Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Oczyszczacz powietrza czy rekuperator antysmogowy?

O tym, że oczyszczacze powietrza mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, likwidują objawy alergii, działają antybakteryjnie i przeciwwirusowo napisano już niejedną publikację. Coraz więcej osób je ma, coraz więcej firm i instytucji również ich używa. Chcąc ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w swoim otoczeniu wydają się skutecznym i dość tanim rozwiązaniem. Obecnie częściej zaczyna się mówić o wentylacji mechanicznej, przy zastosowaniu rekuperatorów powietrza. Czym ono jest i jakie ma właściwości? Czy rekuperator powietrza poradzi sobie ze smogiem tak samo jak oczyszczacz? A może warto mieć oba? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Co to jest rekuperator powietrza?

Rekuperator powietrza to urządzenie, które stosowane jest w systemach wentylacyjnych. Umożliwia ono odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Rekuperator jest więc wymiennikiem ciepła. Obecnie stosuje się różne jego typy:

  • z czynnikiem pośrednim (glikol lub freon),
  • rekuperatory, które przekazują ciepło przez przegrodę płytową.

Rekuperatory zasilane są energią elektryczną, a ich głównym zadaniem jest właśnie nawiewanie świeżego powietrza do wnętrza domu oraz wywiewanie na zewnątrz zużytego. Jeżeli zostanie dobrze podłączony może dodatkowo przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. W centralnym jego miejscu znajduje się bowiem wymiennik ciepła, od którego zaleźć parametry jego odzysku.

Czy warto zainwestować w wentylację w domu?

W każdym domu warto mieć zainstalowany jakiś rodzaj wentylacji, dzięki czemu ograniczamy namnażanie się wirusów i grzybów. Niewentylowane pomieszczenia są ich siedliskiem i tylko przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. Dodatkowo prowadzi to do powstawania pleśni i skraplania się wilgoci na oknach. A to wszystko … nie sprzyja naszemu zdrowiu. Niestety jeżeli latem nie mamy problemu z otwarciem okien, tak zimą ich otwarcie powoduje natychmiastową utratę ciepła, jak również niezdrowe przeciągi.

Pamiętajcie! Nawet jeżeli wietrzycie powietrze w domu czy mieszkaniu przez 3 godziny, świeżym powietrzem będziecie się cieszyć przez 30 minut.

Mając powyższe na względzie wentylacja mechaniczna jest skutecznym rozwiązaniem. Zakupując rekuperator nie musimy budować komina jak do wentylacji grawitacyjnej – często to oznacza również rezygnację z całego komina lub tylko z szachtu wentylacyjnego.

Dlaczego rekuperacja powietrza to dobre rozwiązanie dla Twojego domu?

Stała wymiana powietrza w domu wpływa na podwyższenie naszego komfortu życia. Wymiennik ciepła pozwala na wyrównanie temperatury w pomieszczeniu. Dzięki czemu w zimie powietrze jest świeże a nie mroźne. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć strat ciepła. Rekuperator stale wymienia powietrze, a więc mamy stały dostęp do świeżego powietrza.

Jak zbudowany jest rekuperator powietrza?

Rekuperatory powietrza zbudowane są z:

  • wentylatorów – stałoprądowych i zmiennoprądowych,
  • wymiennika ciepła,
  • automatyki sterującej,
  • obudowy, która odpowiada za solidność wykonania,
  • wymiennych filtrów odpowiadających za poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu,
  • podzespołów wspomagających pracę rekuperatora.

Rekuperator powierza czy oczyszczacz powietrza?

Odpowiadając na to pytanie możemy zauważyć jedno. Rekuperatory powietrza z zainstalowanymi w nich filtrami klasy co najmniej F7 i filtrem węglowym zatrzymują zanieczyszczenia równie skutecznie jak oczyszczacze. Jego posiadacze nie muszą więc kupować oczyszczacza. Te drugie z kolei przede wszystkim przydadzą się w blokach i lokalach wyposażonych wyłącznie w wentylację grawitacyjną. Tak więc mieszkając w domu warto rozważyć zakup rekuperatora antysmogowego. My jesteśmy na TAK.