Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Alergie wziewne

Domowe sposoby na astmę oskrzelową

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, prowadzącą do duszności, świstów, ataków kaszlu i obniżenia wydolności wysiłkowej.

W większości przypadków astma oskrzelowa ma podłoże alergiczne i występuje z innymi chorobami atopowymi. Szacuje się, że w Polsce na astmę mogą chorować nawet 4 miliony osób.

Czynnikami nasilającymi objawy astmy są przede wszystkim dym tytoniowy, dym ze spalania trawy czy drewna, roztocza, zanieczyszczenia powietrza, sierść zwierząt, pleśń, pyłki, wysoka wilgotność, zimne i suche powietrze, a nawet silne emocje, które prowadzą do hiperwentylacji.

Większość osób stosuje leki szybko ulgowe, takie jak inhalatory. W zależności od objawów lekarz może przepisać regularne leki, które łagodzą codzienne zapalenie dróg oddechowych.

Aczkolwiek osoby cierpiące na astmę, aby poradzić sobie ze swoim stanem, często szukają dodatkowych porad i rozwiązań poza gabinetem lekarskim.

Domowe sposoby na astmę oskrzelową.

 1. Miód – działa dobrze jako środek tłumiący kaszel, ponieważ zwiększa produkcję śliny i ilość wydzieliny z dróg oddechowych.
 2. Imbir – rozluźnia mięśnie dróg oddechowych i ułatwia oddychanie.
 3. Kofeina – może poprawić czynność płuc otwierając wąskie lub zwężone drogi oddechowe. Trzeba przy tym uważać, ponieważ zbyt duże ilości kofeiny mogą powodować bezsenność, bóle głowy i drżenie.
 4. Olejki eteryczne – olejki eteryczne z mięty pieprzowej, lawendy, eukaliptusa, goździków
  i rozmarynu mogą ułatwić oddychanie, aczkolwiek nie u wszystkich. Dla niektórych osób mogą być zbyt silne zapachowo, wywołując efekt odwrotny czyli, atak astmy.

Aby złagodzić objawy astmy zaleca się:

 1. Prowadzić dziennik astmy, zapisując sytuacje kiedy do ataków dochodzi najczęściej i co jest ich przyczyną. Dziennik na temat astmy, może pomóc w uniknięciu niepożądanych sytuacji oraz podczas konsultacji lekarskich, aby podjąć właściwą decyzję podczas leczenia.
 2. Oczyszczać dom z wszelkich znanych alergenów i wyzwalaczy astmy. Regularnie odkurzać, czyścić meble, zamykać okna, kiedy zewnętrzne powietrze jest zanieczyszczone. Podczas prac domowych zakładać maskę przeciwpyłową.
 3. Zainwestować w oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA, który zapewni w domu czyste i zdrowe powietrze bez alergenów.
 4. Zapewnić właściwą wilgotność powietrza. Zbyt suche czy zimne powietrze może nasilić objawy astmy, dlatego w tym wypadku możesz zastosować odpowiedni nawilżacz powietrza, który zoptymalizuje wilgotność w domu.
 5. Złagodzić stres, który jest istotnym czynnikiem wpływającym na problemy w oddychaniu i przyczyniającym się na nasilenia objawów astmy. Sprawdzone metody obniżające stres to ćwiczenia, joga, medytacja.
 6. Korzystanie z solanki do płukania nosa, które mogą pomóc niektórym osobom z objawami astmy.
 7. Monitorowanie jakości wody na zewnątrz, aby nie narazić się na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem przemysłowym czy pyłkami PM10 i PM2,5.

Na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na bieżąco przedstawiana jest jakość powietrza dla poszczególnych rejonów Polski. Dodatkowo możesz się przekonać jak jakość powietrza przedstawia się w raportach rocznych Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dla wszystkich województw.

Dla wielu osób chorych na astmę, kluczem do prawidłowego funkcjonowania jest uzupełnienie własnych rozwiązań z planem leczenia wskazanym przez lekarza.

Szczególnie ważne jest rozpoznawanie i unikanie wyzwalaczy powodujących astmę oraz wiedza jak sobie radzić, gdy objawy astmy zaczynają się nasilać.