Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
filtry-fotokatalityczne

Czym są filtry fotokatalityczne do oczyszczaczy powietrza?

Jak pokazują badania, powietrze w naszym kraju z roku na rok jest coraz bardziej zanieczyszczone, co przyczynia się m.in. do pogłębienia się efektu cieplarnianego i rozwoju wielu chorób układu oddechowego. Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyłapują coraz większą ilość zanieczyszczeń, również wirusy i alergeny, które są niewidoczne, ale stanowią realne zagrożenie dla naszego organizmu. Świeże i czyste powietrze stanowią ochronę przed alergenami. Są też gwarancją dobrego samopoczucia. Stąd też wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza z filtrem fotokatalitycznym. Czym one są i do czego służą? Jakie rodzaje zanieczyszczeń likwidują?

Zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie. Może powodować powstawanie i zaostrzenie się wielu chorób układu oddechowego, w tym także na astmę i alergię.

Czym są filtry fotokatalityczne?

Filtry fotokatalityczne wykonane są z wielowarstwowej włókniny, która zawiera pośrednią warstwę wysokowydajnych mikrosfer węgla aktywnego. Dodatkowo jedna strona medium jest pokryta wysokiej jakości dwutlenkiem tytanu.

Filtry fotokatalityczne redukują nieprzyjemne zapachy i zarazki poprzez zastosowanie światła ultrafioletowego. Wykorzystują w tym celu proces utleniania, szczególnie lotnych związków organicznych oraz neutralizacji mikroorganizmów, dzięki czemu skutecznie oczyszczają powietrze i utrzymują je w czystości. Szacuje się, że usuwają z powietrza ponad 90% kwasu octowego, formaldehydu, amoniaku i ponad 70% odnawialnych zanieczyszczeń. Rozkładane są one następnie do wody i dwutlenku węgla. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że bez lampy UV, montowanej w oczyszczaczu, filtr nie zadziała prawidłowo, ponieważ wymaga on światła słonecznego, którego w środku urządzenia nie ma.

Filtry fotokatalityczne mają zastosowanie także jako biofiltry, które są przeznaczone również do neutralizacji mikroorganizmów. Zastosowana technologia została przetestowana labolatoryjnie.

Minusy filtrów fotokatalitycznych

Stosowanie urządzeń z filtrami fotokatalitycznymi ma też swoje wady, ponieważ ze względu na kreacje reaktywnych form tlenu, produkowane są również niewielkie ilości ozonu, który negatywnie wpływa na atmosferę. Filtry te bez większego problemu radzą sobie z usuwaniem lotnych związków organicznych i redukują ich stężenie, lecz już z wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi mogą mieć problem, generując mniej rozbudowane i często bardziej niebezpieczne związki. Co istotne, badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley potwierdziły, że mogą one wyprodukować nawet 3 – 4 razy więcej formaldehydu niż do niego trafiło.

Urządzenia, w których stosowane są filtry fotokatalityczne są rzadko spotykane na rynku, ponieważ nie działają bez lampy UV lub też światła słonecznego. Są więc nieco droższe aniżeli tradycyjne, w których zastosowano wyłącznie filtr węglowy i HEPA.