Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
maski medyczne

Maski medyczne w walce z pandemią, czyli dlaczego filtr ma znaczenie?

Jeszcze nie tak dawno maski medyczne były kojarzone wyłącznie z lekarzami, którzy stosowali je podczas operacji i innych zabiegów z ranami otwartymi. Dziś, przez pandemię, używa się ich powszechnie,  dlatego w związku z trwającym właśnie światowym tygodniem maski chcieliśmy trochę poruszyć ten temat.  Wiedzieliście, że aby wesprzeć w walce z pandemią najbiedniejsze kraje UNICEF tylko od stycznia 2000 roku wysłał ich aż 320 milionów?

Zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej

Od początku pandemii w grudniu 2019 roku zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej drastycznie wzrosło. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, gdy w sklepach zaczynało brakować mydła, papieru toaletowego, czy innych preparatów do dezynfekcji. Tylko w 2020 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozowała, że zapotrzebowanie na same maski chirurgiczne wyniesie około 2,4 miliarda. Co istotne, owe prognozy były zaniżone.

Rola UNICEF w dostarczaniu środków ochrony osobistej

UNICEF współpracując ściśle z innymi organizacjami ONZ, rządami krajów rozwiniętych oraz przemysłem nieustannie prognozuje popyt oraz zakup masek po akceptowalnej cenie i wymaganej jakości oraz zapewniając sprawną ich dystrybucję do krajów o niskich i średnich dochodach. Miało to zapewnić wolniejsze rozprzestrzenianie się epidemii. I tak, od początku pandemii UNICEF wysłał aż 301,3 miliona masek chirurgicznych i 22,2 miliona masek oddechowych N95 i dotarł aż do 127 krajów. Należy także nadmienić, że UNICEF Współpracując ze zróżnicowaną bazą dostawców na całym świecie i przestrzegając ścisłego procesu przetargowego, który gwarantuje spełnienie międzynarodowych standardów, UNICEF nabywa wymienione poniżej maski medyczne o zapewnionej jakości.

Czym są maski N95?

Maski ochronne N95 to jedne z najczęściej wybieranych maseczek antywirusowych. Wyposażone są one w wysokiej jakości filtry, które chronią przeciwko wszelkim zanieczyszczeniom i innym lotnym związkom unoszącym się w powietrzu. Są to maski ochronne jednorazowego użytku, które należy zdjąć po 8h nieustannego stosowania. Ich skuteczność uzależniona jest w dużej mierze od ścisłego przestrzegania opracowanych procedur i zaleceń.

UNICEF zamawia maski oddechowe N95, FFP2 i KN95. Podczas gdy N95 spełnia wymagania amerykańskiego Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy NIOSH-42C FR84, FFP2 jest certyfikowany przez Unię Europejską zgodnie z normą EN 149-2001, a KN95 spełnia normę Chińskiej Narodowej Administracji Produktów Medycznych (NMPA) (GB2626-20). 06). Półmaski dostarczane przez UNICEF spełniają powyższe normy.

Maski chirurgiczne dostarczane przez UNICEF

Oprócz popularnych masek ochronnych N95 UNICEF dostarcza także specjalistyczne maski chirurgiczne do krajów o niskich dochodach. Są one zalecane w szczególności do użytku przez pracowników służby zdrowia, w celu zabezpieczenia ich przed zakażeniem, ponieważ narażeni się oni na bezpośredni kontakt z patogenami. Maski chirurgiczne są luźno dopasowane. Tworzą fizyczną barierę między ustami i nosem użytkownika a potencjalnymi zanieczyszczeniami w bezpośrednim otoczeniu. Ze względu na skuteczność filtracji maski chirurgiczne są klasyfikowane na trzech różnych poziomach: Typ I (skuteczność filtracji 95%), II, IIR (filtracja 98%).

UNICEF zamawia Typ I i Typ IIR zapewniając, że kupuje wyłącznie środki ochrony osobistej spełniające wszystkie wymagane normy. A Wy z których masek korzystacie na co dzień?