Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Poznaniacy chcą ogrodów fasadowych

Ostatnio dużo pisaliśmy o zmianach i walce z zanieczyszczeniem powietrza w trzech największych miastach w Polsce, nie dlatego, że inne nic w tym temacie nie robią, lecz dlatego, że smog w innych częściach naszego kraju jest mniejszy. Dzisiaj chcieliśmy Wam pokazać, jak inne miasta dążą do poprawy jakości powietrza i zmiany wyglądu przestrzeni miejskiej – oczywiście na korzyść.

Czym są ogrody fasadowe?

O ogrodach fasadowych stało się głośno za sprawą władz Rotterdamu ( Holandia ), które zaczęły namawiać mieszkańców do wyrywania płytek chodnikowych i sadzenia na ich miejsce roślin – tworzenia tzw. ogrodów fasadowych. Każdy mieszkaniec może usunąć 45 cm płytek i stworzyć dla siebie mini ogródek. Jest jednak kilka warunków:

  1. Musi pozostać 1,8 m chodnika.
  2. Posadzone rośliny nie mogą być zbyt ekspansywne.

Władze Rotterdamu podkreślają, że korzyści z takiego rozwiązania jest wiele. Poprawia się estetyka ulicy, dom jest chłodniejszy latem, a większa ilość zieleni czyni miasto bardziej odpornym na zmiany klimatyczne i ewentualne powodzie.

Ogrody fasadowe w Poznaniu?

Członkowie Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu zaapelowali do władz miasta o możliwość odbrukowania pasa drogowego, by można było umożliwić mieszkańcom tworzenie zielonych ogrodów fasadowych, które są coraz popularniejsze w innych częściach Europy. 

Liczymy, że Prezydent podejmie inicjatywę, której efektem będzie zarządzenie umożliwiające wprowadzenie zieleni na styku nieruchomości i chodników, która nie będzie stanowiła zagrożenia, a przyczyni się do poprawy jakości przestrzeni, wzbogaci krajobraz oraz pozytywnie wpłynie na małą retencję oraz jakość życia  – mówi radna Maria Sokolnicka Guzek, wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla.

Takie pozwolenie, zdaniem członków Rady Osiedla ograniczyłoby ogrodową partyzantkę, która jest powszechna w Poznaniu. Zamiast tego przestrzeń miejska nabrałaby nowego charakteru. Byłaby bardziej przyjazna nie tylko dla oka, ale również dla zdrowia.

Ważnym aspektem byłoby udostępnienie części chodnika pod zieleń na zasadzie nieodpłatnego użyczenia, a umowa powinna zawierać jasne zastrzeżenia co do jakości i wielkości zieleni – by skorzystali na tym rozwiązaniu wszyscy mieszkańcy i jednocześnie nikt nie był poszkodowany – podsumowuje radna Maria Sokolnicka – Guzek.

Jak stworzyć ogród fasadowy?

Tworzenie ogrodów fasadowych nie jest trudne. Wystarczy usunąć płyty chodnikowe (które potem mogą posłużyć jako krawężnik) a powstałą dziurę zasypać ziemią i zasadzić lub wkopać wybrane rośliny. Dla bardziej leniwych jest jeszcze prostsze rozwiązanie polegające na ustawieniu donic z zielenią wzdłuż muru / elewacji budynku.

Jest to rozwiązanie, które zdecydowanie pomogłoby w walce ze zmianami klimatycznymi i rosnącym zanieczyszczeniem powietrza. Tylko kompleksowe działania, które nie ograniczają się wyłącznie do wymiany pieca węglowego na nowy, mogłyby skutecznie pomóc w walce ze smogiem. Oddychanie czystym powietrzem to podstawa zdrowia. Doraźnie można, a nawet warto kupić oczyszczacz powietrza, by zapewnić sobie komfort i zdrowy sen.

A Wam, jak podoba się pomysł tworzenia ogrodów fasadowych?