Czy powietrze w kuchni jest bezpieczne?
W domach powszechnie występuje kilka rodzajów zanieczyszczeń powietrza, takich jak pleśń powstająca w łazienkach i piwnicach, sierść zwierząt domowych, kurz, pyłki oraz zanieczyszczenia zewnętrzne pochodzące z ruchu drogowego. Jednak najbardziej zanieczyszczonym pomieszczeniem w wielu domach może być kuchnia.
Gotowanie na płycie kuchennej – zwłaszcza na kuchence gazowej – może powodować powstawanie dużych ilości dwutlenku azotu, który może pogarszać czynność płuc i zwiększać ryzyko innych chorób układu oddechowego, takich jak astma. Inne gazy powstające w procesie gotowania to formaldehyd i tlenek węgla (CO).
Dodatkowym zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem powietrza podczas gotowania jest wytwarzanie ultradrobnych cząstek (UFP). Są one emitowane zarówno przez palniki gazowe jak i elektryczne.
Warto widzieć, że palniki elektryczne nie są źródłem tlenku węgla i wytwarzają niewielkie ilości dwutlenku azotu, jednakże palniki elektryczne wytwarzają najdrobniejsze cząstki w procesie zwanym „ulatnianiem” lub odparowaniem. Proces ten jest podobny do tego stosowanego w tosterach i grzejnikach elektrycznych.
W przeciwieństwie do większych cząstek, najdrobniejsze cząstki osadzają się w płucach, gdzie mają zdolność przenikania do tkanki i wchłaniania bezpośrednio do krwioobiegu. Gotowanie może mieć natychmiastowy wpływ na zdrowie osób narażonych na działanie UFP. Badanie opublikowane w Science of the Total Environment w 2021 r. wykazało, że ultradrobne cząsteczki powstałe w wyniku gotowania prowadziły do wzrostu skurczowego ciśnienia krwi trwającego do dwóch godzin po ekspozycji na aerozole kuchenne.
Jak się chronić przed cząstkami UFP dowiesz się tutaj.
Ponadto zespół badawczy z Berkeley Lab zalecił stosowanie okapów kuchennych odprowadzających wilgoć na zewnątrz. Nawet niewielka poprawa poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniach może znacząco chronić przed zachorowaniem. Jednakże okapy kuchenne, aby były skuteczne, muszą zapewniać wentylację na zewnątrz, a nie recyrkulację.
Wysokowydajny oczyszczacz powietrza z opcjonalnym filtrem gazów i zapachów może również pomóc w kontrolowaniu zanieczyszczeń powietrza w kuchni. Najskuteczniejszy oczyszczacz powietrza do kuchni z palnikiem na gaz ziemny musi być w stanie filtrować cząsteczki (zwłaszcza najdrobniejsze), a także gazy, takie jak dwutlenek azotu i tlenek węgla oraz lotne związki organiczne (LZO), takie jak formaldehyd. Odpowiednie do tego filtry znajdziesz tutaj.
Również zmiana kuchenki gazowej na kuchenkę indukcyjną może poprawić jakość powietrza.
Podsumowanie:
Gotowanie jest niezbędnym elementem przetrwania, dlatego raczej nie można tej czynności z naszego życia wyeliminować. W celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach i zminimalizowania narażenia na niebezpieczne zanieczyszczenia, ważne jest aby wyposażyć kuchnię w odpowiedni sprzęt, instalując wentylację, rezygnując z kuchenek gazowych na rzecz kuchenek indukcyjnych i filtrując zanieczyszczenia powietrza.