Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Polskie elektrownie największymi trucicielami klimatu w 2020 roku

Wśród 10 najbardziej szkodliwych dla klimatu zakładów działających na terenie Unii Europejskiej w 2020 roku znalazły się aż 3 polskie elektrownie – wynika z niepochlebnego rankingu, który został opublikowany przez think tank Ember Climate. Do tej pory w rankingu tym były tylko dwie z nich. Co więcej, w jednej z nich emisja CO2 wzrosła prawie o 40 proc. Z niechlubnego rankingu wypadły zaś linie lotnicze, na co mogła mieć wpływ pandemia i zmniejszenie liczby kursów.

Kilka słów o Ember Climate

Ember Climate jest organizacją non profit prowadzącą kampanie na rzecz zmniejszenia zużycia węgla. Jej siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. Organizacja została uruchomiona w 2008 roku przez Bryonya Worthingtona, który jednocześnie był pierwszym jej członkiem.

Obecnie Ember Climate prowadzi badania i kampanie edukacyjne dotyczące EU ETS oraz polityki klimatycznej UE. Jej działania nakierunkowane są na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w przemyśle, zmniejszenie zużycia węgla, a także reformy. 

Elektrownia Bełchatów największym europejskim trucicielem

Elektrownia Bełchatów znajduje się na pierwszym miejscu niechlubnego raportu i to niezmiennie od lat. To największe polskie przedsiębiorstwo wytwarzające energię elektryczną z węgla brunatnego wyemitowało w 2020 roku ponad 30 mln ton CO2. To tylko o 8 proc. mniej niż w 2019 roku. W 2018 roku zaś elektrownia wyemitowała do atmosfery aż 38,3 mln ton dwutlenku węgla, o 2 proc. więcej w stosunku do 2017 r.

10 największych europejskich trucicieli

1.        

Elektrownia/przedsiębiorstwo

Emisja CO2 (mln. ton)

1.

Bełchatów

30,1

2.

Neurath

18,7

3.

Janschwalde

13,6

4.

Niederaußem

11,9

5.

Weissweiler

11,5

6.

Kozienice

10,5

7.

Schwarze Pumpe

10,3

8.

Opole

9,8

9.

Boxberg

8,7

10.

Stahl Linz

8.6

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Twitter EMBER

Jak widać, elektrownia Bełchatów niemal dwukrotnie wyprzedziła niemiecką elektrownie Neaurath pod względem emisji CO2 w 2020 roku.

Elektrownia Kozienice

Elektrownia Kozienice znalazła się na 6 miejscu niechlubnego rankingu. Należące do spółki Enea przedsiębiorstwo jest na owej liście absolutnym ewenementem, ponieważ wszystkie inne elektrownie zmniejszyły w ubiegłym roku emisje CO2, a ta jedna zwiększyła ją o prawie 40 proc. Kozienicki producent wyemitował w ubiegłym roku aż 10,5 mln ton CO2 i awansował tym samym w rankingu z ósmego miejsca na szóste.

Nowe dane pokazują dobitnie, że Grupa PGE tylko deklaruje troskę o klimat, a tak naprawdę otwiera nowe bloki węglowe i awansuje w rankingach najbardziej szkodliwych dla klimatu firm w Europie – mówi Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Jego zdaniem strategia zielonej transformacji owej spółki “zaczyna się i kończy na produkcji reklam”.

Sektor lotniczy wypadł z rankingu

Z uwagi na uziemienie lotnictwa w 2020 roku i zmniejszenie liczby lotów, spowodowane pandemią, w stosunku do roku poprzedniego z rankingu Ember wypadł Rayanair, który w 2019 roku wyemitował 10,5 mln ton CO2, czyli tyle co w 2020 elektrownia w Koźmicach. Według szacunków Komisji Europejskiej na skutek ograniczenia ruchu lotniczego emisja CO2 w tym sektorze spadła aż o 60 proc.