Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
kobieta z maska

Maski na twarz – kontrola infekcji

Wykazano, że noszenie maski na twarz jest jednym z najlepszych sposobów powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, ponieważ maski mogą blokować przenoszenie zakaźnych kropelek i aerozoli z człowieka na człowieka.

Ale czy wszystkie maski są równie skuteczne? Które maski są najlepsze i jak pomagają przed rozprzestrzenianiem się COVID-19?

Maski na twarz – kontrola infekcji. 

Koronawirus COVID-19 (SARS-COV-2) to wirus oparty na błonie śluzowej. Rozprzestrzenia się, infekując śluz wyściełający nos, gardło, tchawicę i płuca.

Istnieją trzy główne sposoby rozprzestrzeniania się wirusów błon śluzowych: poprzez duże kropelki, wspólną ślinę i unoszące się w powietrzu aerozole.

Kiedy kaszlesz lub kichasz, wysyłasz w powietrze śluz w postaci grubych lub drobnych kropelek. Krople te lądują na ziemi i na pobliskich powierzchniach, których mogą dotykać inne osoby. Inna osoba może się zarazić, dotykając tych skażonych powierzchni, a następnie dotykając własnych oczu, nosa lub ust.

Wirusy błon śluzowych mogą również rozprzestrzeniać się poprzez dzielenie się śliną, gdy na przykład pijesz z tej samej szklanki, używasz tych samych przyborów lub całujesz inną osobę.

Wirusy śluzowe mogą również rozprzestrzeniać się poprzez unoszące się w powietrzu drobne i ultradrobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,003 mikrona w powietrzu spowodowane oddychaniem, mówieniem i śpiewem.

Jaka jest najlepsza maska ​​na twarz?

Osłony na twarz zapobiegają rozprzestrzenianiu się dużych kropli i zmniejszają rozprzestrzenianie się aerozoli, ale nie zapewniają one użytkownikowi pełnej ochrony przed mikroskopijnymi aerozolami unoszącymi się w powietrzu.

Jednak im więcej osób nosi zakrycia twarzy, tym bardziej chroniona jest cała populacja.

Najpopularniejszymi rodzajami masek, które pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19 są po prostu osłony twarzy takie jak szaliki, tkaniny i maski chirurgiczne.

Szaliki i maski materiałowe

Ten typ maski pomaga zapobiegać wyrzucaniu dużych kropelek i zakaźnych aerozoli w wyniku kaszlu i kichania. Zapobiegają również dotykaniu nosa i ust, a tym samym zakażeniu się wirusem.

Te maski NIE chronią w pełni przed drobnymi i ultradrobnymi cząsteczkami śluzu w powietrzu, więc należy zachować bezpieczną odległość od innych osób minimum 1,5m.

Maski chirurgiczne

Maski chirurgiczne również chronią przed infekowaniem innych, a także zapobiegają dotykaniu nosa i ust, a tym samym zakażeniu się wirusem.

Ponieważ materiał/warstwy w maskach chirurgicznych są gęstsze niż większość szalików i tkanin, maski te będą skuteczniej filtrować drobniejsze cząsteczki, ale te maski również NIE zapewniają pełnej ochrony drobnych i ultradrobnych cząstek śluzu unoszących się w powietrzu i aerozoli, więc należy zachować bezpieczną odległość od innych osób minimum 1,5m.

Maski oddechowe KN95, N95 i FFP2

Są to maski premium (inaczej PPE) – skutecznie chronią zarówno Ciebie i innych przed infekcją.

Istnieją dwa rodzaje tych masek: te z zaworami i te bez zaworów. Chociaż maski z zaworami ułatwiają oddychanie, istnieje ryzyko, że ​​zawór umożliwia uwolnienie zakaźnych cząstek podczas noszenia przez zakażoną osobę.

Maski oddechowe N95 mają kluczowe znaczenie dla lekarzy, którzy potrzebują ochrony przed grubymi, drobnymi i ultradrobnymi cząsteczkami śluzu unoszącymi się w dużych stężeniach w szpitalach i gabinetach lekarskich, gdzie na skoncentrowanym obszarze mogą znajdować się zakażeni pacjenci.

Najskuteczniejsze maski oddechowe to:

  •  N95: amerykański standard NIOSH-42CFR84 w Stanach Zjednoczonych
  •  KN95: chiński standard GB2626-2006
  •  FFP2: europejska norma EN 149-2001

Przy tego typu maskach bardzo ważne jest dopasowanie. Jeśli uszczelka wokół krawędzi maski nie przylega do skóry, zakażone cząsteczki śluzu mogą nadal ominąć maskę i spowodować infekcję.

Podczas pandemii COVID-19 globalna podaż masek ochronnych do ochrony dróg oddechowych jest ograniczona, co prowadzi do ich niedoborów szczególnie wśród lekarzy, którzy są najbardziej narażeni na ryzyko zakażenia przebywając w szpitalach i klinikach medycznych.

Podsumowując, nie wszystkie maski są sobie równe.

Osłona ust i nosa szalikiem, maskami tkaninowymi czy chirurgicznymi chroni przed zakażeniem przede wszystkim innych.

Maski oddechowe, które nie spełniają powyższych norm, mogą nie zapewnić użytkownikowi pełnej ochrony przed unoszącymi się w powietrzu aerozolami i cząsteczkami.

Skuteczną ochronę przed zakażaniem zarówno dla Ciebie jak i innych zapewnią specjalistyczne maski oddechowe typu KN95, N95 lub FFP2 do aerozoli i środowisk medycznych, gdzie istnieje największe ryzyko zakażenia.

Bez względu na wszystko, noś maskę i podejmij wszelkie możliwe środki ostrożności!