lub dowiedzieć się, które obszary twojego domu mogą zawierać wysokie poziomy zanieczyszczeń, na przykład w których ty lub członkowie rodziny palicie.

  1. Utrzymuj powietrze, którym oddychasz, w czystości.

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, w pewnym momencie dnia prawdopodobnie odczujesz niską jakość powietrza. Użyj wtedy oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu, aby mieć pewność, że oddychasz czystym powietrzem.

  1. Spróbuj leczenia zdrowia psychicznego.

Pamiętaj, że utrzymujący się stan lękowy i depresyjny nie może być bagatelizowany i często wymaga specjalistycznego leczenia.