Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
wilgoć-w-domu

Jak zapobiegać wilgoci w domu? Czy oczyszczacz powietrza pomoże zlikwidować nadmierną wilgoć?

Zbyt duża wilgoć w domu to problem wielu Polaków. Jest to niepożądane zjawisko, z które należy zwalczać, dzieje się tak dlatego, że gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, a temperatura w pomieszczeniu zbyt niska, może pojawić się pleśń i grzyb. Są one niebezpieczne dla zdrowia i życia i dają się we znaki, szczególnie alergikom. Podpowiadamy, skąd się bierze i jak zapobiegać wilgoci w domu? Czy oczyszczacz powietrza pomoże zlikwidować nadmierną wilgoć?

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Wilgoć w domu może pojawić się już na etapie budowy. Jest to wówczas tzw. wilgoć technologiczna. Jej przyczyną mogą być stosowane w nadmiarze, różnego typu, zaprawy, np. murarskie, na bazie wody. Kumuluje się ona najczęściej na sufitach, ścianach i podłogach. Jej przyczyną może być również niewłaściwa izolacja termiczna, która prowadzi do kondensacji pary wodnej w zimnych i nieocieplonych miejscach. Wilgoć pojawia się jednak także każdego dnia. Wytwarzana jest ona bowiem przez nas samych, kiedy oddychamy, gotujemy czy też bierzemy kąpiel. W tym przypadku rzadkie wietrzenie pomieszczeń, przy szczelnie zamkniętych oknach może prowadzić do jej zwiększenia.

Gdzie najczęściej pojawia się wilgoć?

Jak to już zostało zaznaczone, nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna budynku może prowadzić do powstawania mostków termicznych. Najczęściej pojawiają się one wokół okien, drzwi i na styku ścian, czy sufitu i ściany. Woda może jednak przedostawać się do budynku w wyniku uszkodzeń rynny, czy dachu. W takim przypadku zwalczanie wilgoci należy rozpocząć od usunięcia wszelkich usterek. Żadne bowiem, nawet najlepsze sposoby zwalczania wilgoci nie pomogą, gdy źródło problemu nie zostanie zlokalizowane. Wilgoć i tak będzie powracać, a co za tym idzie może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów. Takie miejsca są bowiem dla nich pożywką, i nim się spostrzeżemy będziemy mogli dostrzec ciemne wykwity w różnych miejscach i pomieszczeniach.

Kiedy grzyb może pojawić się w domu?

Jak już zaznaczyliśmy, grzyb i pleśń rozwija się w wilgotnych pomieszczeniach. Prawidłowa wilgotność powietrza powinna wynosić około 30-65%, przy temperaturze w granicach 20-22 °C. W momencie, gdy ta pierwsza przekroczy 80%, a na domiar złego będzie się utrzymywać przez kolejne kilka dni, wówczas powstają warunki, które są idealne dla rozwoju niebezpiecznych dla naszego zdrowia zarazków.

Jak zapobiegać wilgoci w domu?

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, podobnie jest ze zwalczaniem wilgoci. Kluczem, w przywróceniu i utrzymaniu właściwego jej poziomu jest:

  • sprawna wentylacja – należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, również w okresie zimowym, a także w szczególności podczas gotowania i kąpieli, tak aby para wodna mogła znaleźć ujście, a nie osadzała się na meblach i ścianach;
  • usunięcie usterek i mostków termicznych;
  • dogrzewanie pomieszczeń, nie bez znaczenia jest bowiem również temperatura panująca we wnętrzu budynku, aby więc zapobiec namnażaniu się pleśni i grzybów należy pamiętać, aby w mieszkaniu panowała temperatura co najmniej 20 °C;
  • dobór okien i stolarki drzwiowej, która umożliwia ich rozszczelnienie, ułatwiając odpowiednią wentylację;
  • więcej światła – grzyby i pleśnie zazwyczaj namnażają się w zaciemnionych miejscach, dlatego warto wystawić te najbardziej newralgiczne na działanie promieni słonecznych;
  • stosowanie pochłaniaczy wilgoci.

Czy oczyszczacz powietrza pomoże zlikwidować nadmierną wilgoć?

Oczyszczacze powietrza pomogą nam pozbyć się nadmiernej wilgoci z domu, stąd też można powiedzieć, że pełnią one dodatkową funkcję. Wspomagają one wentylację powietrza, stąd też mogą okazać się niezastąpione w walce ze zbyt dużą wilgotnością. Tak więc, lepiej zawczasu pozbyć się wszelkich możliwości jej pojawienia, niż później męczyć się, próbując się pozbyć grzybów i pleśni. Gdy bowiem raz się pojawią w danym miejscu, istnieje duża szansa, że pojawią się w nim ponownie.