Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
opłata foliówkowa

Opłata foliówkowa zmniejszyła ilość używanych toreb

Wprowadzone w 2019 roku opłaty foliówkowe sprawiły, że Polacy przerzucili się na torby wielorazowego użytku. Zmiana ta jest widoczna. Jak podaje Resort Klimatu, zużycie jednorazowych toreb foliowych, na jednego mieszkańca, spadło z 300 na 9 toreb.

Ile rozkłada się plastikowa torba?

Szacuje się, że w ciągu 1 sekundy produkowana jest 1 torba foliowa, której używamy średnio przez 25 minut. A co potem z nią robimy – wyrzucamy? Wiedzieliście, że owa torba foliowa będzie się rozkładać aż 400 lat? Tak więc, pojawia się kolejne pytanie, ile takich toreb używamy idąc na zakupy? Nic więc dziwnego, że plastikowa torba urosła do miana ikony symbolizującej zanieczyszczenie środowiska. Co więcej, należy podkreślić, że Polska należy do sześciu krajów Unii Europejskiej o największym zapotrzebowaniu na plastik. Rocznie zużywamy:

  • 2,4 miliarda butelek plastikowych,
  • 8,4 miliona jednorazowych kubków na kawę,
  • 1,2 miliarda słomek,
  • 130 milionów opakowań na wynos,
  • 45 miliardów papierosów.

Co więcej, to właśnie te produkty stanowią prawie 50% wszystkich odpadów morskich najczęściej zaśmiecających nasze morza i plaże.

Opłata foliówkowa

1 września 2019 weszły w życie przepisy, które opłatą foliówkową objęły w praktyce wszystkie wydawane torby z tworzyw sztucznych poza zrywkami, które służą do pakowania np. mięsa czy warzyw. Zgodnie z ich wytycznymi, opłaty za foliówki powinny być pobierane we wszystkich punktach sprzedaży. Dodatkowo wprowadzono obowiązek ewidencyjny i sprawozdawczy. I tak właściciele sklepów muszą rozliczać się z ilości zakupionych oraz wydanych klientom toreb, które objęte są opłatą recyklingową.

W wyniku wprowadzenia opłaty recyklingowej zużycie lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego w 2018 r. zostało obliczone na ok. 9 sztuk na mieszkańca – podano w komunikacie Resortu klimatu.

W przypadku dużych sklepów ów przepis jest respektowany, lecz już na bazarach – niekoniecznie. Należy zauważyć, że tam gdzie nie ma opłat za torbę, klienci biorą ją automatycznie – bez refleksji. I tak widok kilku ziemniaków w jednej torbie a np. cebuli w drugiej nie należy do rzadkości. W związku z czym UOKiK (wakacje 2021) rozpoczął kontrolę barów i restauracji:

– W tym roku zużycie lekkich oraz pozostałych (powyżej 50 mikrometrów) toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, które zostały objęte opłatą recyklingową, zostało sprawozdane na poziomie odpowiednio 8,75 oraz 16,44 sztuki na mieszkańca. W odniesieniu do zużycia toreb pozostałych na poziomie 16,44 sztuki na mieszkańca należy mieć na uwadze, że jest to zużycie roczne, a opłata recyklingowa na te torby zaczęła obowiązywać dopiero 1 września 2019 r. – wskazano.

Ile wynosi opłata foliówkowa?

Opłata recyklingowa wynosi 20 gr, które doliczane jest do każdej torby. Zgodnie z ustawą może być to maksymalnie 1 zł. Zdaniem Resortu klimatu wprowadzenie wymienionych opłat sprawiło, że znacznie spadła liczba wydawanych jednorazowych toreb foliowych. Zarobił także budżet państwa. Tylko za 2018 rok do budżetu wpłynęło 70 mln zł, a po rozszerzeniu opłaty także na grubsze torby z tworzywa sztucznego, za 2019 wpływy wyniosły aż 90 mln zł., a za 2020 rok – 177 mln zł.!

– W wyniku zmiany wprowadzonej od 1 września 2019 r. (objęcie opłatą także toreb grubszych od lekkich) nastąpił wzrost wpływów z tytułu opłaty recyklingowej, niemniej był on mniejszy niż pierwotnie zakładano. Oznacza to, że konsumenci w znacznej mierze przestali używać toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, co należy uznać za osiągnięcie celu regulacji – możemy przeczytać w ocenie funkcjonowania opłaty foliówkowej.

A Wy kupujecie w sklepie torby jednorazowego użytku, czy nosicie swoje?