Jaki oczyszczacz powietrza dla ucznia?

Napisany przez w
Jaki oczyszczacz powietrza dla ucznia?

Nowy rok szkolny rozpoczął się niespełna tydzień temu, lecz wiele placówek oświatowych musi nadal pozostać zamknięta. Z każdym kolejnym dniem dochodzą do tego kolejne szkoły i przedszkola, w których u uczniów wykryto koronawirusa. Jak w czasie pandemii zadbać o zdrowie własnego dziecka i zapewnić mu komfortowe warunki do nauki? Podpowiadamy, jaki oczyszczacz powietrza kupić do pokoju ucznia. 

Zanieczyszczenie powietrza a zdolność uczenia się?

Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na płód, co oczywiście przekłada się na późniejszy rozwój dziecka w różnych płaszczyznach. 

Zespół prof. Jędrychowskiego we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Columbia w NY przeprowadził badania w grupie 214 maluchów urodzonych w latach 2001-2006 w Krakowie przez zdrowe, niepalące kobiety. Przyszłe matki wypełniały w czasie ciąży ankiety, a także przez 48 h nosiły na plecach analizator składu powietrza, co posłużyło badaczom do oceny ekspozycji płodu na WWA. W dniu porodu pobrano od matek próbki krwi do analizy. Gdy dzieci ukończyły 5 lat poddano je badaniom psychologicznym oceniającym m.in. zdolności rozumowania. W tym celu wykorzystano Test Matryc Ravena. Wyniki tego testu potwierdziły, że dzieci, które w życiu płodowym były narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza uzyskały gorsze wyniki w teście oceniającym ich zdolność uczenia się w porównaniu z rówieśnikami – spadek o 3,8 punktów na skali ilorazu inteligencji. 

“Bardzo podobny efekt związany z ekspozycją na WWA obserwowano w równolegle prowadzonych badaniach w populacji dzieci nowojorskich” – poinformował prof. Jędrychowski.

Badań nad zdolnościami poznawczymi uczniów jest coraz więcej. Prowadzą je różne ośrodki. W ramach projektu BREATHE wśród dzieci w wieku od 7 do 10 lat uczęszczających do szkół w Barcelonie przeprowadzono testy oceniające ich zdolności poznawcze. Narażenie na zanieczyszczenia powietrza w domu, podczas ciąży i w okresie dzieciństwa oszacowano za pomocą modelu matematycznego.

Badanie wykazało, że większa ekspozycja na PM2,5 w okresie od ciąży do 7 roku życia była związana z niższymi wynikami pamięci roboczej w testach przeprowadzanych u dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Ponadto potwierdzono zmniejszenie uwagi wykonawczej zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. W tym badaniu chłopcy byli znacznie bardziej wrażliwi niż dziewczęta na działanie zarówno PM2,5, jak i czarnego węgla.

Jaki oczyszczacz powietrza do pokoju ucznia? 

Niestety jakość powietrza w Polsce znacząco odbiega od normy – szczególnie w okresie zimowym. Wówczas dzieci narażone są nie tylko na jego negatywny wpływ, ale również na zbyt suche powietrze. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych rodzice często zbyt mocno podkręcają grzejniki. W pokoju dziecka panuje wówczas wysoka temperatura, co wysusza śluzówki i utrudnia oddychanie a dodatkowo powoduje: 

 • większą podatność na infekcje,
 • swędzenie oczu, 
 • trudności ze snem i zasypianiem, 
 • uczucie zmęczenia,
 • problemy z koncentrację, 
 • kaszel,
 • podrażnienia skóry. 

Nie tylko suche powietrze utrudnia uczniom naukę i koncentrację, dlatego też oczyszczacze powietrza można podzielić na: 

 • oczyszczacze powietrza na smog,
 • oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżacza,
 • oczyszczacze powietrza dla alergików
 • jonizatory powietrza. 

Poniżej kilka słów o każdym z nich. 

Oczyszczacze powietrza na smog

Oczyszczacze powietrza na smog to urządzenia, które mają za zadanie wychwytywać pyłu PM 2.5, benzopireny, formaldehyd, benzen, dioksyny, dym papierosowy i wiele innych trujących substancji, które niekorzystnie wpływają na zdrowie nasze i naszych dzieci. Zazwyczaj wyposażone są w wysokiej jakości filtr HEPA i filtr węglowy, które działając w połączeniu wychwytują zanieczyszczenia

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżacza to rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie w okresie zimowym. 

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Alergia najczęściej objawia się kaszlem, dusznością czy łzawieniem oczu. Aby temu zapobiec warto zastosować oczyszczacz dla alergika. W odróżnieniu od standardowych urządzeń, ten wykorzystuje różne rodzaje filtrów, aby usunąć z powietrza praktycznie każdy rodzaj zanieczyszczeń i uczulających pyłków. 

Jonizatory powietrza

Jonizatory powietrza to specyficzny rodzaj oczyszczacza, o którym więcej można przeczytać w naszym artykule: Jonizacja powietrza – zasady działania, skutki i zagrożenia

Jaki oczyszczacz kupić? 

Wybór oczyszczacza powietrza dla ucznia nie jest prostą sprawą, dlatego rekomendujemy wybór takiego urządzenia, który wyposażony jest zarówno w filtr HEPA jak i filtr węglowy, a także w funkcję nawilżacza. Jest to nieco droższe rozwiązanie, od oczyszczaczy z filtrem HEPA lub samym filtrem węglowym, ale zapewni naszemu dziecku komfortowe warunki nauki, a także … spokojny sen.