Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
fitness

Jakość powietrza w siłowniach i salach fitness

Mając świadomość, że w obecnych czasach, szczególnie w aglomeracjach miejskich, jakość powietrza zewnętrznego pozostawia wiele do życzenia, uprawianie sportu na „otwartym” powietrzu może nas skutecznie zniechęcić.

Sportowcy biegający blisko ulic są narażeni na wdychanie spalin, dymu, smogu, pyłu PM2,5 i PM10, a jak wykazały badania zwiększa to ryzyko chorób serca, nawet u osób o dobrej kondycji fizycznej.

Dlatego, chcąc zadbać o zgrabną sylwetkę i kondycję oraz zatroszczyć się o własne zdrowie często korzystamy z ofert fitness klubów, aby te upragnione cele osiągnąć.

Ale czy jakość powietrza w siłowniach jest dla sportowców bezpieczniejsza?

Jakość powietrza w siłowniach i salach fitness

W 2014r. zostały przeprowadzone badania naukowe przez naukowców z Uniwersytetu w Lizbonie oraz Politechniki w Delft, z których wynika, że jakość powietrza w salach do ćwiczeń, studiach aerobiku czy jogi może budzić niepokój.

Jak się okazało w siłowniach znajduje się wysoki poziom kurzu, dwutlenku węgla oraz znaczne stężenia oparów środków chemicznych w tym dezynfekujących i lotnych związków organicznych (LZO), które mogą przyczynić się do astmy i innych problemów z oddychaniem.

Z kolei nadmiar dwutlenku węgla, może zwiększyć zmęczenie organizmu i jego niedotlenienie. Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla w powietrzu może świadczyć o nieprawidłowym działaniu wentylacji w siłowni.

Zła jakość powietrza np. na sali gimnastycznej jest dlatego niebezpieczna, bo podczas wysiłku intensywniej oddychamy, a kiedy ćwiczymy, z każdym oddechem bierzemy coraz więcej powietrza do płuc, przy czym większość z niego przechodzi przez usta z pominięciem naturalnej filtracji przez nos.

Ponadto warto mieć na uwadze, że na siłowniach, pomimo dbania o czystość i regularną dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu możemy być narażeni na różnego rodzaju bakterie i wirusy.

Aby zminimalizować zanieczyszczenie powietrza w siłowniach, obiekty takie w swoim wyposażeniu i konstrukcji powinny uwzględnić: 

  • Materiały organiczne (trwałe panele korkowe, podłogi z eko-kauczuku)
  • Kontrolę temperatury i wilgotności w celu zminimalizowania rozwoju bakterii
  • Instalacje oczyszczające powietrze (filtry HEPA i węglowe)
  • Wysokie sufity
  • Odpowiedni system HVAC (wentylacja, klimatyzacja)
  • Sprzęt do siłowni bez LZO
  • Ekologiczne środki czyszczące
  • Powierzchnie łatwe do czyszczenia
  • Farba bez LZO na ścianach 

Upewnij się, że siłownia czy sale fitness, do których się wybierasz dbają o jakość powietrza dla swoich klubowiczów, bo oprócz super sylwetki i dobrej kondycji warto zadbać także o swoje płuca i serce.