Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Podstawowe kryteria w wyborze oczyszczaczy powietrza

Rynek domowych oczyszczaczy powietrza rozwija się w bardzo szybkim tempie, coraz częściej można spotkać niedrogie rozwiązanie zapewniające właściwą jakość powietrza w pomieszczeniach. Wraz z tymi zmianami nastąpiły przełomowe postępy w technologiach filtracji, które mogą wydawać się kolejną rewolucją w oczyszczaniu powietrza. 

Niestety wielu producentów oczyszczaczy powietrza sprzedaje masowo, często za „okazyjną cenę” słabej jakości produkty, niekiedy jednorazowego użytku, tylko po to by na tym nieźle zarobić. 

Skąd więc wiedzieć, komu ufać? Podejdźmy do branży w oparciu o fakty i dowiedzmy się, co kryje się za słodką gadką marketingową. 

Podstawowe kryteria w wyborze oczyszczaczy powietrza.

Zanim spojrzysz krytycznym okiem na niektóre z bardziej wątpliwych twierdzeń dotyczących oczyszczaczy powietrza, konieczne jest dokładne zrozumienie tego, co składa się na dobry oczyszczacz powietrza. 

Po pierwsze: czym jest filtr HEPA? 

Wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA) wychwytują unoszące się w powietrzu cząsteczki o wielkości do 0,3 µm z poruszającego się powietrza za pomocą gęstego, losowego układu włókien. Zasadniczo filtry HEPA wykorzystują fizykę cząstek poruszających się w powietrzu, aby wyciągnąć je z przepływu powietrza. Ich działanie jest proste, ale super skuteczne, a filtry HEPA są obecnie standardowym wyposażeniem prawie każdego oczyszczacza powietrza na rynku. 

Wszyscy producenci oczyszczaczy powietrza wiedzą, że ich filtry muszą spełniać standard HEPA.  

Aby reklamować oczyszczacz powietrza jako HEPA, wystarczy, że będzie zawierał papier użyty do skonstruowania filtra HEPA. To, czy całkowita wydajność oczyszczacza powietrza spełnia wymagania HEPA, to inna historia. W rzeczywistości większość oczyszczaczy powietrza HEPA nie jest testowana pod kątem całkowitej wydajności. 

Ukrytym czynnikiem działającym tutaj jest wyciek. Pomimo wysokiej wydajności wielu filtrów HEPA, konstrukcje obudów wielu oczyszczaczy powietrza nie są szczelne, co oznacza, że ​​brudne, niefiltrowane powietrze przepływa wokół filtra HEPA przez małe otwory, pęknięcia i przestrzeń wokół ramy samego filtra HEPA lub między ramką i obudową oczyszczacza.  

Dlatego podczas zakupu oczyszczacza powietrza, warto zwrócić uwagę na uszczelnienie krawędzi pomiędzy ramą filtra, a obudową oczyszczacza w celu wyeliminowania lub zminimalizowania wycieków i zagwarantowania pełnej wydajności mediów filtracyjnych. 

Więcej o HEPA dowiesz się tutaj

Po drugie: Po co te filtry węglowe? 

Filtry HEPA świetnie usuwają cząsteczki z powietrza, ale NIE usuwają gazów i zapachów z powietrza. 

W przeciwieństwie do cząstek, cząsteczki zawierające gazy, zapachy i lotne związki organiczne (LZO) nie są ciałami stałymi i będą przepływać nawet przez najgęstsze filtry HEPA. 

Jak działają te filtry?    

Powietrze przepływa przez złoże węgla aktywnego, a cząsteczki gazu, substancji chemicznych i LZO są adsorbowane w porach węgla, co oznacza, że ​​wiążą się chemicznie z rozległą powierzchnią węgla drzewnego. 

Adsorpcja na węglu aktywnym jest podstawową metodą filtracji gazów i zanieczyszczeń chemicznych pochodzących z emisji pojazdów i procesów spalania. 

Więcej o adsorpcji węgla aktywnego dowiesz się tutaj

Ponadto zwróć uwagę czy oczyszczacz powietrza, ma funkcję wymiennych filtrów. Oczyszczacz powietrza z jednorazowym wkładem filtracyjnym to pieniądze wyrzucone w błoto.Pamiętaj, że pojemność filtracyjna jest ograniczona, jeżeli filtry zapełnią się zanieczyszczeniami, to należy je wymienić na nowe, tylko wtedy zapewnisz ciągłość doskonałego powietrza w swoim domu. 

A czego NIE szukać w oczyszczaczu powietrza? 

Wiele popularnych oczyszczaczy powietrza wykorzystuje technologię jonizacji, zwaną także jonizacją ujemną, jako centralny element ich działania. Badania sugerują, że jonizatory mogą pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się potencjalnie zakaźnych pleśni i bakterii w sterylnych środowiskach, takich jak kliniki dentystyczne i szpitale. 

Istnieją jednak krytyczne wady jonizacji w domu na przykład: 

Jonizatory mogą wytwarzać szkodliwy ozon! 

Ozon w pomieszczeniach może podrażniać drogi oddechowe, wywoływać ataki astmy, uszkadzać opuszkę węchową, a nawet być śmiertelny w wysokich stężeniach. Dlatego nie warto inwestować w tego typu oczyszczacz powietrza. 

Więcej o ozonowaniu powietrza dowiesz się tutaj

Znasz już podstawowe kryteria do wyboru właściwego i skutecznego oczyszczacza powietrza.

W zależności od swoich potrzeb w naszej ofercie możesz znaleźć w szerokim asortymencie bardzo dobrej jakości zarówno filtry HEPA jak i węglowe, po to aby cieszyć się doskonałym i świeżym powietrzem w swoim domu.