Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
roztocza cc wikiImages

Najlepszy oczyszczacz powietrza na roztocza

Życie z alergią lub astmą może być poważnym utrudnieniem w normalnym funkcjonowaniu, dlatego zadbanie o powietrze w swoim domu, wolne od alergenów i potencjalnych wyzwalaczy alergii jest niezwykle ważne. 

Jak się okazuje jednym z najczęstszych przyczyn objawów alergii i astmy są roztocza. Te mikroskopijne szkodniki są obecne przez cały rok w domach na całym świecie. Podobnie jak pająki, roztocza są stawonogami, co oznacza, że ​​mają osiem nóg, ale w przeciwieństwie do pająków są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. 

Najlepszy oczyszczacz powietrza na roztocza. 

Gdzie i jak się rozwijają roztocza? 

Roztocza rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, częściowo dlatego, że pozostają nawodnione dzięki wchłanianiu wody z powietrza. Roztocza na ogół preferują temperaturę od 20 do 25 stopni Celsjusza i wilgotność od 70 do 80%. 

Na szczęście nie ma ryzyka ugryzienia lub użądlenia przez roztocza, ponieważ żywią się głównie martwymi komórkami skóry zrzucanymi przez ludzi i zwierzęta. Te martwe komórki skóry stanowią główną część kurzu domowego, dlatego tak bardzo przyciągają go roztocza. 

W domu roztocza występują głównie na dywanach, materacach, zasłonach i meblach tapicerowanych. Mają tendencję do gromadzenia się w pomieszczeniach i miejscach, w których ludzie spędzają większość czasu. Roztocza nie potrafią latać, ale (wraz z ich odchodami) są łatwo wzbijane w powietrze przez działalność człowieka, taką jak odkurzanie, ścielenie łóżka i spanie. 

Jak roztocza mogą wpływać na Twoje zdrowie? 

Roztocza dzięki mikroskopijnym rozmiarom łatwo wdychać, a u alergików mogą powodować objawy, takie jak: 

  • katar
  • zatkany nos
  • kichanie lub kaszel
  • swędzące załzawione oczy
  • swędzenie w nosie, gardle lub podniebieniu 

Czy oczyszczacze powietrza mogą pomóc w usuwaniu roztoczy? 

Niektóre oczyszczacze powietrza mogą usunąć alergeny roztoczy kurzu unoszącego się w powietrzu, jednak nie powinny być jedyną alternatywą na ich usuwanie.

Roztocza są mikroskopijne i liczne. Mogą dostać się do maleńkich szczelin w kanapie, dywanie i materacu. Nie należy więc oczekiwać, że oczyszczacz powietrza całkowicie pozbędzie się alergenów roztoczy kurzu domowego. Zamiast tego można skupić się na zminimalizowaniu narażenia gospodarstwa domowego na roztocza. Według badań naukowych najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest podejście wieloetapowe — usuwanie alergenów z powietrza, co sprawia, że ​​dom staje się mniej przyjazny dla roztoczy i usuwanie ich ulubionych miejsc, w których mogą się gromadzić.   

Jaki rodzaj oczyszczacza powietrza jest najlepszy na roztocza?

Oto niektóre z głównych typów filtrów powietrza dostępnych obecnie na rynku i sposób, w jaki radzą sobie z roztoczami: 

Filtry HEPA 

Filtry HEPA są przeznaczone do wychwytywania zanieczyszczeń cząsteczkowych. Powietrze przechodzące przez filtr powinno wychwytywać co najmniej 99,97% unoszących się w powietrzu cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większej. (Roztocza mają wielkość około 250 mikronów, chociaż ich części ciała i odpady mogą być znacznie mniejsze). 

Filtry węglowe 

Filtry węglowe są odpowiedzialne za wychwytywanie gazów. Robią to w procesie zwanym adsorpcją, co oznacza, że ​​zanieczyszczenia gazowe przywierają do filtra, gdy powietrze przez niego przechodzi. 

Jonizatory i generatory ozonu 

Generatory jonów działają poprzez ładowanie cząstek unoszących się w powietrzu w pomieszczeniu i przyciąganie ich do powierzchni. Krótko mówiąc, ta technologia sprawia, że ​​zanieczyszczenia są ciężkie i „lepkie”, dzięki czemu opuszczają powietrze osadzając się na powierzchniach.

Generatory ozonu są również sprzedawane jako oczyszczacze powietrza, ale badania przeprowadzone przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) wykazały, że ozon nie jest skutecznym sposobem usuwania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z powietrza.

Co więcej, zarówno jonizatory, jak i generatory ozonu produkujądo powietrza silnie niebezpieczny gaz jakim jest ozon. Narażenie na ozon wiąże się z kaszlem, dusznością, bólem w klatce piersiowej, podrażnieniem gardła i chorobami układu oddechowego.

Podsumowując, najlepszym rodzajem filtrów w celu zminimalizowania roztoczy w domu jest filtr HEPA wraz z filtrem węglowym, które w sposób kompleksowy utrzymają czyste powietrze w domu, usuwając pyłki, kurz, sierść zwierząt, a wraz z nimi roztocza oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy zarówno organiczne jak i chemiczne.

Czy są inne sposoby na pozbycie się roztoczy?

Badania mówią, że stosowanie tylko jednej metody zwalczania roztoczy zazwyczaj nie wystarcza. Działania dodatkowe, które można podjąć, aby chronić swój dom przed roztoczami to:

  • Pozbycie się niepotrzebnych tkanin takich jak, pokrowce, firany, tapicerki,
  • Pranie pościeli 1 x w tygodniu,
  • Zmniejszenie wilgotności w swoim domu,
  • Regularne odkurzanie domu, najlepiej wilgotną szmatką.

Jeśli obawiasz się alergenów roztoczy kurzu domowego, minimalizacja to podstawa działania.Warto wiedzieć, że wyeliminowanie wszystkich roztoczy w domu jest po prostu niemożliwe. Jednak poprzez zastosowanie powyższych wskazówek można zmniejszyć ich ilość, ograniczając tym samym negatywne skutki ich występowania.