Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
cwiczenia na zewnatrz

Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do otyłości

Odchudzanie jest trudne, bo wymaga wyrzeczeń, samodyscypliny, regularnych ćwiczeń i dobrego odżywiania, a mimo to nie zawsze osiąga się efekt.
Dlaczego?
Przyczyn może być wiele, ale okazuje się, że na metabolizm ciała może mieć wpływ także zanieczyszczenie powietrza. 

Czy zanieczyszczenie powietrza powoduje przyrost masy ciała? 

Udowodniono naukowo, że drobne cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrona i ultra drobne cząstki o średnicy mniejszej niż 0,1 mikrona są najbardziej odpowiedzialnymi za zakłócenia funkcji metabolicznych.

Podczas wdechu zanieczyszczenia cząsteczkowe podrażniają pęcherzyki płucne, które normalnie pozwalają tlenowi przedostać się do krwiobiegu. W konsekwencji wyściółka płuc uwalnia hormony, które zmniejszają skuteczność insuliny, odprowadzając krew z wrażliwej na insulinę tkanki mięśniowej i uniemożliwiając organizmowi prawidłową regulację poziomu cukru we krwi.

Ponadto zanieczyszczenie cząsteczkami może spowodować, że w krwi będą wyższe poziomy cząsteczek zapalnych zwanych „cytokinami”, które powodują, że komórki odpornościowe atakują zdrowe tkanki.

Według badania z 2014 roku opublikowanego w Environmental Health, powyższa sytuacja nie tylko zakłóca zdolność tkanki do reagowania na insulinę, ale wynikający z niej stan zapalny może również zakłócać hormony i przetwarzanie mózgu, które regulują apetyt. Może to powodować uczucie głodu, nawet gdy jest się najedzonym, a posiłki mogą z czasem spowodować przyrost masy ciała – naukowcy z Berkeley odkryli, że ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do 13,6 % wzrostu wskaźnika masy ciała (BMI), najpopularniejszego wskaźnika zdrowej wagi.

Badanie z 2010 roku w Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology przeanalizowało, w jaki sposób życie w dużych miastach może narażać ludzi na większe ryzyko chorób serca w porównaniu z mieszkańcami obszarów wiejskich. W badaniu niektórym myszom zapewniono czyste, przefiltrowane powietrze do oddychania, podczas gdy inne były narażone na rodzaj brudnego powietrza, które można znaleźć w pobliżu zatłoczonej autostrady. Naukowcy okresowo ważyli myszy i przeprowadzali testy w celu analizy ich funkcji metabolicznej. W ciągu zaledwie 10 tygodni myszy wystawione na zanieczyszczone powietrze wykazywały większą ilość tkanki tłuszczowej, zarówno w okolicach brzusznych, jak i narządów wewnętrznych, a komórki tłuszczowe były o około 20% większe u myszy wystawionych na działanie zanieczyszczonego powietrza. 

Liczne badania naukowe pokazują, że ludzie są podatni na te same alarmujące konsekwencje zdrowotne.

Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych. 

Naukowcy odkryli, że ryzyko rozwoju cukrzycy wzrosło o około 11% na każde 10 mikrogramów drobnych cząstek w metrze sześciennym powietrza – jest to niepokojąca liczba, biorąc pod uwagę, że w niektórych miastach i regionach dotkniętych pożarami odnotowano zanieczyszczenie PM2,5 wynoszące 500 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.   

Społeczność naukowa podkreśla, że ​​indywidualne, krótkoterminowe ryzyko związane z niską jakością powietrza nie może być jedyną przyczyną otyłości, na którą raczej wpływają inne aspekty stylu życia, takie jak dieta czy aktywność fizyczna. Jednak biorąc pod uwagę ogromną liczbę ludzi mieszkających w miastach, według ONZ do 2050 r. dla ok. 68% światowej populacji,z uwagi na długoterminowe narażenie na zanieczyszczone powietrze, ryzyko otyłości może być ogromne.

Jak się można uchronić?

Oczywiście jedna osoba nie jest w stanie przełamać globalnego kryzysu zanieczyszczenia powietrza, dlatego w miarę możliwości regionalne samorządy powinny wdrażać następujące praktyki:

  • ograniczać ruch w gęsto zaludnionych obszarach miejskich,
  • przeprojektować ulice, aby były bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów,
  • zwiększać inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce.

Chociaż zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz jest poza naszą bezpośrednią kontrolą, przynajmniej można przejąć kontrolę nad jakością powietrza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy, monitorując w nim zwłaszcza poziomy szkodliwego PM2,5 i wprowadzając pozytywne zmiany w swoim życiu, czyli uprawiać sport, zdrowo się odżywiać i dbać o jakość oddechu.

Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia są nadal najważniejszymi czynnikami aby utrzymać zdrową wagę ciała, ale dodatkowo czyste powietrze dzięki specjalistycznym filtrom z pewnością poprawi ogólny stan zdrowia i wpłynie na nasze dobre samopoczucie.