Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Powietrze zimą

Jak zadbać o czyste powietrze w domu zimą

Zima to okres kiedy rzadziej wychodzimy na zewnątrz a częściej przebywamy w domu. Zdecydowanie rzadziej niż latem wietrzymy i otwieramy okna aby nie wychładzać pomieszczeń. Częściej ogrzewamy dom używając dodatkowych źródeł ciepła zasilanych olejem opałowym, gazem czy węglem, które to emitują zanieczyszczenia (tak zwana niska emisja). Właśnie podczas okresu grzewczego jakość powietrza w naszych pomieszczeniach ma największe znaczenie. Oto kilka rad jak zadbać o czystsze powietrze w domu podczas okresu grzewczego.

Jak dbać o czyste powietrze w domu zimą?

1. Zapewnij odpowiednią wilgotność dzięki nawilżaczowi powietrza
Mroźne, zimowe powietrze jest suche. Przedostaje się ono do naszego domu. Nawet najnowsze, dobrze izolowane budynki nie gwarantują pełnej szczelności przed powietrzem z zewnątrz. Tym bardziej te starsze, ze szczelinami w oknach i framugach.
Dobrze znamy uczucie wysuszonej skóry i suchego gardła lub nosa. Odpowiednio nawilżony nos i gardło są bardzo ważne dla naszego systemu immunologicznego, gdyż wychwytują zarazki zanim trafią one do dalszych części układu oddechowego. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń, w których przebywamy.
Rozwiązanie problemu niskiej wilgotności w domu jest proste: użyj filtra nawilżającego (maty nawilżającej). Taki filtr odpowiednio nawilży powietrze i zredukuje suchość skóry, warg, nosa i gardła.

2. Regularnie podlewaj rośliny domowe

Do pewnego stopnia pomocne są również kwiaty i rośliny doniczkowe. Chociaż rośliny usuwają z powietrza niektóre zanieczyszczenia nie robią tego w wystarczająco wysokim stopniu by znacząco poprawić jakoś powietrza. Są jednak dobrymi nawilżaczami, ponieważ rośliny i ziemia oddają stopniowo do powietrza wilgoć, którą wcześniej wchłonęły.

3. Częściej usuwaj nadmiar kurzu i sierści

Zwierzęta domowe zimą spędzają więcej czasu w pomieszczeniach. Dodatkowo w okresie zimy może im się rozrosnąć sierść lub futerko. Z tych powodów ilość sierści, zwierzęcego kurzu i łupieżu może być znaczenie wyższa. Można to ograniczyć np. poprzez częstsze czesanie swojego pupila. Regularne odkurzanie podług, dywanów i ścieranie kurzu mokrą ściereczką z płaskich powierzchni pozwoli zredukować ilość odzwierzęcych zanieczyszczeń w powietrzu. Jeśli posiadasz oczyszczacz powietrza upewnij się, że filtr wstępny nie jest zbytnio zanieczyszczony i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Możesz też wykorzystać matę bawełnianą do lepszej absorpcji zanieczyszczeń takich jak sierść i kurz.

4. Sprzątaj częściej

Zimą wietrzymy znacznie rzadziej. Okna są szczelnie zamknięte, czasem nawet dodatkowo uszczelnione. Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu jest znacznie mniejsza niż latem, gdy często mamy otwarte okna, balkony, czy drzwi na werandę. Co więcej zimą powietrze na zewnątrz ze względu na smog może być bardziej zanieczyszczone niż powietrze w środku. Z tych powodów zanieczyszczenia, które raz dostaną się do Twojego domu zostają złapane w „pułapkę” a ich stężenie w powietrzu systematycznie rośnie. Część z tych zanieczyszczeń możesz usuwać poprzez regularne sprzątanie. Częstsze odkurzanie, mycie podłóg czy wycieranie kurzy z płaskich powierzchni pomoże usunąć zanieczyszczenia z miejsc, gdzie się one zgromadziły. To powstrzyma je przed ponownym wprowadzeniem do powietrza, gdy ktoś przechodzi lub wywołuje ruch powietrza nad płaska powierzchnią.

5. Sprawdź stan Twoich filtrów węglowych i HEPA

Nawet najczęstsze sprzątanie i odpowiednie nawilżanie powietrza nie wyeliminuje z powietrza najmniejszych cząstek zanieczyszczeń, w tym najbardziej szkodliwych, pochodzących z zimowego smogu, pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10. W celu ich eliminacji upewnij się, że Twój oczyszczacz powietrza ma sprawny filtr HEPA.
By wyeliminować dym papierosowy, szkodliwe gazy lub opary, tym bardziej trudne do usunięcia zimą, upewnij się, że Twój oczyszczacz powietrza ma sprawny filtr węglowy.
Jeśli oba filtry są niezużyte pozostaje tylko włączyć oczyszczacz i cieszyć się wysprzątanym mieszkaniem i czystym powietrzem.

Wymieniaj filtr do oczyszczacza najlepiej raz w roku, aby zapewnić sobie najwyższą jakość powietrza.