Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
farby_cc_bidvine

Czy zapach farb może być niebezpieczny dla zdrowia? 

Zapewne każdy z nas miał kiedyś do czynienia z remontem czy chociażby odświeżeniem ścian we własnym domu. I nic w tym dziwnego, bo przebywanie w czystym i ładnym wnętrzu jest z pewnością miłym doznaniem. Ale czy podczas wyboru farby zastanawiałeś się choć przez chwilę jaki ona może mieć zapach i czy będzie bezpieczna dla zdrowia? 

Czy zapach farb może być niebezpieczny dla zdrowia? 

Niestety tak.  

Gdy farba wysycha, składniki, które utrzymują ją w postaci płynnej – w tym wszelkie szkodliwe chemikalia zaczynają parować. Zapach mokrej farby jest o wiele silniejszy niż zapach suchej farby, przy czym farba może wydzielać opary jeszcze długo po wyschnięciu. 

Gdy płynne składniki farby zaczynają odparowywać, uwalniają do powietrza opary zawierające szkodliwe lotne związki organiczne (LZO). LZO to związki chemiczne na bazie węgla, które odparowują w temperaturze pokojowej i stwierdzono, że powodują szereg niekorzystnych skutków zdrowotnych. Rozpuszczalniki obecne w farbie mogą emitować różne lotne związki organiczne, w tym:

 • Toluen
 • Ksylen
 • Etanol
 • Benzen
 • Dichlorometan
 • Formaldehyd
 • Trichloroetylen
 • Glikol propylenowy
 • Etery glikolu
 • Styren
 • Aceton

Dokładny skład chemiczny oparów farby zależy od rodzaju użytej farby. Według EPA farby na bazie wody, zwykle nazywane farbami lateksowymi lub akrylowymi, emitują mniej chemikaliów niż farby olejne. Wybór farb „bez LZO” lub „o niskiej zawartości LZO” może zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, chociaż mogą one nadal emitować zapachy lub inne niepożądane substancje, takie jak pestycydy. 

Zagrożenia dla zdrowia i skutki wdychania oparów farby 

Substancje chemiczne obecne w oparach farb mogą powodować zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki zdrowotne. Podczas malowania i schnięcia farby u niektórych osób mogą wystąpić takie objawy, jak bóle głowy, łzawienie, zawroty głowy i problemy z oddychaniem. Inne natychmiastowe objawy to podrażnienie gardła i płuc oraz problemy ze wzrokiem. Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) zaleca natychmiastowe opuszczenie pokoju i zaczerpnięcie świeżego powietrza każdemu, kto zacznie zauważać powyższe objawy. Przewlekłe narażenie na lotne związki organiczne, takie jak te obecne w farbie do wnętrz, może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, wątroby i nerek, a także niektórych rodzajów raka.

Jak długo opary farby są szkodliwe?

Trudno jest dokładnie określić, jak długo konkretna farba będzie wydzielać szkodliwe opary, ale świeża warstwa farby może nadal emitować lotne związki organiczne do powietrza nawet po całkowitym wyschnięciu, dlatego zaleca się wietrzenie pomieszczenia przez 72 godziny po zakończeniu malowania, nawet jeśli zapach oparów farby jest niewyczuwalny, ponieważ niektóre z najbardziej toksycznych lotnych związków organicznych mogą być bezwonne.

Aby zminimalizować ryzyko wydzielania się szkodliwych zapachów wiele organizacji konsumenckich i środowiskowych zaleca korzystanie z farb bez LZO lub niską zawartością LZO.

Jak pozbyć się zapachów farby z powietrza?

 1. Kupuj tylko tyle farby, ile potrzebujesz. Przechowuj resztki farby z dala od domu, ponieważ z puszek po farbie mogą nadal ulatniać się LZO.
 2. Wybierz farbę na bazie wody i przeczytaj etykietę, aby upewnić się, że zawartość LZO jest jak najniższa.
 3. Podczas malowania i do trzech dni po malowaniu zwiększ wentylację w swoim domu, a konkretnie w pomieszczeniu lub pomieszczeniach, które zostały pomalowane.
 4. Rób częste przerwy podczas malowania, aby wyjść z pokoju i odetchnąć świeżym powietrzem.
 5. Przykryj plastikową folią meble i tkaniny, aby je uchronić przed wchłanianiem lotnych związków organicznych z oparów farby.
 6. Odczekaj co najmniej 72 godziny, aby wrócić do świeżo pomalowanego pokoju, nawet jeśli nie czujesz już zapachu oparów farby.
 7. Użyj oczyszczacza powietrza, aby zmniejszyć poziom lotnych związków organicznych w powietrzu.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i filtrem węglowym (odpowiedzialnym za pochłanianie zapachów)skutecznie oczyści powietrze i zminimalizuje ryzyko wdychania niebezpiecznych związków. Trzymając się powyższych zaleceń sprawisz, że odpoczynek w świeżo pomalowanym mieszkaniu będzie dla Ciebie i Twoich najbliższych zarówno przyjemny jak i bezpieczny.