Jakość powietrza w Europie?
Zanieczyszczenie powietrza w Europie
Smog staje się coraz większym problemem wszystkich krajów świata. Tylko nieliczne miejsca, mogą się obecnie poszczycić niską emisją zanieczyszczeń, dlatego dziś weźmiemy pod lupę Europę i poszukamy najczystszego i najbrudniejszego państwa na tym kontynencie. Przyjrzymy się, jaka jakość powietrza w Europie występuje w poszczególnych rejonach, a także wybierzemy najbardziej zanieczyszczone miasta. Odpowiemy na pytanie, czy smog w Europie stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia?
Gdzie znajduje się najczystsze powietrze w Europie?
Wydawać by się mogło, że najczystsze powietrze w Europie będzie w krajach śródziemnomorskich, i tu zaskoczenie. Które więc kraje przodują, pod względem najlepszej jakości powietrza? Bez wątpienia są to: Szwecja, Finlandia, Islandia, Estonia i Hiszpania (biorąc pod uwagę państwo, jako całość). Wiele osób może powiedzieć? Ale jak to, przecież w czterech pierwszych wymienionych, panują ujemne temperatury, a zimą mróz w tamtych rejonach jest bardzo dokuczliwy, stąd też mieszkańcy muszą czymś ogrzewać mieszkania i domy. Myślenie takie, z pewnością bierze się z tego, że w Polsce, smog jest szczególne zauważalny w zimie, w okresie grzewczym. Tymczasem, z raportu WHO, jasno wynika, że zdecydowanie najlepszym powietrzem może poszczycić się Finlandia, gdzie roczne stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu wynosi zaledwie 6 mikrogramów na metr sześcienny (dopuszczalna norma wynosi 50). Co istotne, Helsinki, mogą poszczycić się bardzo dobrze rozbudowaną siecią dróg rowerowych i świetnym transportem publicznym, przez co powietrze jest tam takie czyste. Z kolei Islandia, dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii geotermalnej nie zmaga się z problemami związanymi z węglem.
Najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie
Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie to przede wszystkim największe metropolie. To właśnie w nich występuje smog.
Ranking zanieczyszczenia powietrza NO2 (marzec 2022)
- Newcastle upon Tyne –179% bezpiecznej normy WHO, 25 µg / m3;
- Neapol – 170%;
- Paryż – 165%;
- Antwerpia – 144%;
- Dortmund – 142%;
- Zurych – 140%;
- Stuttgart – 137%;
- Monachium – 134%;
- Frankfurt nad Menem – 130%;
- Hamburg – 128%.
Katowice znalazły się dopiero na 18 miejscu niniejszego rankingu.
Ranking zanieczyszczenia powietrza PM10 (marzec 2022)
- Malaga – 125% bezpiecznej normy WHO, 45 µg / m3;
- Sewilla – 103%;
- Belgrad – 91%;
- Katowice – 90%;
- Antwerpia – 85%;
- Sztokholm – 83%;
- Kraków – 82%;
- Stuttgart – 79%;
- Oslo – 78%;
- Wrocław – 77%.
Jakość powietrza w Europie nie należy do najlepszych. Bardzo wiele miast, przekroczyło normę WHO zarówno w zestawieniu zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, jak i pyłem PM10, co oczywiście nie napawa optymizmem. Z kolei Europejska Agencja Środowiska szacuje, że w dalszym ciągu z powodu smogu, w Europie, przedwcześnie umiera kilkaset tysięcy osób rocznie. Zła jakość powietrza, nie tylko negatywnie wpływa na nasze zdrowie, przyrodę i klimat, ale także prowadzi do ogromnych strat finansowych w gospodarce.