Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
ile-prądu-zużywa-oczyszczacz-powietrza

Ile prądu zużywa oczyszczacz powietrza?

Energooszczędne oczyszczacze powietrza

W ostatnim czasie ceny energii elektrycznej znacznie poszybowały w górę. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka energooszczędnych zamienników wielu urządzeń domowych. Coraz częściej również konsumenci zwracają uwagę na ten akurat parametr. My podpowiadamy, ile prądu zużywa oczyszczacz powietrza, i które modele są energooszczędne?

O tym, że warto oszczędzać energię elektryczną wie chyba każdy. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie ekonomiczne i zasobność naszego portfele. W dobie kryzysu energetycznego jest to szczególnie istotne, aby zadbać o to, by w miarę możliwości oszczędzać dostępne zasoby i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dodatkowo pamiętajmy, że zużycie energii elektrycznej przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli zdecydujemy się na jej oszczędzanie możemy również przyczynić się do poprawy konkurencyjności gospodarki.

Od czego zależy zużycie prądu w oczyszczaczu powietrza?

Zużycie prądu przez oczyszczacz powietrza zależy od jego modelu, rozmiaru i ustawień pracy. Zazwyczaj producenci podają informacje o zużyciu energii w instrukcji obsługi lub na etykiecie produktu. Ma to pomóc konsumentom w podjęciu decyzji o jego zakupie. Co istotne, pamiętajmy, że na wyższe zużycie energii elektrycznej może mieć także wpływ stopień zanieczyszczenia elementów eksploatacyjnych – filtr HEPA, węglowy czy wstępny.

Przykładowo, małe modele oczyszczaczy powietrza mogą zużywać około 20-50 watów na godzinę, podczas gdy większe urządzenia z dodatkowymi funkcjami takimi jak ogrzewanie lub chłodzenie mogą zużywać nawet 200-300 watów na godzinę.

Zużycie prądu oczyszczacza powietrza zależy również od trybu pracy – niektóre modele mają tryb oszczędzania energii lub automatycznie dostosowują zużycie prądu do jakości powietrza w pomieszczeniu. Dlatego też, jeśli zależy nam na tym, aby nasze urządzenie było energooszczędne warto wybrać model z funkcjami oszczędzania energii. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy nasz oczyszczacz powietrza miałby pracować non stop – 24h na dobę.

Pamiętajmy, że wśród oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku można znaleźć modele, które są bardziej energooszczędne niż inne. Najczęściej producenci oczyszczaczy podają informacje o zużyciu energii w instrukcji obsługi lub na etykiecie produktu, dlatego warto mieć to na uwadze przed jego zakupem.

Jak kupić energooszczędny oczyszczacz powietrza?

Oto kilka cech, które świadczą o tym, że dany oczyszczacz powietrza jest energooszczędny:

  • Oczyszczacze powietrza posiadają klasyfikacje efektywności energetycznej, podobnie jak urządzenia AGD. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze zużycie energii. Dlatego warto wybierać modele oznaczone jako A+++, A++ lub A+.
  • Niektóre z dostępnych na rynku modeli oczyszczaczy powietrza posiadają tryby oszczędzania energii lub automatycznie dostosowują zużycie prądu do jakości powietrza w pomieszczeniu.
  • Wraz z rozwojem technologii, producenci oczyszczaczy powietrza opracowują innowacyjne rozwiązania pozwalające na oszczędzanie energii. Przykładem takich rozwiązań są inteligentne czujniki, które dostosowują moc urządzenia do aktualnych warunków w pomieszczeniu.

Ile prądu zużywa oczyszczacz powietrza?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla wszystkich użytkowników. Szacuje się, że jeżeli urządzenie pracuje non stop to w ciągu doby zapłacimy około 10 groszy, co przy rocznym rozliczeniu da nam kwotę około 360 zł.

Oczywiście niektóre z modeli są bardziej energooszczędne niż inne, dlatego wyżej wskazana kwota jest kwotą orientacyjną. Pamiętajmy też, że na łączny koszt eksploatacji urządzenia ma wpływ cena filtrów, które należy wymieniać regularnie, aby zapewnić sobie i swoim najbliższym czyste powietrze w otoczeniu.