Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
alergia-na-kurz

Panele podczerwieni a alergia na kurz

Alergia na kurz jest jedną z tych, którą najczęściej diagnozują lekarze. Chcąc zmniejszyć jej objawy immunologiczne poszukujemy rozwiązań, w rozmaitych dziedzinach. Oczywiście mamy ku temu możliwości, gdyż postęp technologiczny przebiega coraz szybciej. Jednym z takich rozwiązań są panele podczerwieni, które w szczególności przydadzą się zimą, zapewniając komfortowe ciepło w pomieszczeniu, a jednocześnie zmniejszając u nas objawy alergii. Dlaczego warto zainwestować w panele podczerwieni i czy ich eksploatacja jest droga? Zapraszamy do lektury.

Czym są panele na podczerwień?

Panele na podczerwień to efektywny, prosty i ekologiczny sposób ogrzewania. To urządzenia, które przetwarzają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Najprościej rzecz ujmując, jest to tak naprawdę zwykła grzałka elektryczna, która rozgrzewa się do kilkunastu stopni Celsjusza, w wyniku czego z jej powierzchni emitowane jest, niewidoczne dla ludzkiego oka, promieniowanie podczerwone. Jest ono bardzo dobrym nośnikiem energii cieplnej.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest drogie?

Ceny ogrzewania rosną nieustannie, od kilku lat, i to niezależnie od tego, czy stosujemy olej, węgiel, gaz czy prąd. Możemy natomiast zmniejszyć jego koszty stosując panele na podczerwień, które tylko z pozoru generują duże koszty. Ten typ ogrzewania potrafi ogrzać całe pomieszczenie, tworząc w nim „klimat uzdrowiska”. Ich montaż jest banalnie prosty, a my nie musimy zatrudniać profesjonalnej ekipy, ponieważ z powodzeniem możemy przeprowadzić go samodzielnie. Wystarczy zwykłe gniazdko prądowe i małe kołki przewiercone do ściany – tak jakbyśmy chcieli powiesić obraz. Co istotne, decydując się na ich zakup już na etapie planowania budowy domu, oszczędzamy m.in. na:

  • montażu komina,
  • zakupie kotła i grzejników,
  • tworzenia miejsca magazynowego na opał i urządzenia,
  • zwiększamy przestrzeń użytkową pomieszczeń.

Oszczędności te mogą wynosić nawet kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

W zależności od rodzaju zastosowanych paneli na podczerwień oraz powierzchni grzewczej ich zużycie energii kształtuje się w granicach ok. 1kWh. Dodatkowo posiadając panele fotowoltaiczne, można powiedzieć, że koszty ich użytkowania będą minimalne. Co również istotne, koszt ich nabyci w porównaniu do tradycyjnych kotłów i innych urządzeń grzewczych jest taki, że nawet przez kolejne 10 lat możemy ogrzewać dom niemal za darmo.

Panele na podczerwień a alergia

Panele podczerwieni idealnie sprawdzą się u osób z alergią. Równomiernie rozprowadzają ciepło na całej powierzchni, dzięki czemu nie mamy do czynienia z cyrkulacją powietrza, co sprawia, że kurz się nie unosi, a objawy alergii zminimalizowane są do minimum. Dodatkowo utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, by były czyste. Nie osiada jednak na nich kurz, tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników, których czyszczenie między żeberkami jest trudne i męczące.

Panele podczerwieni i oczyszczacz powietrza – zgrany duet w walce z objawami alergii

Jeżeli zdecydujemy się na zakup paneli na podczerwień wraz z oczyszczaczem powietrza mamy niemal pewność, że objawy alergii na kurz będą minimalne. Dodatkowo zadbamy o czyste powietrze w naszym otoczeniu, wolne od smogu i alergenów. Okazuje się bowiem, że ciepłe powietrze w mieszkaniu nie koniecznie musi wiązać się z dolegliwościami i trudnościami z oddychaniem.