Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
grill

Nocne kontrole kominów

Aż pięć dwuosobowych patroli straży miejskiej w Krakowie kontrolowało wieczorem między godziną 17:00 a 21:00 posesje mieszkańców Dębnik pod kątem przestrzegania przez nich przepisów, które zawarte zostały w uchwale antysmogowej. Było to przede wszystkim działanie prewencyjne mające pokazać, którzy mieszkańcy nie stosują się do zaleceń. Zobaczcie sami, jakie były wyniki nocnych kontroli kominów.

Kontrole kominów to nie jednorazowa akcja

18 lutego, w trakcie wieczornego obchodu pięć zastępów straży miejskiej przemierzało pieszo ulice Dębnik i obserwowało uważnie kominy mieszkańców. Wyposażeni oni byli w latarki, pyłomierze oraz kamerę termowizyjną, które to miały im pomóc w wychwyceniu osób nieprzestrzegających uchwały antysmogowej. Dlaczego akurat dzielnica Dębniki? Ponieważ to właśnie stąd najczęściej płynęły sygnały o spalaniu niedozwolonych paliw stałych, co z kolei zaniepokoiło mieszkańców. Nie da się zaprzeczyć, że są oni coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących z oddychania zanieczyszczonym powietrzem, stąd też coraz częściej reagują.

Między godziną 17:00 a 21:00 strażnicy miejscy skontrolowali wizualnie kilkaset kominów, a reagowali jedynie w sytuacji, gdy zachodziło realne podejrzenie naruszenia przepisów uchwały. Interweniowali na szczęście tylko w jednym przypadku, a właściciel posesji, który spalał w piecu niedozwolone paliwo został ukarany mandatem karnym.

Planowane kontrole kominów

W najbliższym czasie planowane są kolejne kontrole kominów mieszkańców Krakowa. Straż miejska będzie kontynuowała swoją pracę między innymi w rejonie Nowej Huty oraz Kowodrzy, gdzie również normy zanieczyszczeń powietrza są znacznie przekroczone. Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, te działania prewencyjne to obecnie jeden z najważniejszych elementów egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej.

Jestem w stałym kontakcie z kierownictwem krakowskiej straży i stale wymieniamy się informacjami na temat bieżących kontroli. Chociaż zdarzają się jeszcze sytuacje, w których mieszkańcy nie przestrzegają zakazu stosowania paliw stałych jest ich coraz mniej. Strażnicy wyposażeni są w profesjonalny sprzęt do lokalizowania zanieczyszczeń i podchodzą priorytetowo do tego typu zgłoszeń – zaznacza Paweł Ścigalski.

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej?

Wszyscy, którzy nie przestrzegają uchwały antysmogowej zostaną ukarani pouczeniem, mandatem karnym do 500 zł bądź skierowaniem sprawy do sądu – wówczas grozi grzywna nawet do 5 tys. zł. Należy pamiętać, że każdy wykryty przypadek spalania nielegalnych paliw, jest i będzie rozpatrywany indywidualnie, i to jakie sankcje zostaną nałożone zależy od decyzji straży miejskiej.

Pamiętajmy, wszelkie podejrzenia związane ze spalaniem śmieci bądź innych niedozwolonych paliw stałych można zgłaszać bezpośrednio pod numerem straży miejskiej 986.