Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
mozg_cc_geralt

Czy zanieczyszczone powietrze przyspiesza starzenie się mózgu? 

Mózg jest jednym z najważniejszych i wyjątkowych organów,dzięki któremu możemy przede wszystkim myśleć, rozumieć, zapamiętywać i uczyć się nowych rzeczy. 

Z medycznego punktu widzenia wydawałoby się, że ludzki mózg został już dobrze rozpoznany, aczkolwiek dalej jest pełen sekretów i ciągle jest polem do bardzo ciekawych odkryć.  

Czy zanieczyszczone powietrze przyspiesza starzenie się mózgu? 

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Davis School of Gerontology na Uniwersytecie Południowej Kalifornii wykazało, że mózgi osób mieszkających na obszarach o największym zanieczyszczeniu starzeją się o trzy lata szybciej niż tych, którzy mieszkają na obszarach najmniej zanieczyszczonych. 

Również badanie przeprowadzone przez Rush University Medical Center wykazało związek między narażeniem na drobne cząstki zanieczyszczenia powietrza, a spadkiem funkcji poznawczych. 

Wpływ PM2,5 na starzenie się mózgu 

Naukowcy zebrali dane na podstawie badań ponad 3000 kobiet w wieku od 65 do 79 lat bez zaburzeń funkcji poznawczych. Badanie wykazało, że starsze kobiety, które mieszkały na obszarach, w których stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 było wyższe niż norma uznana za bezpieczną przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) były o 81% bardziej podatne na rozwój choroby mózgu. Z kolei w badaniu obejmującym 31 000 obywateli Chin przyjrzano się wynikom testów matematycznych i werbalnych i porównano je z danymi o jakości powietrza w latach 2010–2014. Naukowcy odkryli, że spadek funkcji poznawczych był znacznie wyższy w obszarach, w których powietrze było poważnie zanieczyszczone. 

Najdrobniejsze cząsteczki i starzenie się mózgu 

Zdecydowanie najmniej zbadanym zanieczyszczeniem powietrza są najdrobniejsze cząstki stałe. Te cząsteczki mogą mieć nawet 0,003 mikrona – to dziesięć razy mniejsze niż niektóre wirusy. W związku z powyższym obszar wpływu ultradrobnych cząstek na procesy poznawcze wymaga większej uwagi, tym bardziej, że zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie medycznym Translational Psychiatry, istnieje związek między najdrobniejszymi zanieczyszczeniami powietrza, a zaburzeniami neurologicznymi i markerami pogorszenia funkcji poznawczych, takimi jak zaburzenia pamięci lub wadliwe rozumowanie.

Co możesz zrobić, aby chronić swój mózg?

Oczyszczacz powietrza HEPA może usuwać cząsteczki zanieczyszczenia powietrza z powietrza i zapewniać ochronę w pomieszczeniach, co zostało stwierdzone przez badacza zaangażowanego w badanie Rush University.  

„Jeśli masz centralne lub wymuszone ogrzewanie powietrzem, możesz zainstalować filtrację HEPA” – powiedział Weuve. „To może pomóc w utrzymaniu czystości powietrza w domu”.  

  • Monitoruj jakość powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz, dzięki czemu dokładnie wiesz, kiedy jakość powietrza jest zła.
  • Unikaj niepotrzebnego narażenia na zanieczyszczenia,
  • Korzystaj z wysokowydajnego oczyszczacza powietrza w swoim domu z odpowiednimi do niego filtrami,
  • Zmniejsz zanieczyszczenie powietrza.  

Nie daj się przytłoczyć pozornym brakiem wpływu na problem zanieczyszczenia powietrza. Jak najbardziej możesz podjąć kroki w celu ochrony siebie i innych, a także wnieść swój niewielki wkład w ratowanie środowiska naturalnego. Oszczędzanie energii, recykling, ograniczanie emisji spalin lub prowadzenie pojazdów o niskim poziomie zanieczyszczeń są realnym wpływem każdego z nas na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, którym wszyscy oddychamy.