Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
plastik_cc_regenwolke0

Jak mikroplastik trafia do powietrza?

Prawdopodobnie słyszałeś już o mikrodrobinach plastiku – maleńkich, prawie niewidocznych cząsteczkach plastiku, które przedostały się do naszego globalnego ekosystemu, głównie oceanów, przy czym okazuje się, że eksperci zaczynają znajdować te mikrodrobiny plastiku również w powietrzu.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) mikroplastik to kawałki plastiku o średnicy mniejszej niż pięć milimetrów.

Jak mikroplastik trafia do powietrza?

Naukowcy NOAA odkryli mikrodrobiny plastiku zarówno w powietrzu, jak i wodzie, w tym w oceanach, jeziorach, podczas opadów śniegu i opadów deszczu – dzieje się tak, ponieważ mikrodrobiny plastiku są wystarczająco małe, aby przenieść się z wody do powietrza i z powrotem,w wyniku cyklu wodnego polegającego na parowaniu i opadach.

Źródła mikroplastiku:

  • materiały syntetyczne prane podczas prania, takie jak poliester i polipropylen,
  • otarcia opon pojazdu na drodze, które powodują odlatywanie drobnych strzępów opon,
  • otarcia codziennych przedmiotów plastikowych lub syntetycznych, takich jak podeszwy butów i przyborów kuchennych,
  • spływ z plastikowych elementów używanych do budowy i znakowania dróg,
  • powłoki stosowane na wyposażeniu i infrastrukturze morskiej, takiej jak kontenerowce,
  • plastikowe elementy stosowane w produktach higieny osobistej, takie jak plastikowe kulki do mikrodermabrazji w myciu twarzy

Czy mikroplastiki są szkodliwe?

Podobnie jak inne ciała obce, mikrodrobiny plastiku mogą być szkodliwe, gdy dostaną się do dróg oddechowych. Mogą powodować obrzęk i uszkodzenie tchawicy i tkanki płucnej, powodując łagodny ból w klatce piersiowej lub duszność.

Z biegiem czasu mikrodrobiny plastiku mogą gromadzić się i uszkadzać worki powietrzne (pęcherzyki płucne) w płucach. Może to zwiększyć ryzyko rozwoju chorób płuc, takich jak rozedma i rak płuc.

Niektóre z najmniejszych mikroplastików mogą nawet dostać się do krwioobiegu. W połączeniu z płytką nazębną i innymi cząsteczkami zanieczyszczeń, takimi jak PM2,5, które gromadzą się w krwiobiegu, mikroplastik może przyczyniać się do twardnienia tętnic (miażdżycy) i blokad, które mogą prowadzić do choroby wieńcowej serca i zawałów.

Wiele mikroplastików unoszących się w powietrzu zawiera również inne niebezpieczne zanieczyszczenia na swojej powierzchni. W dużych miastach o najwyższych stężeniach mikrodrobin plastiku wiele z tych cząstek adsorbuje zanieczyszczenia, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które powstają w wyniku produkcji chemikaliów, palenia papierosów i spalania paliwa w samochodach lub fabrykach.

Jak się chronić przed mikroplastikami w powietrzu?

1.       Kupuj przedmioty codziennego użytku, które są kompostowalne lub biodegradowalne, gdyż plastikowe przedmioty są wykonane z syntetycznych komponentów, których całkowite zniszczenie może zająć tysiące lat. Natomiast produkty oznaczone jako kompostowalne mogą ulegać rozkładowi w glebie, a produkty ulegające biodegradacji mogą być spożywane przez mikroorganizmy i przyczyniać się w bardziej zrównoważony sposób do ekosystemu.

2.       Użyj wysokowydajnego oczyszczacza powietrza Cząsteczki mikrodrobin plastiku są w rzeczywistości znacznie większe niż większość cząstek zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, takich jak PM10 i PM2,5. Dzięki temu znacznie łatwiej je wychwycić za pomocą wysokowydajnego oczyszczacza powietrza, który odfiltrowuje cząsteczki o wielkości nawet 0,003 mikrona, najmniejsze istniejące cząsteczki (i tysiące razy mniejsze niż nawet najmniejszy mikroplastik). Do tego typu zanieczyszczeń najlepiej sprawdzą się filtry HEPA.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na swój rozmiar mikrodrobiny plastiku są znacznie cięższe niż typowe zanieczyszczenia w powietrzu, dlatego ważne jest zainwestować w oczyszczacze z wysokowydajnymi wentylatorami, które są w stanie wychwycić największe i najcięższe zanieczyszczenia z mikroplastoikami.

Mikrodrobiny plastiku to ogromny problem – ale każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia uzależnienia od produktów z tworzyw sztucznych. A pomnożone przez miliony ludzi, kupowanie zrównoważonych produktów może dosłownie zmienić świat, zmniejszając (a pewnego dnia eliminując) samą ilość plastiku, który zanieczyszcza wodę, powietrze i ludzkie ciała.