Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jak długo używać filtr do oczyszczacza?

Filtry do oczyszczaczy są głównym elementem eksploatacyjnym urządzenia. Bez nich nawet najdroższy model oczyszczacza nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, dlatego należy zadbać o to by były one najlepszej jakości. Na rynku jest wielu producentów filtrów tak jak i samych urządzeń. Podobnie możemy spotkać się z tym, że jeżeli chcemy zaoszczędzić kupujemy zamiennik filtra do oczyszczacza? O tym jednak dlaczego zamiennik zamiennikowi nie jest równy warto przeczytać tutaj. Nasz dzisiejszy artykuł jednak poświęcamy w całości temu, jak często wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza? 

Jak długo używać filtrów do oczyszczacza?

O dlaczego należy wymieniać filtry w oczyszczaczu mogliście już u Nas przeczytać. Pojawia się jednak pytanie jak długo ich używać? Czy należy zmieniać je zaraz po skończeniu okresu zalecanego przez producenta, a może możemy sobie niejako trochę pofolgować i odczekać kilka dodatkowych miesięcy. Odpowiedź nasuwa się sama. Jeżeli nasz oczyszczacz powietrza jest włączony non stop, warto wymienić filtr w oczyszczaczu wcześniej niż zaleca producent, a jeżeli okazjonalnie korzystamy z urządzenia możemy wydłużyć okresy wymiany. Nieco ułatwienia mamy, jeżeli nasz oczyszczacz powierza jest wyposażony w specjalny czujnik, który pozwala kontrolować zużycie materiałów eksploatacyjnych, wówczas zakup nowego filtra nie stanowi problemu. Gorzej zaś gdy takowego nie ma. Wówczas niejako jesteśmy zdani również na siebie i swoją intuicję.

Wymiana filtra w oczyszczaczu co 6 miesięcy?

Większość producentów zaleca, aby filtr do oczyszczacza wymieniać co 6 miesięcy, jeżeli urządzenie pracuje regularnie. Nie jest to jednak stała reguła, ponieważ na to ma wpływ wiele czynników m.in. to:

  • Jak długo pracuje oczyszczacz?
  • Jakie powietrze jest na zewnątrz?
  • Poziom smogu.
  • Wielkość pomieszczenia.

Jest jeszcze jeden czynnik, który ma wpływ na to, że szybciej zużywają się filtry do oczyszczacza. Chodzi mianowicie o kurz jaki jest w mieszkaniu. I tu Was może zaskoczymy. Niektórzy używają oczyszczacza właśnie do tego, aby usunąć kurz z mieszkania i domu wiedząc, że źle to wpływa np. na ich alergię. Ograniczają tym samym jego częstość sprzątania i ścierania ręcznego. Oczywiście sam oczyszczacz powietrza nie poradzi sobie z całym kurzem. Im więcej się go unosi w powietrzu, tym szybciej zużywają się filtry.

Jak samodzielnie ocenić stan filtra do oczyszczacza?

Zdajmy się niejako na własną intuicję, jeżeli nasz oczyszczacz powietrza nie jest wyposażony w czujnik wymiany filtra. W takiej sytuacji warto wyjąć filtr z oczyszczacza i dokładnie go obejrzeć – warto również przyjrzeć się nowemu, aby mieć porównanie, jak zmienił się on w czasie użytkowania. Wszelkie ubytki, zanieczyszczenia a nawet … pleśń można bez problemu zauważyć. Jeżeli takowe się pojawią, jest to wyraźny sygnał – wymień filtr do oczyszczacza.

A co jeżeli filtr wygląda całkiem dobrze, a nie zmienialiśmy go od roku?

Zadajmy sobie wówczas pytanie, jak często używaliśmy oczyszczacza. Jeżeli niemal codziennie to wówczas można wymienić filtr na nowy, a jeżeli sporadycznie, wówczas możemy poczekać. Nie ma więc uniwersalnej reguły, bo wszystko zależy od czynników, które wymieniliśmy powyżej.

Pokażcie swoje zużyte filtry – zapraszamy na naszego Facebooka.