Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Spiaca kobieta

Jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza do sypialni?

Zakładając, że większość z nas stara się spać przynajmniej 8 godzin dziennie, co notabene ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, lepszą odporność no i dobre samopoczucie, prawdopodobnie najwięcej czasu spędza w sypialni.

Nie dziwi więc fakt, że badania jakości powietrza często koncentrują się na tej części domu, a naukowcy sypialnie nazywają „strefą oddychania podczas snu”, warto więc zwrócić uwagę na jakość powietrza w tym pomieszczeniu i jaki oczyszczacz powietrza będzie dla nas najlepszy.  

Jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza do sypialni?

Aby określić najlepszy oczyszczacz powietrza do zastosowania w sypialni, musimy przyjrzeć się najważniejszym czynnikom wpływającym na jakość powietrza i wydajność oczyszczacza powietrza w sypialni.

  • Zanieczyszczenia:

Sypialnia może zawierać zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych, takie jak kurz, roztocza i odchody roztoczy, sierść zwierząt domowych, pyłki, zarodniki pleśni lub cząsteczki tytoniu lub dymu drzewnego. Mogą również występować zanieczyszczenia gazowe, takie jak lotne związki organiczne (LZO) z odgazowywanych materacy lub dywanów, chemia gospodarcza lub dym tytoniowy. Przy doborze oczyszczacza, należy zastanowić się, które zanieczyszczenia z Twojej sypialni chcesz usunąć i na tej podstawie wybrać odpowiednie filtry.

  • Rozmiar pokoju:

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wielkość pomieszczenia. Dobór oczyszczacza powinien być określony między innymi na podstawie jego wydajności, to znaczy ilości oczyszczonego powietrza w jednostce czasu. Ten parametr określi ile czasu potrzeba, aby oczyścić całe pomieszczenie w jak najkrótszym czasie.

  • Hałas:

Nikt z nas nie lubi, kiedy sen jest zakłócony czynnikami zewnętrznymi na przykład hałasem. Dlatego dobór oczyszczacza do sypialni powinien opierać się także na zakresie głośności, który powinien być jak najniższy. Poziom hałasu może się zmieniać przy różnych ustawieniach wentylatora. Najcichsze oczyszczacze na rynku będą miały poziom dB 20-40, przy najniższej prędkości wentylatora, natomiast najgłośniejsze mogą osiągać od 50 do 70 dB i więcej.

Ciekawostki:

  • 30 dB to mniej więcej taki sam poziom hałasu jak szeptana rozmowa,
  • 50 dB to jak normalna rozmowa,
  • 70 dB to hałas porównywalny do ruchu w godzinach szczytu.

W związku z powyższym najlepszy oczyszczacz powietrza do sypialni to taki, który może usuwać cząsteczki, wywołujące alergie lub negatywnie wpływające na sen, a także taki, którego wydajność jest odpowiednia dla danej objętości powietrza, nie generując zbyt dużego hałasu. 

Jakie wybrać filtry? 

HEPA: filtr HEPA zapewni skuteczne oczyszczanie powietrza w sypialni, jest przeznaczony do usuwania 99,97 procent wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona. Będzie usuwał z powietrza alergeny, takie jak zarodniki pleśni, roztocza, pyłki i sierść zwierząt, a także inne zanieczyszczenia w postaci cząstek. Jeśli masz alergię, alergeny w pomieszczeniu mogą wywołać reakcję alergiczną, zapalenie błony śluzowej nosa, swędzenie oczu i kichanie, które nie sprzyjają dobrze przespanej nocy, dlatego czyste powietrze w sypialni ma tak istotne znaczenie. 

Filtr węglowy: często się go łączy z filtrem HEPA, aby stworzyć filtr hybrydowy. Filtry węglowe usuwają z powietrza zanieczyszczenia gazowe, takie jak LZO i przykre zapachy. Filtry węglowe tak jak filtry HEPA również wymagają regularnej wymiany, ponieważ tracą swoją skuteczność, gdy zapełnią się zanieczyszczeniami. 

Niektóre technologie oczyszczania powietrza, opierające się na ozonowaniu powietrza, pomimo, że działają cicho, nie są zalecane, szczególnie w sypialniach. Agencja EPA stwierdziła, że ​​tego typu oczyszczacze powietrza mogą powodować stężenia ozonu powyżej zalecanych poziomów, szczególnie w zamkniętej przestrzeni, takiej jak sypialnia. Ozon jest substancją drażniącą i toksyczną dla płuc. Generalnie nie zaleca się ich stosować, a używanie ich na noc w sypialni może być jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia. Więcej o ozonowaniu powietrza dowiesz się tutaj

Jeśli zależy Ci na zdrowym śnie, chcesz się cieszyć czystym powietrzem bez pyłu, kurzu i alergenów zainwestuj w oczyszczacz powietrza z odpowiednio dobranymi filtrami. W zależności od Twoich preferencji powyższe czynniki pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie i Twoich bliskich.