Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
termostat-grzejnikowy

Mądra regulacja ciepła: jak ustawiać termostat grzejnikowy, aby nie przepłacać?

Od października noce robią się coraz zimniejsze, co oznacza rozpoczęcie sezonu grzewczego w wielu polskich domach. Ogrzewanie często wiąże się jednak z wysokimi rachunkami. Chcąc zaoszczędzić wiele osób szuka skutecznych rozwiązań, które nie tylko zapewnią komfort termiczny w domu, ale także przyczynią się do zmniejszenia wysokości comiesięcznych opłat. Odpowiednie ustawienie termostatu grzejnikowego to kluczowy element oszczędnego zarządzania zużyciem energii cieplnej w domu. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą obniżyć rachunki za prąd, nie rezygnując przy tym z komfortu cieplnego. Zapraszamy do lektury.

Jak działa termostat?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak ustawić termostat, aby zmniejszyć rachunki za zużycie energii warto przypomnieć sobie, w jaki sposób działa. Termostat, najprościej ujmując,  odpowiada on za regulację temperatury w danym systemie grzewczym. Jego działanie opiera się na zasadzie porównywania aktualnej temperatury z zadaną, aby utrzymać ją na pożądanym poziomie. Ów pomiar odbywa się przy pomocy odpowiedniego czujnika. Jeżeli temperatura spadnie poniżej ustawionej, zdefiniowanej przez nas wartości, wówczas termostat uruchomi grzejnik lub klimatyzację. Co istotne, cyfry na urządzeniu odpowiadają za konkretne temperatury, do jakich ogrzejemy dane pomieszczenie. Pamiętajmy, w każdym pokoju możemy mieć ustawioną inną wartość, w zależności od potrzeb i własnych preferencji.

Jak ustawiać termostat grzejnikowy, aby nie przepłacać?

Jeżeli nie chcemy przepłacać za rachunki warto stosować się do kilku zasad:

  • Dostosujmy temperaturę do własnych potrzeb i preferencji. Nie zawsze konieczne jest utrzymywanie wysokiej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. W związku z czym warto ustawić termostat na niższą temperaturę w pomieszczeniach, które są rzadko używane, a w tych częściej uczęszczanych, dostosować go do poziomu komfortu.
  • Regulujmy temperaturę w zależności od pory dnia. W nocy, gdy wszyscy domownicy śpią, nie potrzebujemy takiej samej temperatury jak w ciągu dnia. Warto więc skorzystać z funkcji nocnej obniżki, jeśli jest dostępna na naszym termostacie, aby automatycznie obniżać temperaturę w godzinach nocnych.
  • Starajmy się unikać otwierania okien, gdy grzejniki są włączone. To marnowanie ciepła, które prowadzi do wzrostu zużycia energii.
  • Regularnie sprawdzajmy szczelność okien i drzwi. Ta z pozoru nic nie znacząca czynność, może znacząco wpłynąć na wysokość uiszczanych przez nas opłat. W związku z powyższym warto upewnić się, że nasze okna i drzwi są dobrze uszczelnione, aby unikać utraty ciepła. To pomoże utrzymać stabilną temperaturę w pomieszczeniach, co z kolei pozwoli na efektywniejsze korzystanie z grzejników.
  • Zainwestujmy w termostaty programowalne, które pozwalają na zaplanowanie harmonogramu pracy grzejników zgodnie z naszymi codziennymi rutynami. Można łatwo dostosować temperaturę w różnych częściach domu w zależności od potrzeb, co przekłada się na oszczędność energii.

Pamiętajmy, że obniżenie temperatury nawet o jeden stopień może pomóc nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale także wpłynąć na korzyść dla środowiska. Odpowiedzialne korzystanie z energii to krok w kierunku zrównoważonego stylu życia.