Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
fltry-do-oczyszczaczy

Jakie szkodliwe zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu?

Szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, stanowią nieodłączny element współczesnego życia, a ich wpływ na naszą codzienną egzystencję oraz zdrowie jest niebagatelny. Warto zastanowić się, co konkretnie unosi się w naszym otoczeniu, jakie negatywne konsekwencje niosą ze sobą te niewidoczne substancje oraz jak możemy skutecznie przeciwdziałać temu problemowi. 

1. Cząstki stałe (zanieczyszczenie cząstkami stałymi) 

Cząstki stałe (zwane także cząstkami unoszącymi się w powietrzu, obejmują brud, kurz, dym i maleńkie krople cieczy. Cząsteczki unoszące się w powietrzu występują w trzech rozmiarach: PM10, PM2,5 i UFP tak zwane ultradrobne. 

·         PM10 (grube cząstki o średnicy od 2,5 do 10 mikronów) 

·         PM2,5 (drobne cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrona) 

·         UFP (ultradrobne o średnicy mniejszej niż 0,1 mikrona) 

Ale które cząstki są najbardziej niebezpieczne – PM10, PM2,5 czy UFP? 

UFP to najniebezpieczniejsze cząstki stałe, ponieważ ich niewielki rozmiar sprawia, że bardzo łatwo się je wdycha, w wyniku czego osadzają się w płucach i wchłaniają się bezpośrednio do krwioobiegu. Skutki zdrowotne tych substancji zanieczyszczających powietrze są szczególnie poważne, zwiększają ryzyko zawałów serca i udarów mózgu oraz skracają średnią długość życia.

2. Sierść zwierząt 

Sierść zwierząt domowych łatwo rozprzestrzenia się po domu i przedostaje się do szkół, szpitali i innych miejsc publicznych – nawet jeśli w pobliżu nie ma żadnych zwierząt. Narażenie na tę substancję zanieczyszczającą powietrze może wywołać alergie, które mogą powodować objawy takie jak: 

kichanie,  katar,  swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu, przekrwienie nosa.

3. Pyłki 

Każdej wiosny, lata i jesieni rośliny uwalniają maleńkie ziarna pyłku, aby zapłodnić inne rośliny tego samego gatunku. Większość pyłków wywołujących reakcje alergiczne pochodzi z drzew, traw i chwastów, takich jak ambrozja. Osoby z alergią na pyłki doświadczają objawów podobnych do alergii na zwierzęta domowe, w tym kichania, kataru i zatkanego nosa. 

4. Pleśń 

Mówiąc najprościej, pleśnie to grzyby. Istnieją trzy rodzaje gatunków pleśni: alergenne, patogenne i toksyczne. Typowe źródła zanieczyszczeń powietrza w domach, firmach i szkołach obejmują:

·         przecieki przez dachy, ściany i piwnice

·         kondensacja na oknach i łazienkach

·         stojąca woda w odpływach, podłogach i urządzeniach osuszających

·         mokre podłogi i dywany

5. Lotne związki organiczne (LZO)

Lotne związki organiczne (LZO) to gazy wewnętrzne emitowane w postaci ciał stałych lub cieczy, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. LZO są emitowane przez wiele przedmiotów znajdujących się w domu, w tym:

·         materiały budowlane i wyposażenie

·         farby, zmywacze do farb i inne rozpuszczalniki

·         środki czyszczące i dezynfekcyjne

·         odświeżacze powietrza i spraye w aerozolu

·         odzież wypraną chemicznie

Narażenie na te zanieczyszczenia powietrza może mieć szereg krótko- i długoterminowych skutków zdrowotnych, takich jak:

podrażnienie oczu, nosa i gardła, bóle głowy, utrata koordynacji i nudności, uszkodzenie wątroby, nerek i centralnego układu nerwowego, zmęczenie, alergiczna reakcja skórna, nowotwór (formaldehyd LZO jest znanym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi).

6. Tlenek węgla (CO) 

Tlenek węgla (CO), nazywany „niewidzialnym zabójcą”, to bezwonny, bezbarwny gaz, który powstaje zwykle w procesach spalania, takich jak spalanie drewna, oleju, węgla, węgla drzewnego, gazu ziemnego i propanu.

Łagodne do umiarkowanego zatrucie tlenkiem węgla charakteryzuje się:

bólem głowy, zmęczeniem, dusznością, mdłością, zawrotami głowy.

Natomiast ciężkie zatrucie tlenkiem węgla powoduje:    

wymioty, utratę koordynacji mięśniowej, utratę przytomności, śmierć.

Jak chronić się przed zanieczyszczeniem powietrza?

1. Użyj monitora jakości powietrza i skorzystaj z bezpłatnej aplikacji jakość powietrza, aby uzyskać prognozę w czasie rzeczywistym i historyczne dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza.

2. Użyj wysokowydajnego oczyszczacza powietrza, aby usunąć zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.Prawidłowo konserwuj swoje urządzenia gazowe.

3. Upewnij się, że Twoja kuchenka, grzejnik i inne urządzenia zasilane gazem są regularnie konserwowane przez przeszkolonego specjalistę.

4. Zainstaluj czujnik czadu.

5. Wyeliminuj toksyczne syntetyczne środki czyszczące, farby i inną chemię gospodarczą.

6. Zastąp je ekologicznymi produktami pochodzenia naturalnego, aby zmniejszyć narażenie na szkodliwe LZO.

7. Upewnij się, że Twój dom jest dobrze wentylowany, regularnie sprzątany i ma wilgotność względną na poziomie 30–60%, aby zmniejszyć narażenie na pleść i alergeny znajdujące się w powietrzu.