Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Ruszyła druga edycja Akademii Czystego Powietrza

16 września tego roku rozpoczęła się II edycja Akademii Czystego Powietrza z myślą o samorządach, które są najbliżej swoich mieszkańców. Ów przewodnik to przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, doradców ekologicznych jak i wnioskodawców, którzy zainteresowani są dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów. Na czwartki z programem „Czyste Powietrze” zapraszają: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy.

Czym jest Akademia Czystego Powietrza?

Akademia Czystego Powietrza to nic innego jak cykl bezpłatnych ogólnopolskich webinariów, które są przystępnym źródłem wiedzy o tym jak pozyskać dotację na wymianę „kopciuchów” i ocieplenie domów. Zeszłoroczna edycja spotkała się z zainteresowaniem ok. 250 tys. osób.

Pierwszy cykl Akademii adresowaliśmy do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej. Tym razem chcemy mobilizować jednostki samorządu terytorialnego do walki ze smogiem przez wspólne wdrażanie programu „Czyste Powietrze” i pomaganie mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania. Dlatego w Akademii będziemy wymieniać doświadczenia i rozmawiać o tym, jak skutecznie docierać z informacją o konieczności wymiany tzw. kopciuchów i jak sprawnie obsługiwać wnioskodawców „Czystego Powietrza” w gminnych punktach konsultacyjno-informacyjnych – mówił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Rola samorządów w programie Czyste Powietrze jest niezwykle istotna, bo dzięki nim mamy szansę, aby dotrzeć do 2029 roku do trzech milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne źródła ciepła. Wprowadzony system zachęt NFOŚiGW, a także uchwały antysmogowe i obowiązek zarejestrowania źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas tegorocznej Akademii – zapowiada lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Akademia Czystego Powietrza 2021

W ramach Akademii Czystego Powietrza omawiane będą inne tematy, które nie zostały poruszone rok temu np.:

  • Kredyty Czyste Powietrze.
  • Rozliczenia eko – inwestycji.
  • Program „Stop – Smog”.

#AkademiaCzystegoPowietrza2021 startuje w czwartek, 16 września o godz. 10:00.

Ile kopciuchów jest do wymiany?

Szacuje się, że w Polsce należy wymienić aż 3 miliony nieefektywnych źródeł ciepła, a dzięki rządowym dotacjom udało się zutylizować wiele „kopciuchów”. W samym tylko województwie Lubelskim usunięto ich ponad 3720. Zastąpiły je głównie kotły gazowe kondensacyjne, a w mniejszej liczbie kotły na biomasę i węgiel.

Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w pierwszym i następnych spotkaniach. Naprawdę warto skorzystać z wiedzy specjalistów. Pierwsza edycja Akademii Czystego Powietrza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, teraz poruszone zostaną kolejne istotne sprawy – zapewnia Justyna Sikora, kierownik Działu Projektów Środowiskowych WFOŚiGW w Gdańsku.

Jak można wziąć udział w Akademii Czystego Powietrza?

Rejestracja prowadzona jest tutaj.   

Liczba miejsc jest ograniczona, ale odbędzie się także ogólnopolska transmisja spotkania na kanale NFOŚiGW na YouTube.