Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
wilgoc

Co oznacza wilgotność względna dla jakości powietrza w pomieszczeniach?

Woda jest jedną z bardziej rozpowszechnionych substancji w przyrodzie. Powierzchnia Ziemi jest prawie w 71% pokryta wodą, z tego aż 97% to woda mórz i oceanów. Pozostała część wody jest uwięziona w lodowcach, trwałej pokrywie śnieżnej i zmarzlinie, tworzy rzeki i zbiorniki wodne, znajduje się w wodach podziemnych, glebie, powietrzu oraz jest składnikiem organizmów żywych. 

Woda w postaci pary wodnej w atmosferze zwana jest inaczej wilgocią i powstaje w wyniku procesu parowania. Badania wykazały, że oceany, morza, jeziora i rzeki, parując, dostarczają około 90% wilgoci do atmosfery, podczas gdy pozostałe 10% dostaje się poprzez transpirację roślin. 

Warto wiedzieć, jak zawartość wody w powietrzu wpływa na nasze życie, czym jest wilgotność względna i jak para wodna wpływa na Ciebie i Twoją przestrzeń wewnętrzną. 

Co oznacza wilgotność względna dla jakości powietrza w pomieszczeniach?

Wilgotność względna (RH) jest wyrażona w procentach, ale nie podaje nam rzeczywistej zawartości procentowej wody w atmosferze. Dzieje się tak, ponieważ powietrze może zawierać różne ilości pary wodnej w zależności od temperatury otoczenia. Cieplejsze powietrze zawiera więcej pary wodnej, a chłodniejsze powietrze mniej.

Przy 0% wilgotności względnej w powietrzu nie ma wody. Przy 100% wilgotności względnej w powietrzu jest tak dużo wody, że skrapla się ona w ciecz (lub lód, jeśli jest wystarczająco zimno) na pobliskich powierzchniach, które są zimniejsze niż temperatura otoczenia. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie zimne obszary w pomieszczeniu zatrzymują mniej wody niż cieplejsze powietrze w pomieszczeniu. Więc 90% RH w zimnym klimacie ma znacznie mniej wody niż 90% RH w gorącym klimacie. Dlatego w obszarach tropikalnych można dosłownie poczuć wilgoć, bo w powietrzu jest po prostu dużo więcej wody.

Idealna wilgotność względna dla warunków życia ludzi jest zwykle zalecana między 30% a 50%. Twoja lokalna witryna pogodowa może wskazać, jaka jest wilgotność względna na zewnątrz. Jeśli chcesz poznać wilgotność względną w środku, zainwestuj w miernik wilgotności, zwany na przykład higrometrem.  

Wilgotność względna w pomieszczeniu i Ty 

Duża ilość pary wodnej w powietrzu nie tylko wpłynie na Ciebie, ale wpłynie na wszystkie drobne rzeczy, które są w Twoim domu. Na przykład roztocza powodują alergie i rozwijają się przy wilgotności względnej większej niż 50%. Jeśli chcesz ograniczyć rozwój roztoczy, najlepiej utrzymywać wilgotność względną poniżej 50%. Inną potencjalnie problematyczną grupą organizmów rosnących w pomieszczeniach są grzyby, które również mogą powodować problemy zdrowotne. Grzyby rosną przy wilgotności powyżej 80%, więc jeśli wilgotność w Twoim domu jest regularnie wysoka, w miejscach, w których skrapla się woda, może rozwijać się pleśń.

Niska wilgotność może wydawać się mniej problematyczna, ale może prowadzić do pękania skóry, zmarszczek lub innego uszkodzenia bariery chroniącej narządy wewnętrzne przed wysychaniem lub zakażeniem patogenami. Niska wilgotność względna wysusza również śluzówkę nosa czy płuca, czyniąc cię bardziej podatnym na alergie, astmę i infekcje dróg oddechowych, takie jak grypa, a nawet Covid-19.

Ponadto elektryczność statyczna lepiej przepuszcza powietrze przy wilgotności względnej poniżej 30%, więc jeśli pracujesz z elektroniką i odczuwasz zjawisko „naelektryzowania”, rozwiązaniem może być zmiana wilgotności. Wreszcie, powietrze może wydawać się zimniejsze, jeśli wilgotność względna jest niska, więc modulowanie wilgotności w domu może również zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Regulacja wilgotności

Jeśli jakość powietrza na zewnątrz jest lepsza niż wewnątrz, to dobrym rozwiązaniem na zmianę wilgotności jest wentylacja poprzez otwieranie okien. Niektóre pomieszczenia nie mają okien, więc jeśli to możliwe, należy w nich instalować wentylator wyciągowy, tak jak na przykład w łazienkach czy kuchni.

Problemy z wilgotnością mogą powodować także rośliny, ponieważ mokra gleba z podlewanej rośliny doniczkowej wyparuje i przyczyni się do powstania pary wodnej w powietrzu. Jeśli wilgotność względna jest zbyt wysoka, rozważ przeniesienie roślin na zewnątrz lub przewietrzenie po ich podlaniu.

Należy pamiętać, że jeśli na zewnątrz jest zimno, powietrze prawdopodobnie jest bardzo suche, ponieważ zimne powietrze nie może zatrzymać dużej ilości pary wodnej, więc ogrzewanie go w domu spowoduje wytworzenie ciepłego, suchego powietrza o bardzo niskiej wilgotności względnej.  

Użyj nawilżacza lub osuszacza. Nawilżacze omówiliśmy obszernie w innych artykułach na blogu, ale najprościej mówiąc ich zasada działania polega na tym, że po prostu gotują wodę i wypuszczają ją do powietrza, aby zwiększyć wilgotność względną. Używanie nawilżacza w suchym powietrzu nie tylko poprawi wilgotność powietrza, ale także sprawi, że powietrze będzie cieplejsze.

Osuszacze działają odwrotnie, skraplają wilgoć w ciecz, dzięki czemu wilgotność powietrza się obniża. W przypadku obu urządzeń należy uważać, aby wilgotność względna nie była zbyt wysoka ani zbyt niska, więc polegaj na sprawdzonym mierniku wilgotności względnej, aby upewnić się, że wilgotność wynosi od 30% do 50%. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z nieprawidłową jakością i wilgotnością powietrza, rozważ powyższe sugestie i zapoznaj się ze specjalistycznymi filtrami dostępnymi na stronie filtryplus.pl