Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jak pachnie czyste powietrze?

Opisywanie czystego powietrza nie jest takie proste jakby mogło się wydawać. Dla jednych jest to zapach wysprzątanego domu, zapach płynu do płukania ręczników czy pościeli, zapach perfum, kadzideł lub świec zapachowych, a nawet kwiatów czy cytrusów.

Często zapach świeżego i orzeźwiającego powietrza jest odczuwalny zaraz po ulewnej burzy, w trakcie której dochodzi do wyładowań atmosferycznych i wyzwolenia cząsteczek naładowanych ujemnie. Każdy z nowo powstałych pojedynczych atomów tlenu łączy się w trójki, tworząc ozon (O3).

To właśnie ozon daje wrażenie czystego powietrza i jest często wykorzystywany do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.

Ale czy takie powietrze na pewno jest czyste?

Jak pachnie czyste powietrze?

Ponieważ efekt czystego powietrza można uzyskać w dużej mierze przez ozon, aktualnie na rynku można spotkać tak zwane jonizatory powietrza, które działają na zasadzie właśnie burzy. Więcej o tym dowiesz się tutaj.

O ile niewielka ilość ozonu zaraz po burzy jest dla nas nieszkodliwa, tak sztuczne generowanie ozonu jest już, niestety, bardzo niebezpieczne. Może przyczynić się do niekontrolowanych stężeń i długotrwałego działania, powodując różne skutki zdrowotne, na przykład uszkodzenie płuc, ból w klatce piersiowej, kaszel, duszność i podrażnienie gardła.

Również „czyste” zapachy domowe pochodzące ze środków czystości mogą być często zdradliwe. W obecnych czasach mamy powszechnie dostępne nienaturalne, „nafaszerowane” chemią odświeżacze powietrza, które nie tylko maskują przykry zapach, ale także powodują zanieczyszczenie powietrza.

Wszelkie środki czystości, stosowane w gospodarstw domowych, zawierają niebezpieczne substancje takie jak limonen, nadający cytrynowy zapach czy lotne związki organiczne.

Zawieszony w powietrzu limonen i inne LTO reagują z ozonem, tworząc wtórne aerozole organiczne – mikroskopijne cząsteczki zawieszone w powietrzu, przyczyniające się do zamglenia zwanego smogiem. Ponadto limonen łączy się z innymi zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu, tworząc formaldehyd, który powoduje łzawienie oczu, pieczenie oczu, nosa, gardła, kaszel, świszczący oddech, nudności i podrażnienie skóry.

Wiele detergentów o „świeżym zapachu” zawiera ftalany, chemikalia powodujące raka piersi, niepłodność, zmniejszoną produkcję hormonów tarczycy i inne problemy zdrowotne.

Jak, więc powinno pachnieć czyste powietrze?

Wcale.

Pomimo naszych najlepszych starań, aby dom pachniał czysto, prawda jest taka, że czyste powietrze powinno pachnieć jak… no cóż, wcale. Pewnym znakiem czystego powietrza w domu jest brak czegokolwiek, szczególnie zapachu.

Tam, gdzie są zapachy, lepiej je usunąć niż maskować innymi zapachami. Najlepszą strategią jest przede wszystkim zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów w domu. Wiadomo, że nie jest to proste, jeśli w domu mamy zwierzęta, gotujemy w kuchni, czy zwyczajnie w nim żyjemy.

Warto zaopatrzyć dom w naturalne środki czystości, które nie mają w swoim składzie substancji chemicznych i nie będą szkodzić domownikom i pupilom, a dzięki nim zapewnimy czystość i porządek w domu.

Dodatkowo, aby usunąć niepożądane zapachy w domu pomóc mogą dobrze zaprojektowane systemy wentylacyjne, w tym wysokowydajne okapy kuchenne, które wentylują na zewnątrz. Wysokowydajny oczyszczacz powietrza z filtracją gazów i zapachów, czyli z filtrem węglowym, który znajdziesz na filtryplus.pl.

Zwróć uwagę, czy oczyszczacz ma wymienne filtry i że nie jest to jonizator powietrza generujący ozon, który w nadmiarze jest niebezpieczny dla zdrowia.

Stosując odpowiednio dobrany do Twoich potrzeb oczyszczacz powietrza, usuniesz z domu wszystkie zapachy, których nie będzie trzeba maskować sztucznymi i szkodliwymi środkami czystości, a wtedy powietrze w domu będzie zawsze czyste i zdrowe.