Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
pasywne-oczyszczanie-powietrza

Na czym polega pasywne oczyszczanie powietrza?

Kupując oczyszczacz powietrza czasem możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że zapewnia on pasywne lub aktywne oczyszczanie. Tak naprawdę określenie to dotyczy metod, w jaki sposób dochodzi do wyłapywania z powietrza szkodliwych cząsteczek i substancji, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Podpowiadamy, czym jest pasywne oczyszczanie powietrza i co go wyróżnia?

Na czym polega pasywne oczyszczanie powietrza?

Pasywne oczyszczanie powietrza inaczej zwane mechanicznym, bazuje przede wszystkim na wykorzystaniu specjalnych filtrów, które są odpowiedzialne za wychwytywanie z powietrza trujących substancji. To właśnie dzięki nim, wszelkie zanieczyszczenia przechodzą przez strukturę filtrów, a następnie zostają odseparowane. Mowa tutaj zarówno o dużych cząstkach, jak i również pyłach zawieszonych czy dymie, który może przenikać do krwioobiegu. Najskuteczniejsza jest filtracja kilkustopniowa, w oparciu o:

Rozwiązanie takie pomaga zneutralizować ponad 99,98% szkodliwych zanieczyszczeń, a do tego jest stosunkowo ekonomiczne, biorąc pod uwagę zakup wysokiej jakości zamienników filtrów.

Filtr wstępny

Filtr wstępny odpowiada za neutralizację większych zanieczyszczeń, takich jak: kurz, okruchy, sierść czy włosy. Przechwytuje mikroskopijne cząsteczki brudu, które gdyby przedostały się do wnętrza oczyszczacza, mogłyby uszkodzić urządzenie.

Filtr węglowy

Filtr węglowy pochłania nieprzyjemne zapachy np. te roznoszące się podczas gotowania, czy dymu papierosowego, oraz lotne związki organiczne.

Filtr HEPA

Filtr HEPA to jeden z najważniejszych elementów w pasywnym oczyszczaniu powietrza. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybko i efektywnie usunąć 99,9% nagromadzonych zanieczyszczeń, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. W zależności od klasy filtra mogą one wyłapywać szczególnie trudne do zatrzymania substancje o wielkości 0,3 µm i mniejsze. To wszystko sprawia, że wykazują one zdolność do usuwania, niezwykle niebezpiecznych dla człowieka pyłów zawieszonych PM2.5, PM10 i PM1. Są także skuteczne w walce z alergenami. Podobnie jednak, jak filtr wstępny, może pomóc pozbyć się z powietrza sierści i naskórka. Wysokiej klasy filtry HEPA umożliwiają usunąć także zarodniki pleśni, cząsteczki chorobotwórcze, takie jak: bakterie, wirusy i grzyby.

Pasywne oczyszczanie powietrza umożliwia większość dostępnych na rynku oczyszczaczy. Wymienione technologie to obecnie standard, powszechnie stosowany w wielu urządzeniach. O tym jednak, jaki oczyszczacz powietrza zakupić, decydować będą także inne czynniki, jak np. wielkość pomieszczenia. Możemy także wybierać wśród modeli, które oferują bardzo wiele funkcji, takich jak: czujnik stężenia szkodliwych związków oraz nawilżanie powietrza, którego użycie jest szczególnie wskazane w okresie grzewczym. W ten sposób możliwe jest oczyszczenie powietrza z niemal 99,9% szkodliwych dla zdrowia substancji, a efekty oddychania czystym powietrzem, będziemy mogli odczuć niemal od razu, po zastosowaniu oczyszczacza.