Jak sobie radzić z alergią u zwierząt domowych?
Każdy alergik wie, że uczulenie jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która w znaczny sposób pogarsza komfort życia. Reakcje alergiczne spowodowane wiosennymi pyłkami czy kurzem domowym mogą wywołać kichanie, przekrwienie i swędzenie oczu. Takie objawy mogą wystąpić nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt domowych. Niestety niemożliwe jest całkowite wyleczenie alergii, ale są sposoby aby przynajmniej te skutki zminimalizować.
Jak sobie radzić z alergią u zwierząt domowych?
Rodzaje alergii u zwierząt.
Alergia u zwierząt występuje w kilku rodzajach jako: alergia pokarmowa, alergia skórna, alergia wziewna (znana również jako atopia) i alergia ostra.
Alergia ostra to nagła, ciężka reakcja alergiczna po na przykład wstrzyknięciu szczepionki, ugryzieniu pcheł lub użądleniu pszczoły. Ostra reakcja alergiczna u zwierzaka, podobnie jak u człowieka, może być poważnym zagrożeniem, które może nawet zakończyć się śmiercią, dlatego w przypadku tej alergii tak ważne jest jak najszybsze skontaktowanie się z weterynarzem. Reakcje te często objawiają się obrzękiem, wysypką i podrażnieniem skóry.
Alergia pokarmowa może być mylona z alergią skórną, poza zmianami skórnymi charakteryzuje się biegunką lub brakiem apetytu. Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak ma alergię pokarmową, skontaktuj się ze swoim weterynarzem, aby dowiedzieć się, co ją powoduje i aby opracować zdrową dietę dla swojego zwierzaka.
Alergia skórna może objawiać się czerwoną, zapalną lub swędzącą skórą po kontakcie z trawą lub spaniu na kocu, który został wyprany w detergentach. Leczenie alergii skórnej prowadzi się sterydami (chociaż ma to skutki uboczne), więc regularne kąpiele i unikanie czynników wywołujących alergie mogą być lepszymi długoterminowymi rozwiązaniami.
Alergie wziewne są wywoływane przez pyłki, roztocza, zarodniki pleśni lub inne alergeny unoszące się w powietrzu. Alergeny te mogą być sezonowe, na przykład pyłki wydzielane przez rośliny każdej wiosny, lata lub jesieni, lub środowiskowe znajdujące się w kurzu lub w innych rzeczach w domu. Tego rodzaju alergeny mogą być usunięte z pomieszczenia poprzez oczyszczacz powietrza z odpowiednimi do niego filtrami.
Jak rozpoznać, kiedy zwierzę ma alergie wziewne?
Wiele objawów alergii wziewnych u zwierząt domowych jest podobnych do tych u ludzi: swędzenie, łzawienie oczu (u zwierząt może to objawiać się bardziej gęstą mazią niż płynnymi łzami); świszczący oddech, kichanie lub katar. Jednak niektóre objawy alergii u zwierząt domowych są zupełnie inne niż objawy alergii u ludzi. Koty lub psy mogą cierpieć na częste infekcje ucha w wyniku alergii. Mogą również wykazywać przebarwienia skóry, łuszczącą się skórę lub przetłuszczającą się sierść. Ich skóra może swędzieć, co może skutkować ciągłym drapaniem, prowadzącym do zaczerwienienia, stanu zapalnego łapy lub łysiny po drapaniu futra.
Jakie zanieczyszczenia powodują alergie u zwierząt?
Według Veterinary Centers of America: „Głównymi alergenami wziewnymi są pyłki drzew (cedr, jesion, dąb itp.), pyłki traw, pyłki chwastów (ambrozja), pleśń i roztocza kurzu domowego. Wiele z tych alergii występuje sezonowo, na przykład ambrozja, cedr i pyłki traw”.
Alergie środowiskowe, które mogą występować w Twoim domu o każdej porze roku to roztocza i zarodniki pleśni.
Sposoby zmniejszania objawów alergii u zwierząt domowych
- Regularne kąpiele bezzapachowym szamponem mogą pomóc w przypadku alergii skórnych, a nawet alergii wziewnych (ponieważ alergeny unoszące się w powietrzu mogą dostać się do sierści zwierzęcia). Jeśli Twój kot lub pies cierpi na infekcję skóry i alergie, szampon leczniczy może pomóc w jej usunięciu.
- Zamykaj okna w domu, kiedy liczba pyłków jest wysoka i regularnie wymieniaj filtr w oczyszczaczu powietrza.
- Niektórym zwierzętom można podawać leki przeciwhistaminowe, ale należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ ważne jest, aby dobrać odpowiedni lek o odpowiedniej dawce, żeby nie zaszkodzić domowemu pupilowi.
- Ponieważ alergie pokarmowe, skórne i wziewne są często ze sobą powiązane i mają podobne objawy, korzystne może być podejście do problemu kompleksowo. Można to zrobić, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach, myjąc zwierzaka szamponem i zmniejszając kontakt z potencjalnymi czynnikami wywołującymi alergie skórne, takimi jak trawa lub chemikalia do prania. Można także przejść na karmę dla zwierząt, która wykorzystuje tylko jedno źródło białka, aby sprawdzić, czy to prowadzi do poprawy (tzw. Dieta eliminacyjna).
Bardzo ważne jest, aby obserwować swojego zwierzaka pod kątem objawów alergii, bo jeżeli okaże się, że jest na coś uczulony to z pewnością będzie się czuć niekomfortowo. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe czynniki wywołujące alergie i dokonując kilku prostych zmian w domu, można powstrzymać swędzenie, infekcje skóry i problemy z oddychaniem.
Pamiętajmy, że zwierzęta domowe są całkowicie od nas zależne i bez pomocy człowieka same sobie nie poradzą. Jeżeli kochamy naszych pupili to zadbajmy o ich zdrowie, a na pewno okażą nam wdzięczność, radość i miłość.