Czy środki czystości mają negatywny wpływ na jakość powietrza?
Każdy z nas lubi wysprzątany, czysty i pachnący dom, w którym nie ma bakterii, wirusów czy pleśni. Na rynku jest wiele środków czystości, które gwarantują nam łatwy i szybki sposób pobycia się niepożądanych osadów, rdzy czy kamienia, ale czy środki te są dla naszego zdrowia bezpieczne?
Najpowszechniejszymi i skutecznymi środkami czystości w gospodarstwach domowych są silnie chemiczne, często toksyczne i trujące płyny, dzięki którym w szybki sposób osiągniemy zamierzony efekt. Jaka to wtedy ogarnia nas radość i satysfakcja, że bez większego wysiłku mamy lśniącą łazienkę czy pachnące wnętrze, ale czy ten chemiczny zapach nie powinien być dla nas raczej ostrzeżeniem?
Czy środki czystości mają negatywny wpływ na jakość powietrza?
Zaskakująco szeroka gama powszechnie stosowanej chemii gospodarczej do czyszczenia może być źródłem lotnych związków organicznych (LZO). LZO to toksyczne gazy uwalniane do powietrza podczas stosowania niektórych produktów. W temperaturze pokojowej łatwo odparowują, dzięki czemu szybko stają się częścią powietrza, którym oddychamy podczas sprzątania.
Coraz więcej badań naukowych wskazuje na skutki zdrowotne wynikające ze stosowania domowych środków czyszczących i odkażających, według Lawrence Berkeley National Laboratory, osoby, które regularnie używają środków czyszczących w ramach swojej pracy, takie jak dozorcy i osoby sprzątające, mogą mieć:
- Zwiększone ryzyko pojawienia się astmy
- Nasilony świszczący oddech i inne objawy astmy
- Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
- Zwiększone ryzyko problemów ze zdrowiem sercowo-naczyniowym
Także stosowanie środków czystości w warunkach domowych wiąże się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi takimi jak:
- Podrażnienie oczu i skóry
- Reakcje alergiczne
- Bóle głowy
- Ból gardła
- Nudności i wymioty
- Zawroty głowy
- Zmęczenie
Czego unikać w popularnych środkach czystości?
Przed zakupem domowych środków czystości warto przeczytać najpierw etykiety i sprawdzić czy produkty te mają niską lub zerową zawartość LZO oraz nie zawierają substancji zapachowych, drażniących i łatwopalnych.
Domowe środki czyszczące o wysokiej zawartości LZO, których należy unikać to wybielacze na bazie chloru, które oprócz toksycznych gazów w połączeniu z innymi składnikami takimi jak na przykład związki organiczne czy amoniak mogą powodować powstawanie niebezpiecznych ubocznych produktów dezynfekcji takich jak chloroform, czy chloraminy.
Natomiast stosowanie środków czyszczących w sprayu powoduje rozpylanie cieczy na większej przestrzeni, nie koniecznie w miejscu gdzie ma być zastosowany, tak więc, oprócz wdychania niebezpiecznych LZO, można również wdychać sam środek czyszczący. Inne popularne produkty czyszczące, które mogą zawierać niebezpieczne LZO, to:
- środki do czyszczenia muszli klozetowych
- środki do czyszczenia piekarników
- środki do zmywarek i prania
- politura do mebli
Ponadto wszelkie „odświeżacze powietrza” mające poprawić zapach w pomieszczeniu także mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jak więc, powinno pachnieć czyste powietrze?
No cóż, wcale – więcej o tym dowiesz się tutaj.
Bezpieczniejsze opcje środków czyszczących.
Na rynku znajdują się także produkty oznaczone jako „zielone” lub „naturalne”, które mogą być mniej szkodliwe, jednakże warto im się przyjrzeć bliżej, gdyż chwyty reklamowe niekiedy są bezwzględne i niestety można dać się oszukać. Nie mniej jednak najbezpieczniej jest stosować domowe metody, czyli sodę oczyszczoną czy roztwór octu i wody, które mogą zastąpić agresywne środki szorujące. Wiadomo, że najłatwiej i najskuteczniej się sprząta stosując środki chemiczne, dlatego jeżeli już musimy ich używać to powinniśmy zminimalizować ryzyko ich wdychania:
- Upewnij się, że obszar jest dobrze wentylowany
- Podczas czyszczenia lotnymi związkami otwórz drzwi i okna
- Unikaj stosowania środków czyszczących w małych lub zamkniętych przestrzeniach
- Upewnij się, że dzieci i zwierzęta nie mają dostępu do przechowywanych środków czyszczących.
- Użyj oczyszczacza powietrza, aby usunąć wszelkie LZO z powietrza w domu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie oczyszczacze powietrza są skuteczne w usuwaniu gazów.
Ostatecznie najbezpieczniej jest używać tylko naturalne środki czyszczące, ograniczać stosowanie tych chemicznych z LZO, a dodatkowo można się wspomóc w walce z zanieczyszczeniami oczyszczaczem powietrza z odpowiednimi do niego filtrami dostępnymi tutaj.