Wpływ smogu na skórę
Smog jest wszędzie, a w szczególności na ustach osób, którym najbardziej przeszkadza. Mówi się o nim nawet na mównicach sejmu i senatu. Nic w tym dziwnego, kiedy zagraża nie tylko naszemu zdrowiu ale też niekorzystnie wpływa na wygląd skóry. Znalezienie skutecznego rozwiązania problemu jest więc niezbędnym must have. Nie można przecież dopuścić do tego, aby miasta były permanentnie spowite trującą mgłą. Jak smog wpływa na skórę i czy można zredukować negatywne skutki jego oddziaływania?
Czym jest smog?
O tym czym jest smog, pisaliśmy już wielokrotnie, niemniej jednak w tym momencie warto przypomnieć, że jest to niekorzystne zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek mieszania się kurzu, spalin, dymu i innych zanieczyszczeń z powietrzem, którym oddychamy. Naukowcy biją na alarm, że jeżeli nie zatrzymamy tego procesu destrukcji naszej planety, drastycznie ucierpimy i my. Skróci się średni wiek życia, pogorszy się nasze samopoczucie. Zwiększy się ryzyko wystąpienia chorób psychicznych. Problem smogu dotyczy bowiem coraz większej liczby państw i tylko garstka może poszczycić się czystym, błękitnym niebem.
Jak smog wpływa na skórę?
To, że smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie wie już prawie każdy. Zanieczyszczone powietrze truje nasz organizm niemal każdego dnia. Niszczy go nie tylko od środka, ale także z zewnątrz. Długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem negatywnie odbija się na naszym wyglądzie. Dwutlenek węgla, metale ciężkie, kurz, tlenki azotu, WWA, pyły niskocząsteczkowe i wiele innych substancji wymieszanych razem tworzą zabójczy koktajl, który uszkadza komórki skóry. Destrukcyjnie wpływają na jej zdolność do regeneracji. Pozbawiona zostaje swojego naturalnego płaszcza ochronnego. Skóra staje się bezbronna, a osadzające się na niej toksyny zanieczyszczeń utrudniają jej oddychanie. Dermatolodzy ostrzegają, że nie tylko jej zewnętrzna warstwa zostaje uszkodzona. Wolne rodniki dodatkowo przenikają w jej głąb, przez co uszkadzają również błony komórkowe i kolagen odpowiedzialny za mniejszą ilość zmarszczek. Co się stanie w takiej sytuacji? Nie trzeba chyba nawet dodawać, że nasza twarz będzie szara i matowa. Dodatkowo pojawią się na niej widoczne zmarszczki, a zwiększone wydzielanie sebum może z kolei przyczynić się do powstania trądziku.
Ochrona skóry przed smogiem
Jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o naszą skórę, która codziennie narażona jest na działanie smogu, niezbędna jest odpowiednia jej pielęgnacja. Dokładne codzienne oczyszczenie, najlepiej rano i wieczorem – to podstawa, której nie powinniśmy zaniedbywać. Pielęgnacja ta powinna być jednak delikatna, aby dodatkowo nie niszczyć, już uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego.
W odpowiedzi na współczesne wyzwania cywilizacyjne coraz więcej koncernów kosmetycznych wytwarza kosmetyki, które mają ochraniać naszą skórę przed niekorzystnym działaniem smogu. Przeznaczone są one do całodobowej jej ochrony oraz naprawy powstałych uszkodzeń.
Do codziennego oczyszczania skóry warto stosować olejki oczyszczające, które nie tylko usuną zanieczyszczenia i pozostałości makijażu ale dodatkowo nawilżą skórę. Lepiej odstawić toniki ściągające i te o charakterze antybakteryjnym, ponieważ zamiast pomóc mogą dodatkowo uszkodzić płaszcz hydrolipidowy. Następnie na twarz nakładamy kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym z witaminą E. Warto również sięgnąć po produkty z ceramidami, które idealnie „łatają ubytki skóry”, wzmacniają ją i zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli nie wiesz jakie kosmetyki będą dla Ciebie odpowiednie skonsultuj się z dermatologiem.
Zadbaj o miejsce, w którym przebywasz
Za produkcję smogu odpowiadamy MY WSZYSCY, dlatego powinniśmy zmniejszyć jego emisję. Wiadomo jednak, że jednostka zdziała niewiele, dopóki wszyscy nie zaczniemy dbać o środowisko. Co najwyżej możemy zadbać o siebie w domu i w miejscu pracy. Wystarczy zakupić odpowiedni oczyszczacz. Oczyszczacz oczyszczaczowi jednak nierówny. Planując jego zakup sprawdźmy przede wszystkim w jakie filtry do oczyszczacza jest wyposażony. Czy jest to filtr hepa, czy też filtr węglowy, a może oba jednocześnie? Filtr jest bowiem sercem oczyszczacza – stosując go nie tylko dbamy o zdrowie, ale również kondycję naszej skóry. By cieszyć się pięknym wyglądem bez zmarszczek jak najdłużej …